Strona główna Aktualności
Technologie

Studenci z Politechniki Śląskiej najlepsi w konkursie "Droniada"

19.06.2017 Technologie, Konkursy

Fot. Zbigniew Gorol, High Flyers

Studenci z Politechniki Śląskiej w Gliwicach zwyciężyli tegoroczną edycję konkursu "Droniada", który w weekend odbył się w Krakowie. Zadaniem uczestników było wykonanie lotu zwiadowczego, by zlokalizować dziesięć ofiar huraganu, oznaczonych specjalnymi nadajnikami.

Do tego celu studenci z Międzywydziałowego Koła Naukowego Bezzałogowych Obiektów Latających "High Flyers" z Politechniki Śląskiej wykorzystali samolot, dwa wirnikowce oraz autorski system informatyczny, zbierający i obrazujący pozyskane informacje. Drużyna znalazła wszystkie nadajniki.

 

Doroczna "Droniada" to okazja, aby sprawdzić w pozorowanych akcjach ratowniczych możliwości bezzałogowych statków powietrznych (tzw. dronów), robotów oraz systemów analizy informacji.

 

Uczestnicy tego konkursu akademickiego prezentują swoje koncepcje akcji poszukiwawczej zaginionych osób, właśnie z wykorzystaniem dronów i analizy informacji, które później będzie można wykorzystać w praktyce służb reagowania kryzysowego. Tym razem musieli zlokalizować na terenie aeroklubu w Pobiedniku Wielkim, koło Krakowa, dziesięć ofiar huraganu, oznaczonych specjalnymi nadajnikami.

 

"Nasze maszyny zbadały obszar ponad 60 hektarów, znajdując wszystkie rozstawione nadajniki. W efekcie, nasza drużyna ulokowała się na pierwszym miejscu, z 10-punktową przewagą w klasyfikacji generalnej, pokonując drużyny z innych polskich uczelni" – napisali śląscy studenci na swym profilu w mediach społecznościowych.

 

Reprezentacja Politechniki Śląskiej okazała się najlepsza spośród dziesięciu drużyn z innych polskich uczelni nie tylko pod względem efektywności poszukiwania celów; komisja sędziowska doceniła również pracę zespołową drużyny, integrację systemu z bezzałogowymi statkami powietrznymi oraz aplikację wyświetlającą informacje.

 

W rezultacie zespół w składzie: Tomasz Kudala, Daniel Dańczura, Michał Simon, Maciej Galeja, Karol Hanke, Zbigniew Gorol, Adam Sikora, Wojciech Grabowski oraz Łukasz Ryczko, zdobył pierwsze miejsce, otrzymując nagrodę główną w wysokości 10 tys. zł. Jak przypomniała uczelnia, nagroda została ufundowana przez organizatora zawodów – Instytut Mikromakro oraz władze Krakowa.

 

Oprócz tego – podała Politechnika Śląska – Międzywydziałowe Koło Naukowe Bezzałogowych Obiektów Latających "High Flyers" otrzymało nagrodę honorową wraz ze statuetką ufundowaną przez szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Pawła Solocha. Zwycięska drużyna otrzymała również nagrodę specjalną w postaci drona wyścigowego oraz zaproszenie na warsztaty z narzędzi do obróbki obrazów. Zwycięzcy "Droniady 2017" wezmą ponadto udział w Narodowej Wystawie Militarnej w strefie dronów.

 

Międzywydziałowe Koło Naukowe Bezzałogowych Obiektów Latających "High Flyers", które zrzesza studentów i pracowników z trzech wydziałów Politechniki Śląskiej: Automatyki, Elektroniki i Informatyki, Mechanicznego Technologicznego i Chemicznego, działa od 2010 r., a w "Droniadzie" bierze udział od 2014 r. Opiekunami zespołu są dr inż. Roman Czyba i dr inż. Marcin Lemanowicz.

 

PAP – Nauka w Polsce

 

akp/ zan/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego

Z historią, zwyczajami, życiem codziennym oraz religią Inków spisaną na pocz. XVII w. przez potomka hiszpańskiego konkwistadora i inkaskiej księżniczki można zapoznać się w monumentalnym tomie "O Inkach uwagi prawdziwe", który ukazał się nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego.

Więcej

Myśl na dziś

Stosunek pomiędzy nauką a myśleniem staje się autentyczny dopiero wówczas, gdy dostrzegamy przedzielającą je przepaść.
Martin Heidegger

Nasz blog

Koniec schabowego? Koniec schabowego?

Zmiennokształtny makaron, mięso z probówki, wydruki z ryb czy białko z domowego reaktora – takie składniki diety proponują naukowcy. Mają być przy tym zdrowe i smaczne, a nowe prawo ułatwi ich sprzedaż.

Więcej

Tagi