Strona główna Aktualności
Uczelnie

Migawki z życia Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach - na wystawie

14.06.2017 Uczelnie

Źródło: Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach

Migawki z życia uczelni obrazujące zarówno akademickie wydarzenia, jak i nieformalne spotkania studentów, można oglądać na otwartej w środę w centrum Katowic wystawie fotograficznej pt. "Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach w historii miasta".

Wystawa zorganizowana w ramach jubileuszu 80-lecia uniwersytetu zestawia zdjęcia archiwalne ze współczesnymi, które pokazują infrastrukturę uczelni, sylwetki pracowników, absolwentów oraz studentów. Przedstawiają one codzienne życie akademickiego kampusu, powstawanie kolejnych budynków, które wrastały w krajobraz miasta, a także pasje oraz zainteresowania osób związanych z uniwersytetem.

 

"Ta wystawa ma charakter symboliczny, pokazuje niewielki fragment tego, co przez 80 lat uniwersytet zrobił w Katowicach (…). To są migawki z życia uczelni. Zdjęcia historyczne i artystyczne pokazują potencjał ludzki – studentów, pracowników, ale tez infrastrukturę uczelni i jej lokalizację w mieście; są też piękne perspektywy pokazujące uniwersytet z panoramą miasta w tle" – mówił podczas otwarcia rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach dr hab. prof. UE Robert Tomanek.

 

Dodał, że połączenie archiwalnych zdjęć ze współczesnymi było celowe. "Chcieliśmy za pomocą kontrastów - ale tematycznie uporządkowanych - pokazać, że uczelnia to organizm, który rozwija się wielokierunkowo, że różne pokolenia żyły i żyją na uniwersytecie" – dodał rektor.

 

Prezydent Katowic Marcin Krupa podkreślił, że Uniwersytet Ekonomiczny rozwijał się wraz z miastem – uczelnia ma bowiem 80 lat, a miasto niecałe dwa razy więcej. Dodał, że urzędnicy miejscy nieustannie korzystają z wiedzy i doświadczenia pracowników uczelni. "Współdziałamy przy realizacji różnych planów rozwojowych dla miasta, strategii rozwoju i innych dokumentów strategicznych" – zaznaczył Krupa.

 

Autorkami zdjęć na 30 planszach są Krystyna Gniewek i Anna Gniady. Wystawa została zrealizowana przy wsparciu samorządu Katowic. Można ją oglądać na katowickim rynku do połowy lipca.

 

Wystawa wpisuje się w obchody 80-lecia istnienia uczelni. Rektor przypomniał, że z tej okazji zorganizowano m.in. uroczysty koncert czy jubileuszowy bal; wydano też publikacje jubileuszowe. "Staraliśmy się nie robić jakiegoś jednego wielkiego eventu, tylko dużo różnego rodzaju wydarzeń, które miały pokazać, że uniwersytet żyje, że pamięta o historii. Bo jednym z ważnych elementów każdej uczelni jest szacunek dla tradycji – uniwersytet to jest pewna tradycja, to jest coś, z czym każdy z absolwentów jest związany przez całe życie" – mówił rektor.

 

Nieoficjalnie obchody jubileuszu 80-lecia uczelni rozpoczęto już w marcu 2016 r., gdy podczas uroczystej sesji naukowej uczczono 150. rocznicę urodzin Karola Adamieckiego. Oficjalnie rok jubileuszowy zainaugurowano wraz z rozpoczęciem roku akademickiego 2016/2017.

 

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach jest jedną z pięciu publicznych uczelni ekonomicznych w kraju oraz największą i najstarszą uczelnią ekonomiczną w regionie. W swej dotychczasowej historii uczelnia wykształciła ok. 80 tys. absolwentów.

 

Uczelnia powstała 3 grudnia 1936 r. jako prywatne Wyższe Studium Nauk Społeczno-Gospodarczych. Za początkową datę działalności szkoły uważa się jednak 11 stycznia 1937 r., kiedy odbyła się inauguracja pierwszego roku akademickiego. Studia na jedynym wówczas Wydziale Organizacji Przemysłowej rozpoczęło kilkadziesiąt osób.

 

W kolejnych dekadach uczelnia rozwijała się m.in. poszerzając systematycznie swą ofertę edukacyjną i otwierając kolejne jednostki organizacyjne. Od 1974 r. uczelnia działała jako Akademia Ekonomiczna im. Karola Adamieckiego, a od 2010 r. do teraz - jako Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.

 

Dziś uczelnia składa się z pięciu wydziałów: Zarządzania, Ekonomii, Finansów i Ubezpieczeń, Informatyki i Komunikacji oraz Biznesu, Finansów i Administracji. Łącznie na tych wydziałach z siedzibami w Katowicach i Rybniku kształci się ok. 10,5 tys. studentów. Uniwersytet od lat prowadzi też działania skierowane do dzieci, młodzieży i seniorów.

 

PAP – Nauka w Polsce (PAP)

 

akp/ zan/

Źródło: Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach

Źródło: Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach

Źródło: Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach

Źródło: Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi