Strona główna Aktualności
Uczelnie

Szef KRASP: dialog z resortem nauki o Ustawie 2.0 odbywa się w dobrej atmosferze

09.06.2017 Uczelnie

Fot. Fotolia

Początki rozmów z resortem nauki o nowej ustawie o uczelniach (Ustawa 2.0) były trudne, ale teraz dialog jest merytoryczny i prowadzony w dobrej atmosferze – ocenił w piątek we Wrocławiu przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polski (KRASP) prof. Jan Szmidt.

W piątek na Politechnice Wrocławskiej odbywa się Sesja Jubileuszowa Zgromadzenia Plenarnego KRASP z okazji 20. rocznicy powołania konferencji.

 

Jak powiedział podczas konferencji prasowej zasiadający w prezydium KRASP prof. Jerzy Woźnicki, KRASP to organizacja dążąca do zmian w szkolnictwie wyższym, których efektem ma być udoskonalenie działań uczelni. „Udoskonalenie działań, ale w warunkach zachowania autonomii. Uważamy, że autonomia jest najskuteczniejszym narzędziem doskonalenia uczelni” - mówił profesor. Dodał, że KRASP jest instytucją, która zapewnia ministrowi właściwemu ds. szkolnictwa wyższego prowadzenie dialogu z retorami wszystkich uczelni.

 

Przewodniczący KRASP, rektor Politechniki Warszawskiej prof. Jan Szmidt podkreślił, że przedmiotem takiego dialogu są obecnie prace nad nową ustawą po szkolnictwie wyższym, tzw. Ustawą 2.0. "Ta ustawa, według zapewnień ministra, wejdzie w życie 1 października 2018 roku i będzie generowała konieczność zmian innych ustaw, w tym m.in. o finansowaniu nauki, o komitecie ewaluacji jednostek naukowych czy o państwowej agencji akredytacyjnej” - wyliczał prof. Szmidt.

 

Szef KRASP dodał, że początki rozmów z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego o projekcie ustawy były trudne. "Stanowisko ministerstwa było takie, że należy wszystko zmienić, ale - również po rozmowach z nami - minister powoli dochodzi do wniosku, że może nie wszystko jest takie złe” - powiedział prof. Szmidt.

 

Ocenił, że obecnie dialog z resortem nauki odbywa się w dobrej atmosferze. "W zasadzie doszliśmy do konsensusu, jeśli chodzi o ustrój uczelni (…) rozmawiamy i starami się wspólnie przekonywać. Bez rektorów nie da się przeprowadzić reformy szkolnictwa i ta świadomość jest w ministerstwie" - mówił prof. Szmidt.

 

Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich została powołana 7 czerwca 1997 r. przez rektorów 73 szkół wyższych. Obecnie zrzesza 107 uczelni akademickich, a 35 uczelni zawodowych posiada status członków stowarzyszonych KRASP.

 

Celem KRASP jest inspirowanie i koordynowanie współdziałania uczelni w Polsce, a także reprezentowanie wspólnych interesów uczelni akademickich. Środowisko KRASP stoi na straży tradycyjnych wartości akademickich, dba o przestrzeganie zasad etycznych oraz etosu nauczyciela akademickiego.(PAP)

 

pdo/ agt/

Tagi: mnisw
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego

Z historią, zwyczajami, życiem codziennym oraz religią Inków spisaną na pocz. XVII w. przez potomka hiszpańskiego konkwistadora i inkaskiej księżniczki można zapoznać się w monumentalnym tomie "O Inkach uwagi prawdziwe", który ukazał się nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego.

Więcej

Myśl na dziś

Stosunek pomiędzy nauką a myśleniem staje się autentyczny dopiero wówczas, gdy dostrzegamy przedzielającą je przepaść.
Martin Heidegger

Nasz blog

Dobry robot Dobry robot

Sztuczna inteligencja i roboty coraz śmielej wkraczają między ludzi. Aby zapobiec nieszczęściom i zapewnić komfortową pracę z maszynami naukowcy starają się nauczyć je moralności.

Więcej

Tagi