Strona główna Aktualności
Uczelnie

Rektor UG: po obronie doktoratu wdrożeniowego prace zostaną zastosowane w gospodarce

17.06.2017 Uczelnie, Innowacje

Na zdjęciu rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. dr hab. Jerzy Gwizdała. Fot. PAP/ Adam Warżawa 17.03.2016

Doktorat wdrożeniowy ma istotne znaczenie dla innowacyjności gospodarki; projekty omówione w dysertacjach będą mogły mieć zastosowanie w gospodarce - mówi PAP rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. Jerzy Gwizdała.

W kwietniu Sejm uchwalił, a prezydent podpisał nowelizację ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki oraz niektórych innych ustaw. Nowelę przygotowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Nowelizacja zakłada ustanowienie programu "Doktorat wdrożeniowy". Ma on ożywić współpracę i transfer wiedzy między środowiskiem naukowym a środowiskiem społeczno-gospodarczym.

 

Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. Jerzy Gwizdała powiedział PAP, że jest to część pierwszego etapu zmian w szkolnictwie wyższym. Doktorat wdrożeniowy ma jego zdaniem istotne znaczenie dla innowacyjności gospodarki.

 

 

"To jest stopień, który będzie dotyczył doktoratów, które powstaną na miejscu pracy doktoranta, w konkretnym przedsiębiorstwie" - powiedział prof. Gwizdała. Wyjaśnił, że po obronie projekty omówione w dysertacjach, będą mogły mieć zastosowanie w gospodarce. Dodał, że program jest "dedykowany do nauk eksperymentalnych".

 

Jerzy Gwizdała zwrócił uwagę na istotny walor finansowy tego programu. "Studenci będą otrzymywali dosyć wysokie stypendium, będą to studia stacjonarne. Na poziomie wynagrodzenia asystenta i dodatkowe wynagrodzenie u przedsiębiorcy, u którego będą przygotowywać swój doktorat" - wyjaśnił. Jego zdaniem doktorat wdrożeniowy to korzyść nie tylko dla gospodarki, ale - jak stwierdził - "również dla tych młodych doktorów, którzy gdy zostaną wypromowani, będą już mieli pierwsze osiągnięcia w zakresie wdrożeń".

 

PAP - Nauka w Polsce

 

mni/ hgt/

Abstract blue background, beautiful lines and blur

Victoria - stock.adobe.com ©Victoria - stock.adobe.com /

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju

Nowe kompendium wiedzy o polskich pradziejach przygotowywano przez ponad 5 lat i wydano na nie 1,4 mln zł. Mimo, że publikację wydano również w wersji elektronicznej, dostęp do niego będą mieli nieliczni. Wielka szkoda.

Więcej

Tagi