Strona główna Aktualności
Świat

Zwiększenie cen papierosów o 5 proc. - skutecznym środkiem ograniczającym palenie

14.06.2017 Świat

Fot. Fotolia

Jak dowiodło trwające blisko 30 lat badanie austriackich naukowców, podniesienie cen papierosów o zaledwie 1 proc. zmniejsza ich spożycie o 0,5 - 0,69 proc. Badanie przedstawił na swojej stronie Wiedeński Uniwersytet Medyczny.

"Oznacza to, że jeśli podniesiemy ceny papierosów o 5 proc, ich konsumpcja spadnie o 3,5 proc. Mówimy o 5 procentach, gdyż podwyżka tej wysokości jest realna do wprowadzenia - nie na tyle wysoka, żeby przyczynić się do rozwoju czarnego rynku i wzmożonego handlu nielegalnymi papierosami, a jednocześnie korzystna zarówno dla producentów tytoniu oraz gospodarki poszczególnych krajów. Co najważniejsze, jest też na tyle odczuwalna, że spowoduje znaczący spadek liczby palaczy" - mówi dr. Michaelem Kunze z MedUni Vienna, główny autor badania.

 

Naukowcy prowadzili analizę polityki cenowej w zakresie wyrobów tytoniowych w latach 1997 - 2015. Uzyskane wyniki potwierdziły wcześniejsze ustalenia (z lat 80-tych) mówiące o tym, że za pomocą polityki cenowej można skutecznie walczyć z nałogiem tytoniowym.

 

Autorzy pracy podkreślają, że 5 proc. podwyżka to scenariusz najbardziej optymalny. Mniejszy skok cen nie przyniósłby aż tak znaczącego efektu, zaś większy z pewnością wpłynąłby na rozwój nielegalnego handlu papierosami, czego obawiają się resorty finansów. Z drugiej strony, związane z ograniczeniem konsumpcji papierosów potencjalnie niższe wpływy do kas ministerstwa finansów oraz producentów papierosów zostałyby wyrównane przez wyższe podatki i przychody wynikające z wyższych cen.

 

Kunze przypomina, że negatywne skutki długoterminowej konsumpcji tytoniu są przerażające. Szacuje się, że papierosy są jedną z najważniejszych przyczyn chorób i przedwczesnych zgonów w Europie. Około 90 proc. przypadków śmierci w wyniku raka płuc spowodowanych jest paleniem. W przypadku chronicznego zapalenia oskrzeli i innych chorób układu oddechowego papierosy odpowiadają za około 75 proc. zgonów. Udowodniono także, że palenie tytoniu związane jest z rozwojem raka trzustki, nerek i szyjki macicy.

 

Jednocześnie wykazano, że pozytywne efekty mogą wystąpić już bardzo szybko po rzuceniu palenia. „Już kilka dni po ostatnim papierosie ryzyko choroby sercowo-naczyniowej maleje! - podkreśla Kunze. - Można powiedzieć, że trucie się papierosami jest podobne do zatrucia tlenkiem węgla: jeśli zatrzymasz dopływ groźnej substancji, ryzyko zatrucie także zostanie powstrzymane. Jednak pamiętajmy, że zwiększone ryzyko rozwoju raka utrzymuje się jeszcze przez wiele lat po porzuceniu nałogu”.

 

 

kap/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi