Strona główna Aktualności

Śląskie/ Doroczna Industriada zgromadziła ponad 84 tys. osób

12.06.2017 Popularyzacja nauki, Popularyzacja

Fot. Fotolia

Ponad 84 tys. uczestników zgromadziły wydarzenia dorocznej Industriady - święta Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. W tym roku dla pasjonatów przemysłowej historii regionu przygotowano aż 537 rozmaitych imprez w 47 obiektach w 28 miejscowościach.

Wstępne dane dotyczące frekwencji podczas tegorocznej Industriady podał w niedzielę koordynujący imprezę samorząd woj. śląskiego. Zainteresowanie było nieco mniejsze niż przed rokiem, kiedy wydarzenia przyciągnęły rekordowe ok. 90 tys. osób. Prawdopodobnie przyczyniło się do tego kilkugodzinne załamanie pogody.

 

Industriada to koordynowana przez samorząd województwa coroczna jednodniowa impreza promująca industrialne dziedzictwo regionu - wypełniona koncertami, wystawami, konkursami, prezentacjami czy warsztatami.

 

Władze regionu akcentują, że Industriada - początkowo związana jedynie z regionalnym produktem turystycznym, jakim jest Szlak Zabytków Techniki - faktycznie z czasem stała się świętem województwa. Obejmuje bowiem wszystkie jego części, opierając się o wspólny element: historię lokalnego przemysłu.

 

Pomysłodawcy imprezy podkreślają, że chociaż program tegorocznego święta Szlaku Zabytków Techniki powstawał „w rytmie maszyny”, to został stworzony z myślą o ludziach - zarówno tych, którzy kiedyś przyczyniali się do tworzenia przemysłowych tradycji województwa, jak i tych, którzy teraz chcą te tradycje poznawać. Sobotnia frekwencja pokazała, że Industriada ma bardzo wielu wiernych fanów.

 

„O skali zainteresowania festiwalem dobrze świadczy fakt, że blisko 700 miejsc na zwiedzanie Elektrociepłowni Szombierki rozeszło się w niespełna osiem godzin, a w pierwszej minucie po otwarciu rezerwacji organizatorzy otrzymali 200 e-maili” – skomentował w niedzielę marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.

 

Większa część wydarzeń w ramach Industriady była bezpłatna, jednak także te odpłatne cieszyły się dużym powodzeniem. Np. 120 biletów na przedpremierowe zwiedzanie Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu zostało wyprzedane w dwa dni. Jak zwykle oblegana była także zabrzańska kopalnia Guido, gdzie zwiedzanie trwało aż 14 godzin.

 

„Wszystko to pokazuje, że dobrze przygotowane wydarzenia są doceniane przez odbiorców” – ocenił marszałek Saługa, dziękując wszystkim uczestnikom i współorganizatorom święta Szlaku Zabytków Techniki oraz zapraszając na kolejną Industriadę za rok.

 

Dla uczestników tegorocznej Industriady Koleje Śląskie oraz organizatorzy komunikacji miejskiej: KZK GOP i MZK Tychy udostępnili możliwość bezpłatnych przejazdów pociągami, autobusami i tramwajami. Ze strony industriada.pl pobrano prawie 8 tys. kuponów upoważniających do bezpłatnego przejazdu liniami KZK GOP i ponad tysiąc kuponów na bezpłatną jazdę pojazdami MZK Tychy.

 

Wśród atrakcji tegorocznej Industriady było m.in. przedpremierowe zwiedzanie XIX-wiecznej sztolni w Zabrzu oraz podniebny spektakl wśród obiektów dawnej gliwickiej kopalni, gdzie dziś działają nowoczesne firmy. Pasjonaci przemysłowej architektury szczególnie cieszyli się z powrotu na Industriadę - po trzyletniej przerwie - monumentalnej Elektrociepłowni Szombierki w Bytomiu. Zabytkowy obiekt w piątek i sobotę wieczorem był podświetlony i znów można było go zwiedzić - na podstawie wcześniejszej rezerwacji.

 

Szlak Zabytków Techniki, którego świętem jest Industriada, to flagowy produkt turystyczny woj. śląskiego. Do końca ub. roku łączył 36, a obecnie 42 najważniejsze i najciekawsze obiekty przemysłowe w regionie związane z tradycją górniczą, hutniczą, energetyką, kolejnictwem, łącznością, produkcją wody i przemysłem spożywczym. W ub. roku obiekty szlaku odwiedziło blisko 764 tys. turystów, o 10 proc. więcej niż rok wcześniej. (PAP)

 

mab/ mag/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Geniusz po godzinach Geniusz po godzinach

Albert Einstein był geniuszem nauki - znanym i uwielbianym do tego stopnia, że stał się ikoną popkultury. Mogę się jednak założyć, że oprócz garści "najgrubszych" faktów przeciętny Polak wie o nim skrajnie niewiele. Książka "Jak wyobrażam sobie świat" pozwala skutecznie zwalczyć tę niewiedzę.

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi