Strona główna Aktualności
Uczelnie

Gowin: status uczelni badawczej będzie zależał od wyników konkursu

13.06.2017 Uczelnie

Wicepremier, minister nauki Jarosław Gowin podczas konferencji prasowej, po spotkaniu z rektorami kujawsko-pomorskich uczelni, 12 bm. na terenie Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy. Fot. PAP/ Tytus Żmijewski 12.06.2017

Uzyskanie przez uczelnie statusu uczelni badawczych będzie zależało od wyników konkursu, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego nie będzie tego odgórnie wskazywać - zapowiedział w poniedziałek w Bydgoszczy wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Wiceszef rządu spotkał się rektorami publicznych uczelni województwa kujawsko-pomorskiego: Akademii Muzycznej, Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego i Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego (UTP) w Bydgoszczy oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (UMK) w Toruniu i Państwowej Zawodowej Szkoły Wyższej we Włocławku. Spotkanie obyło się na UTP.

 

"Dyskutowaliśmy o nowej ustawie, o reformie, która wejdzie w życie - mam nadzieję - od 1 października 2018 r., ale której zrąb jest w tej chwili wydyskutowywany w bardzo szerokim dialogu między rządem a środowiskiem akademickim. Chcę zapewnić, że naszemu rządowi przyświeca zasada zrównoważonego rozwoju, ta zasada obejmuje także obszar nauki i szkolnictwa wyższego" - powiedział na konferencji prasowej Gowin.

 

W Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego trwają prace nad tzw. Ustawą 2.0, czyli nową ustawą o szkolnictwie wyższym; prowadzone są też szeroko zakrojone konsultacje. Projekt założeń nowej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym ma być przedstawiony we wrześniu podczas Narodowego Kongresu Nauki w Krakowie. Jednym z rozwiązań, które mają się pojawić projekcie, jest podział uczelni na trzy typy: dydaktyczne, badawczo-dydaktyczne i badawcze.

 

Szef resortu nauki podkreślił w Bydgoszczy, że uzyskanie statusu uczelni badawczej będzie zależało o wyników konkursu. "To nie będzie tak, że ministerstwo będzie odgórnie wskazywać, która z uczelni ma uzyskać status uczelni badawczej. Sformułujemy pewne kryteria, ogłosimy konkurs, pokażemy pewną drogę dojścia, pokażemy, jakie będą korzyści, ale też, jakie będą zobowiązania wynikające ze statusu uczelni badawczych. Potem niech wygrywa najlepszy" - zapowiedział.

 

Gowin zaznaczył, że z uczelni w regionie kujawsko-pomorskim na najlepszej drodze do uzyskania statusu uczelni badawczej jest UMK.

 

Wicepremier podkreślił, że uczelnie czeka okres głębokich zmian. Poszerzy się m.in. zakres autonomii uczelni, dużo większy zakres spraw będzie regulowany nie na poziomie ustawowym, a więc nie centralnie, tylko na poziomie statutów uczelni.

 

"Dlatego warto już teraz przemyśleć, jaki będzie kształt statutu, jaka powinna być misja, na której koncentruje się uczelnia. Pod tym kątem warto przygotować projekt konkursu ogłoszonego przez MNiSW z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, w którym do dyspozycji uczelni jest 1 mld zł na doskonalenie misji. To jest naprawdę pokaźna kwota" - mówił.

 

Podkreślił też, że ważne jest, by obok uczelni o charakterze ogólnopolskim, jak Uniwersytet Warszawski czy Uniwersytet Jagielloński, istniało kilka uczelni regionalnych, które będą konkurowały z najlepszymi uczelniami w Europie.

 

Gowin przyznał, że między innymi z myślą o mniejszych uczelniach wprowadzone zostały nowe zasady finansowania uczelni.

 

"Przez dwadzieścia kilka lat poziom finansowania uczelni był bezpośrednio uzależniony od liczby studentów - im więcej studentów, tym wyższe finansowanie, co skutkowało masowością kształcenia, obniżaniem poziom. W warunkach niżu demograficznego to zagrażało mniejszym uczelniom. Od stycznia obowiązuje nowy algorytm, nowe zasady. Liczy się już nie ogólna liczba studentów, tylko proporcja pomiędzy liczbą studentów a liczbą pracowników naukowych - 13 studentów na jednego pracownika naukowego. To pozwala kształcić na odpowiednio wysokim poziomie. Równocześnie coraz większe znaczenie jeżeli chodzi o poziom finansowani mają osiągnięcia naukowe" - przypomniał.

 

Wicepremier w czasie wizyty w Bydgoszczy był obecny przy podpisaniu porozumienia o współpracy pomiędzy centrami transferu technologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego i Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego. Złożył też kwiaty pod głazem upamiętniającym troje studentów - ofiar tragedii podczas otrzęsin na UTP w nocy z 14 na 15 października 2015 r. (PAP)

 

rau/ agt/

Tagi: mnisw , gowin
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 1
Skomentuj Zobacz wszystkie   Dyskutuj na forum

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Geniusz po godzinach Geniusz po godzinach

Albert Einstein był geniuszem nauki - znanym i uwielbianym do tego stopnia, że stał się ikoną popkultury. Mogę się jednak założyć, że oprócz garści "najgrubszych" faktów przeciętny Polak wie o nim skrajnie niewiele. Książka "Jak wyobrażam sobie świat" pozwala skutecznie zwalczyć tę niewiedzę.

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi