Strona główna Aktualności
Technologie

Studenci z Politechniki Śląskiej najlepsi w konkursie "Droniada"

19.06.2017 Technologie, Konkursy

Fot. Zbigniew Gorol, High Flyers

Studenci z Politechniki Śląskiej w Gliwicach zwyciężyli tegoroczną edycję konkursu "Droniada", który w weekend odbył się w Krakowie. Zadaniem uczestników było wykonanie lotu zwiadowczego, by zlokalizować dziesięć ofiar huraganu, oznaczonych specjalnymi nadajnikami.

Do tego celu studenci z Międzywydziałowego Koła Naukowego Bezzałogowych Obiektów Latających "High Flyers" z Politechniki Śląskiej wykorzystali samolot, dwa wirnikowce oraz autorski system informatyczny, zbierający i obrazujący pozyskane informacje. Drużyna znalazła wszystkie nadajniki.

 

Doroczna "Droniada" to okazja, aby sprawdzić w pozorowanych akcjach ratowniczych możliwości bezzałogowych statków powietrznych (tzw. dronów), robotów oraz systemów analizy informacji.

 

Uczestnicy tego konkursu akademickiego prezentują swoje koncepcje akcji poszukiwawczej zaginionych osób, właśnie z wykorzystaniem dronów i analizy informacji, które później będzie można wykorzystać w praktyce służb reagowania kryzysowego. Tym razem musieli zlokalizować na terenie aeroklubu w Pobiedniku Wielkim, koło Krakowa, dziesięć ofiar huraganu, oznaczonych specjalnymi nadajnikami.

 

"Nasze maszyny zbadały obszar ponad 60 hektarów, znajdując wszystkie rozstawione nadajniki. W efekcie, nasza drużyna ulokowała się na pierwszym miejscu, z 10-punktową przewagą w klasyfikacji generalnej, pokonując drużyny z innych polskich uczelni" – napisali śląscy studenci na swym profilu w mediach społecznościowych.

 

Reprezentacja Politechniki Śląskiej okazała się najlepsza spośród dziesięciu drużyn z innych polskich uczelni nie tylko pod względem efektywności poszukiwania celów; komisja sędziowska doceniła również pracę zespołową drużyny, integrację systemu z bezzałogowymi statkami powietrznymi oraz aplikację wyświetlającą informacje.

 

W rezultacie zespół w składzie: Tomasz Kudala, Daniel Dańczura, Michał Simon, Maciej Galeja, Karol Hanke, Zbigniew Gorol, Adam Sikora, Wojciech Grabowski oraz Łukasz Ryczko, zdobył pierwsze miejsce, otrzymując nagrodę główną w wysokości 10 tys. zł. Jak przypomniała uczelnia, nagroda została ufundowana przez organizatora zawodów – Instytut Mikromakro oraz władze Krakowa.

 

Oprócz tego – podała Politechnika Śląska – Międzywydziałowe Koło Naukowe Bezzałogowych Obiektów Latających "High Flyers" otrzymało nagrodę honorową wraz ze statuetką ufundowaną przez szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Pawła Solocha. Zwycięska drużyna otrzymała również nagrodę specjalną w postaci drona wyścigowego oraz zaproszenie na warsztaty z narzędzi do obróbki obrazów. Zwycięzcy "Droniady 2017" wezmą ponadto udział w Narodowej Wystawie Militarnej w strefie dronów.

 

Międzywydziałowe Koło Naukowe Bezzałogowych Obiektów Latających "High Flyers", które zrzesza studentów i pracowników z trzech wydziałów Politechniki Śląskiej: Automatyki, Elektroniki i Informatyki, Mechanicznego Technologicznego i Chemicznego, działa od 2010 r., a w "Droniadzie" bierze udział od 2014 r. Opiekunami zespołu są dr inż. Roman Czyba i dr inż. Marcin Lemanowicz.

 

PAP – Nauka w Polsce

 

akp/ zan/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi