Strona główna Aktualności

Na ptaki? Collinsa w plecak bierz!

14.06.2017 Książka

Kultowy Przewodnik Collinsa PTAKI powraca. Jest zaktualizowany i uzupełniony o nowe ustalenia na temat ptaków, dostarczane przez naukowców w ciągu ostatnich lat. I jak zawsze przepięknie ilustrowany.

Przewodnik Collinsa "Ptaki" już zdążył wyrobić sobie markę. Bez tego pięknie wydanego przewodnika terenowego do oznaczania ptaków nie obędzie się biblioteka żadnego miłośnika ptaków, ich obserwatora czy badacza. Od ukazania się w 1999 r. "Przewodnik Collinsa. Ptaki" odniósł ogromny sukces - został wydany w co najmniej 13 językach i sprzedany w łącznej liczbie 700 tys. egzemplarzy. Używają go "ptasiarze" w Europie, Afryce Północnej czy na Bliskim Wschodzie.

 

Teraz przewodnik powraca, jako wydanie II zaktualizowane - nakładem wydawnictwa Multico. Książka "PTAKI. PRZEWODNIK COLLINSA" (opatrzona podtytułem "najpełniejszy przewodnik do rozpoznawania ptaków Europy i Obszaru Śródziemnomorskiego") zawiera 3500 ilustracji autorstwa światowej sławy artystów rysujących ptaki. Szczegółowe opisy podają wielkość, środowisko życia, zasięg, cechy diagnostyczne i głos. Aktualne mapy występowania dają informacje o lęgowiskach, zimowiskach i trasach przelotów.

 

Znajdziemy tam również informacje potrzebne do oznaczenia każdego gatunku o dowolnej porze roku.

 

W książce przedstawiono wszystkie gatunki ptaków, które legną się lub są spotykane regularnie w Europie, Afryce Północnej na północ od 30 N oraz w Izraelu, Palestynie, Jordanii, Syrii, Armenii, Gruzji i Azerbejdżanie, czyli w dużej części Bliskiego Wschodu. Ujęto również Wyspy Kanaryjskie, Maderę i płw. Synaj.

 

W części głównej opisano 720 gatunków. Pokrótce wspomniano także o 59 gatunkach zalatujących. Kolejne 32 gatunki to uciekinierzy z niewoli lub ptaki wprowadzone przez człowieka, tworzące obecnie dzikie, samodzielnie się utrzymujące populacje. Dalsze 118 gatunków wyjątkowo zalatujących z innych kontynentów zostało jedynie wymienionych.

 

Nowe wydanie zostało zaktualizowane m.in. dlatego, że dzięki rozwojowi nowych narzędzi (np. badań genetycznych czy nowemu podejściu w systematyce) wiedza, jaką dysponujemy, zmieniała się w ostatnich latach praktycznie z roku na rok. Zaszły też zmiany w taksonomii ptaków. Aby uwzględnić nowe gatunki i nową wiedzę, autorzy podręcznika zwiększyli jej objętość.

 

Od pierwszego wydania wiemy coraz więcej np. na temat cech odróżniających nawet podobnie wyglądające ptaki - co też uwzględniono, bo dobry przewodnik terenowy musi być jak najbardziej aktualny.

 

Zrewidowano też mapy. Choć są one małe, twórcy przewodnika zadbali, by były aktualne i dokładne. Przy tworzeniu książki wykorzystano również nowe atlasy i spisy awifauny opublikowane w ostatnich latach. Uwzględniono także nowe prace naukowe nt. ptaków z wielu krajów, np. Algierii, Czech, Francji, Grecji, Hiszpanii, Maroka, Polski, Szwecji, Turcji czy regionu Uralu.

 

Mimo uzupełnień - przez które książka zyskała na objętości - nadal nadaje się ona świetnie do tego, by zabierać ją w teren. Dzięki solidnemu wydaniu, klasycznemu zszyciu stron i twardej okładce "Collins" przetrwa niejedne obserwacje i wyprawę ornitologiczną. Dzięki niewielkiemu formatowi wciąż jest bardzo poręczna.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

zan/ ekr/

Tagi: ptaki , gatunki , książka

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego

Z historią, zwyczajami, życiem codziennym oraz religią Inków spisaną na pocz. XVII w. przez potomka hiszpańskiego konkwistadora i inkaskiej księżniczki można zapoznać się w monumentalnym tomie "O Inkach uwagi prawdziwe", który ukazał się nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego.

Więcej

Myśl na dziś

Stosunek pomiędzy nauką a myśleniem staje się autentyczny dopiero wówczas, gdy dostrzegamy przedzielającą je przepaść.
Martin Heidegger

Nasz blog

Koniec schabowego? Koniec schabowego?

Zmiennokształtny makaron, mięso z probówki, wydruki z ryb czy białko z domowego reaktora – takie składniki diety proponują naukowcy. Mają być przy tym zdrowe i smaczne, a nowe prawo ułatwi ich sprzedaż.

Więcej

Tagi