Strona główna Aktualności
Uczelnie

Rektor UG: po obronie doktoratu wdrożeniowego prace zostaną zastosowane w gospodarce

17.06.2017 Uczelnie, Innowacje

Na zdjęciu rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. dr hab. Jerzy Gwizdała. Fot. PAP/ Adam Warżawa 17.03.2016

Doktorat wdrożeniowy ma istotne znaczenie dla innowacyjności gospodarki; projekty omówione w dysertacjach będą mogły mieć zastosowanie w gospodarce - mówi PAP rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. Jerzy Gwizdała.

W kwietniu Sejm uchwalił, a prezydent podpisał nowelizację ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki oraz niektórych innych ustaw. Nowelę przygotowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Nowelizacja zakłada ustanowienie programu "Doktorat wdrożeniowy". Ma on ożywić współpracę i transfer wiedzy między środowiskiem naukowym a środowiskiem społeczno-gospodarczym.

 

Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. Jerzy Gwizdała powiedział PAP, że jest to część pierwszego etapu zmian w szkolnictwie wyższym. Doktorat wdrożeniowy ma jego zdaniem istotne znaczenie dla innowacyjności gospodarki.

 

 

"To jest stopień, który będzie dotyczył doktoratów, które powstaną na miejscu pracy doktoranta, w konkretnym przedsiębiorstwie" - powiedział prof. Gwizdała. Wyjaśnił, że po obronie projekty omówione w dysertacjach, będą mogły mieć zastosowanie w gospodarce. Dodał, że program jest "dedykowany do nauk eksperymentalnych".

 

Jerzy Gwizdała zwrócił uwagę na istotny walor finansowy tego programu. "Studenci będą otrzymywali dosyć wysokie stypendium, będą to studia stacjonarne. Na poziomie wynagrodzenia asystenta i dodatkowe wynagrodzenie u przedsiębiorcy, u którego będą przygotowywać swój doktorat" - wyjaśnił. Jego zdaniem doktorat wdrożeniowy to korzyść nie tylko dla gospodarki, ale - jak stwierdził - "również dla tych młodych doktorów, którzy gdy zostaną wypromowani, będą już mieli pierwsze osiągnięcia w zakresie wdrożeń".

 

PAP - Nauka w Polsce

 

mni/ hgt/

Abstract blue background, beautiful lines and blur

Victoria - stock.adobe.com ©Victoria - stock.adobe.com /

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego

Z historią, zwyczajami, życiem codziennym oraz religią Inków spisaną na pocz. XVII w. przez potomka hiszpańskiego konkwistadora i inkaskiej księżniczki można zapoznać się w monumentalnym tomie "O Inkach uwagi prawdziwe", który ukazał się nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego.

Więcej

Myśl na dziś

Stosunek pomiędzy nauką a myśleniem staje się autentyczny dopiero wówczas, gdy dostrzegamy przedzielającą je przepaść.
Martin Heidegger

Nasz blog

Koniec schabowego? Koniec schabowego?

Zmiennokształtny makaron, mięso z probówki, wydruki z ryb czy białko z domowego reaktora – takie składniki diety proponują naukowcy. Mają być przy tym zdrowe i smaczne, a nowe prawo ułatwi ich sprzedaż.

Więcej

Tagi