Strona główna Aktualności
Świat

Spanie na plecach podczas ciąży zwiększa ryzyko urodzenia martwego dziecka

20.06.2017 Świat

Fot. Fotolia

Kobiety, które podczas ostatniego trymestru ciąży zasypiają na plecach, mają niemal czterokrotnie wyższe ryzyko urodzenia martwego dziecka – wynika z pracy naukowców z Nowej Zelandii, którą publikuje pismo „PLOS ONE”.

Zdaniem autorów pracy – naukowców z Uniwersytetu w Auckland – kampanie społeczne zachęcające kobiety ciężarne do tego, by nie zasypiały na plecach w trzecim trymestrze ciąży, mogłyby zredukować liczbę martwych urodzeń dzieci o około 9 proc.

 

Badaniem pod kierunkiem prof. Lesley McCowan, dyrektor Wydziału Położnictwa i Ginekologii Uniwersytetu w Auckland, objęto 164 kobiety, które od lutego 2012 r. do grudnia 2015 r. urodziły martwe dziecko w 28 tygodniu ciąży lub później. Wykluczono, że przyczyną tego zdarzenia była wada wrodzona. Zebrane wśród pacjentek dane (m.in. na temat nawyków związanych ze snem), porównywano z grupą 569 pań, które urodziły żywe dziecko.

 

Analiza wykazała, że kobiety, które spały na plecach, miały niemal czterokrotnie (ok. 3,7 razy) wyższe ryzyko urodzenia martwego dziecka. Ryzyko to dotyczyło głównie pań, które urodziły dziecko w terminie, tj. po 37 tygodniu ciąży, (wzrost ryzyka ponad 10-krotny) niż pań, które urodziły przedwcześnie (wzrost ryzyka nieco ponad trzykrotny).

 

Wśród innych czynników związanych z wyższym prawdopodobieństwem urodzenia martwego dziecka znalazły się m.in.: wiek mamy 40 lat lub więcej, wysoki wskaźnik masy ciała, mała masa noworodka, a także przespanie mniej niż 6 godzin w noc przed zdarzeniem.

 

To badanie potwierdza wcześniejsze obserwacje tego samego zespołu naukowców.

 

„Nasze wyniki mają sens, dlatego że leżenie na plecach w ostatnich miesiącach ciąży jest związane ze zmianami fizjologicznymi, które mogą negatywnie wpływać na stan płodu” – komentuje prof. McCowan.

 

Zalicza się tu m.in.: redukcję tzw. pojemności minutowej serca matki, czyli objętość krwi, jaką jej serce wypompowuje na minutę oraz zmniejszenie dopływu krwi do macicy, a przez to również dopływu tlenu do płodu. Ponadto spanie na plecach ma związek z częstszych występowaniem zaburzeń oddychania podczas snu, tzw. bezdechu sennego, który powiązano z powikłaniami ciąży.

 

Jak podkreśla prof. McCowan optymistyczne jest to, że ryzyko urodzenia martwego dziecka związane ze spaniem na plecach można zmniejszyć np. dzięki odpowiednim kampaniom edukacyjnym skierowanym do kobiet ciężarnych w ostatnim trymestrze ciąży. (PAP)

 

jjj/ zan/

Tagi: ciąża , sen , ryzyko
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Historia o królestwie antynaukowości Historia o królestwie antynaukowości

"W królestwie Monszatana. GMO, gluten i szczepionki" Marcina Rotkiewicza już w samym tytule obiecuje ciekawą opowieść o trzech kontrowersyjnych tematach: żywności modyfikowanej genetycznie, diecie bezglutenowej i ruchach antyszczepionkowych. I tej opowieści dostarcza - ale głównie na jeden z tych tematów.

Więcej

Myśl na dziś

Bądźmy ludźmi, choćby tak długo, póki nauka nie odkryje, że jesteśmy, czym innym.
Stanisław Jerzy Lec

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi