Strona główna Aktualności
Uczelnie

Prof. Kleiber: rankingi kierunków studiów są ważniejsze od rankingów uczelni

12.06.2017 Uczelnie

Fot. Fotolia

Gdybym był maturzystą zwracałabym uwagę na rankingi kierunków studiów niż uczelni, gdyż nawet najlepsze uczelnie miewają gorsze kierunki - mówi PAP prof. Michał Kleiber - szef kapituły Rankingu Szkół Wyższych 2017. Wyniki rankingu przedstawiono w poniedziałek w Warszawie.

Ranking po raz 18. przygotowała Fundacja Edukacyjna "Perspektywy". Na pierwszym miejscu Rankingu Uczelni Akademickich znalazły się ex aequo Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński, przy czym UW uzyskał 100 proc. we wskaźniku rankingowym, zaś UJ 99,9 proc. Trzecie miejsce w Rankingu zajęła Politechnika Warszawska (86 proc.), która awansowała do pierwszej trójki rankingu z czwartego miejsca. Twórcy rankingu ocenili również 68 kierunków studiów, o 21 więcej niż rok wcześniej. Według rankingu: 17 najlepszych kierunków prowadzi Uniwersytet Warszawski, 15 z nich Uniwersytet Jagielloński, a 13 - Politechnika Warszawska.

 

"Tak naprawdę większe znaczenie przypisujemy w tej chwili rankingowi kierunków niż rankingowi uczelni" - powiedział w poniedziałek podczas spotkania prasowego przewodniczący kapituły rankingu prof. Michał Kleiber. - "Zarówno w Polsce, jak i w innych krajach nawet najlepsze uczelnie mają kierunki lepsze i gorsze. A przecież z punktu widzenia absolwentów szkół średnich ważny jest kierunek" - stwierdził w rozmowie z PAP przewodniczący kapituły. Jak tłumaczy, z tego powodu dla rankingu kierunków wypracowano specjalną metodologię. "W pewnym sensie jest on potem sumowany w rankingi uczelni. Jednak wydaje mi się, że gdybym był dzisiaj maturzystą, to patrzyłbym raczej na rankingi kierunków niż uczelni" - zaznaczył prof. Kleiber.

 

Z tą oceną zgadza się również prezes Fundacji Edukacyjnej "Perspektywy" Waldemar Siwiński. "Coraz ważniejsze dla kandydatów są właśnie rankingi studiów. Jest to bardzo wyraźny trend. Ranking +Perspektyw+ uwzględnia również rekordową liczbę 68 kierunków studiów, dlatego że idąc na studia przede wszystkim wybiera się kierunek, potem miasto i uczelnię" - stwierdza.

 

Siwiński dodaje, że kryteria rankingu będą dalej zmieniać się w stosunku do tego, jak postrzega się naukę i kształcenie na uczelniach wyższych. "Coraz bardziej uwzględnia się też misję uczelni - czyli nie tylko badania, nie tylko edukację, ale również tzw. trzecią misję, czyli znaczenie uczelni dla społeczeństwa, dla miasta, dla rozwoju kultury" - tłumaczy.

 

Według twórców rankingu, o ewolucji spojrzenia na rolę edukacji wyższej stanowi również wprowadzenie do rankingu nowego wskaźnika: "ekonomiczne losy absolwentów", przygotowanego w oparciu o badanie przeprowadzone przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego na podstawie danych ZUS. "W krajach o dojrzałej gospodarce rynkowej, takich jak USA, kryterium to pełni kluczową rolę w ocenie uczelni - jeśli absolwent dużo zarabia, to znaczy, że uczelnia była dobra" - zwraca uwagę prof. Kleiber. - "My jeszcze nie jesteśmy tak daleko. Wskaźnikowi temu przypisujemy wagę 6 proc., uważamy jednak, że jest on bardzo istotny" - mówi przewodniczący kapituły.

 

Z kolei dla samych uczelni "każdy ranking jest okazją do przejrzenia się w lustrze i zobaczenia, jak wygląda się z innej perspektywy" - przekonywał w poniedziałek rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Marcin Pałys. - "Ważna jest jednak przede wszystkim zdolność uniwersytetu do prowadzenia bardzo dobrych badań oraz do kształcenia na najwyższym poziomie. Przekłada się to oczywiście na różne pozycje w rankingach, nie staramy się jednak działać w taki sposób, żeby uzyskać jak najlepszą pozycję w rankingu. Próbujemy raczej dobrze pracować - wierząc, że jeśli będziemy pracować coraz lepiej, to nasza pozycja będzie coraz wyższa" - dodał.

 

Szczegółowe wyniki rankingu są dostępne na stronie: www.ranking.perspektywy.pl

 

PAP - Nauka w Polsce

 

kflo/ ekr/

Tagi: ranking , uj , uw
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Retro, festyny i fandomy - raporty ze światów współczesnej kultury Retro, festyny i fandomy - raporty ze światów współczesnej kultury

Przystanek Woodstock, Mazurska Noc Kabaretowa i portal Wizaż.pl - choć wydaje się, że rzeczy tych nie łączy absolutnie nic, każda jest wyrazem życia kulturalnego współczesnych Polaków. Tomasz Szlendak i Krzysztof Olechnicki zapraszają czytelników do wspólnej refleksji nad różnymi, częstokroć skrajnie odmiennymi, sposobami uczestnictwa we współczesnej kulturze.

Więcej

Myśl na dziś

Nauka nie buduje mostów nad przepaściami myśli, lecz po prostu stoi jako tablica ostrzegawcza.  Karl Kraus
Karl Kraus

Nasz blog

Koniec schabowego? Koniec schabowego?

Zmiennokształtny makaron, mięso z probówki, wydruki z ryb czy białko z domowego reaktora – takie składniki diety proponują naukowcy. Mają być przy tym zdrowe i smaczne, a nowe prawo ułatwi ich sprzedaż.

Więcej

Tagi