Strona główna Aktualności
Uczelnie

Rektor UG: po obronie doktoratu wdrożeniowego prace zostaną zastosowane w gospodarce

17.06.2017 Uczelnie, Innowacje

Na zdjęciu rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. dr hab. Jerzy Gwizdała. Fot. PAP/ Adam Warżawa 17.03.2016

Doktorat wdrożeniowy ma istotne znaczenie dla innowacyjności gospodarki; projekty omówione w dysertacjach będą mogły mieć zastosowanie w gospodarce - mówi PAP rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. Jerzy Gwizdała.

W kwietniu Sejm uchwalił, a prezydent podpisał nowelizację ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki oraz niektórych innych ustaw. Nowelę przygotowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Nowelizacja zakłada ustanowienie programu "Doktorat wdrożeniowy". Ma on ożywić współpracę i transfer wiedzy między środowiskiem naukowym a środowiskiem społeczno-gospodarczym.

 

Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. Jerzy Gwizdała powiedział PAP, że jest to część pierwszego etapu zmian w szkolnictwie wyższym. Doktorat wdrożeniowy ma jego zdaniem istotne znaczenie dla innowacyjności gospodarki.

 

 

"To jest stopień, który będzie dotyczył doktoratów, które powstaną na miejscu pracy doktoranta, w konkretnym przedsiębiorstwie" - powiedział prof. Gwizdała. Wyjaśnił, że po obronie projekty omówione w dysertacjach, będą mogły mieć zastosowanie w gospodarce. Dodał, że program jest "dedykowany do nauk eksperymentalnych".

 

Jerzy Gwizdała zwrócił uwagę na istotny walor finansowy tego programu. "Studenci będą otrzymywali dosyć wysokie stypendium, będą to studia stacjonarne. Na poziomie wynagrodzenia asystenta i dodatkowe wynagrodzenie u przedsiębiorcy, u którego będą przygotowywać swój doktorat" - wyjaśnił. Jego zdaniem doktorat wdrożeniowy to korzyść nie tylko dla gospodarki, ale - jak stwierdził - "również dla tych młodych doktorów, którzy gdy zostaną wypromowani, będą już mieli pierwsze osiągnięcia w zakresie wdrożeń".

 

PAP - Nauka w Polsce

 

mni/ hgt/

Abstract blue background, beautiful lines and blur

Victoria - stock.adobe.com ©Victoria - stock.adobe.com /

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Dunbar, plotki i ewolucja języka Dunbar, plotki i ewolucja języka

Ludzka kultura jest przesycona językiem. Dzięki niemu jesteśmy zdolni do osiągania najniezwyklejszych rzeczy - podkreśla brytyjski antropolog Robin Dunbar. I krok po kroku tłumaczy, kiedy, jak i dlaczego ludzie zaczęli ze sobą rozmawiać, podczas gdy małpom wciąż wystarcza iskanie.

Więcej

Myśl na dziś

Nauka w szkołach powinna być prowadzona w taki sposób, aby uczniowie uważali ją za cenny dar, a nie za ciężki obowiązek
Albert Einstein

Nasz blog

Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji! Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji!

Rola komunikacji naukowej na polskich uczelniach wciąż nie jest dostatecznie doceniona. Ani przez naukowców, ani przez władze uczelni. Zdawałoby się, że prezentowanie osiągnięć naukowców to zadanie biur prasowych. Te jednak często mają ustalone zupełnie inne priorytety.

Więcej

Tagi

-->