Nauka dla Społeczeństwa

19.03.2024
PL EN
22.06.2017 aktualizacja 22.06.2017

Źrenice reagują na poszczególne słowa

Źrenice rozszerzają się lub zwężają nie tylko w reakcji na natężenie światła w otoczeniu, ale także na skutek przetwarzania słów określających poziom jasności – wynika z badania opublikowanego w „Psychological Science”.

Źrenice są skonstruowane tak, aby regulować ilość światła docierającego do oczu poprzez zmianę swojej średnicy. Pod wpływem intensywnego, jasnego światła źrenice zwężają się, a w warunkach słabego oświetlenia rozszerzają. Naukowcy z Laboratoire de Psychologie Cognitive i Laboratoire Parole et langage (Francja) oraz University of Groningen (Holandia) wykazali jednak, że źrenice zmieniają swoją wielkość również w reakcji na zasłyszane lub przeczytane słowa, które symbolizują poziom natężenia światła.

Badacze pokazywali na ekranie, bądź odtwarzali nagrane słowa związane z dużym natężeniem światła (np. słońce, rozświetlony) lub z małym natężeniem oświetlenia (np. ciemność, zmrok). W tym czasie mierzyli u badanych zmiany szerokości źrenic.

Badanie pokazało, że po przeczytaniu lub wysłuchaniu słowa oznaczającego jasność źrenice badanych osób ulegały zwężeniu – zupełnie jakby uczestnicy naprawdę patrzyli na słońce lub przebywali w intensywnie oświetlonym pomieszczeniu. Z kolei w reakcji na słowa oznaczające ciemność źrenice uczestników rozszerzały się.

Specjaliści przypuszczają, że w trakcie przetwarzania znaczenia poszczególnych słów mózg tworzy obrazy mentalne (wyobrażenia), które aktywnie oddziałują na reakcje organizmu. Zastanawiają się tylko, czy kreowanie obrazów mentalnych jest niezbędne do zrozumienia określonych słów, czy jest to jedynie produkt uboczny pozwalający zawczasu przygotować się na ewentualność wystąpienia określonego zjawiska. Odpowiedzi na te pytania chcą udzielić na podstawie dalszych badań.

Tymczasem więcej na temat bieżącego badania można przeczytać na stronie: http://journals.sagepub.com/doi/10.1177/0956797617702699 (PAP)

ooo/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024