25.05.2018
PL EN
09.06.2017 aktualizacja 09.06.2017

Szef KRASP: dialog z resortem nauki o Ustawie 2.0 odbywa się w dobrej atmosferze

Początki rozmów z resortem nauki o nowej ustawie o uczelniach (Ustawa 2.0) były trudne, ale teraz dialog jest merytoryczny i prowadzony w dobrej atmosferze – ocenił w piątek we Wrocławiu przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polski (KRASP) prof. Jan Szmidt.

W piątek na Politechnice Wrocławskiej odbywa się Sesja Jubileuszowa Zgromadzenia Plenarnego KRASP z okazji 20. rocznicy powołania konferencji.

Jak powiedział podczas konferencji prasowej zasiadający w prezydium KRASP prof. Jerzy Woźnicki, KRASP to organizacja dążąca do zmian w szkolnictwie wyższym, których efektem ma być udoskonalenie działań uczelni. „Udoskonalenie działań, ale w warunkach zachowania autonomii. Uważamy, że autonomia jest najskuteczniejszym narzędziem doskonalenia uczelni” - mówił profesor. Dodał, że KRASP jest instytucją, która zapewnia ministrowi właściwemu ds. szkolnictwa wyższego prowadzenie dialogu z retorami wszystkich uczelni.

Przewodniczący KRASP, rektor Politechniki Warszawskiej prof. Jan Szmidt podkreślił, że przedmiotem takiego dialogu są obecnie prace nad nową ustawą po szkolnictwie wyższym, tzw. Ustawą 2.0. "Ta ustawa, według zapewnień ministra, wejdzie w życie 1 października 2018 roku i będzie generowała konieczność zmian innych ustaw, w tym m.in. o finansowaniu nauki, o komitecie ewaluacji jednostek naukowych czy o państwowej agencji akredytacyjnej” - wyliczał prof. Szmidt.

Szef KRASP dodał, że początki rozmów z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego o projekcie ustawy były trudne. "Stanowisko ministerstwa było takie, że należy wszystko zmienić, ale - również po rozmowach z nami - minister powoli dochodzi do wniosku, że może nie wszystko jest takie złe” - powiedział prof. Szmidt.

Ocenił, że obecnie dialog z resortem nauki odbywa się w dobrej atmosferze. "W zasadzie doszliśmy do konsensusu, jeśli chodzi o ustrój uczelni (…) rozmawiamy i starami się wspólnie przekonywać. Bez rektorów nie da się przeprowadzić reformy szkolnictwa i ta świadomość jest w ministerstwie" - mówił prof. Szmidt.

Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich została powołana 7 czerwca 1997 r. przez rektorów 73 szkół wyższych. Obecnie zrzesza 107 uczelni akademickich, a 35 uczelni zawodowych posiada status członków stowarzyszonych KRASP.

Celem KRASP jest inspirowanie i koordynowanie współdziałania uczelni w Polsce, a także reprezentowanie wspólnych interesów uczelni akademickich. Środowisko KRASP stoi na straży tradycyjnych wartości akademickich, dba o przestrzeganie zasad etycznych oraz etosu nauczyciela akademickiego.(PAP)

pdo/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2018