Strona główna Aktualności

FNP przyzna stypendia w Polsce wybitnym niemieckim naukowcom

19.06.2017 Granty i stypendia

Fot. Fotolia

Na kilkumiesięczne pobyty naukowe do Polski będą mogli przyjechać wybitni niemieccy uczeni dzięki Polskiemu Honorowemu Stypendium Naukowemu im. Aleksandra von Humboldta, przyznawanemu przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej. Kandydatów do stypendium mogą zgłaszać polscy naukowcy do 2 października.

Formularz wniosku, instrukcję jego przygotowania oraz regulamin stypendium można znaleźć na stronie: http://www.fnp.org.pl/oferta/humboldt/

 

Stypendium, którego celem jest uhonorowanie osiągnięć naukowych laureatów oraz stymulowanie długofalowej współpracy między polskimi i niemieckimi badaczami, stanowi odpowiednik Humboldt-Forschungspreis - prestiżowego wyróżnienia dla uczonych zagranicznych znanej niemieckiej Fundacji Aleksandra von Humboldta. Jest to już 21. edycja stypendium.

 

"Stypendium Humboldta to szansa dla polskich i niemieckich naukowców na rozwinięcie współpracy naukowej" – mówi wicedyrektor ds. działalności programowej w FNP, Adam Zieliński. - "Dla Fundacji to ponadto jeden ze sposobów na promowanie naszego kraju jako coraz bardziej atrakcyjnego miejsca do uprawiania nauki zarówno dla polskich, jak i zagranicznych naukowców" – dodaje.

 

Stypendium Humboldta mogą otrzymać aktywni naukowo niemieccy uczeni, którzy chcą przyjechać do Polski na kilkumiesięczne pobyty naukowe. Kandydatów zgłaszać mogą wyłącznie polscy naukowcy. Wysokość stypendium wynosi 4 tys. euro miesięcznie, zaś pobyt naukowy w Polsce w ramach stypendium Humboldta może trwać od 3 do 6 miesięcy.

 

Konkurs jest skierowany do przedstawicieli wszystkich dziedzin nauki. Składane w języku angielskim wnioski będą oceniane przez niezależnych recenzentów będących ekspertami w dziedzinie reprezentowanej przez kandydata. Laureatów wyłoni zarząd FNP na podstawie ocen recenzentów. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi na początku 2018 r.

 

Program jest realizowany na podstawie porozumienia z 1995 r. pomiędzy FNP a Fundacją Humboldta. Od czasu uruchomienia pierwszego konkursu stypendia na prowadzenie badań w wybranych ośrodkach w Polsce otrzymało już 64 naukowców z Niemiec.

 

Nazwa stypendium nawiązuje do tradycji współpracy polskich i niemieckich naukowców: Aleksander von Humboldt (1769-1859), niemiecki przyrodnik, podróżnik i geograf, współpracował z wieloma Polakami, był też honorowym członkiem Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Warszawie i pierwszym propagatorem poezji Adama Mickiewicza w Niemczech.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

kflo/ zan/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Geniusz po godzinach Geniusz po godzinach

Albert Einstein był geniuszem nauki - znanym i uwielbianym do tego stopnia, że stał się ikoną popkultury. Mogę się jednak założyć, że oprócz garści "najgrubszych" faktów przeciętny Polak wie o nim skrajnie niewiele. Książka "Jak wyobrażam sobie świat" pozwala skutecznie zwalczyć tę niewiedzę.

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi