Strona główna Aktualności

Rzeszów/Pierwsza z konferencji poświęconych osiągnięciom kobiet w matematyce

20.06.2017 Imprezy naukowe, Popularyzacja nauki, Popularyzacja, Wydarzenia

Fot. Fotolia

Przypomnienie i uhonorowanie wybitnej polskiej matematyczki – prof. Heleny Rasiowej, w setną rocznicę jej urodzin, to główny cel pierwszej z cyklu konferencji poświęconych osiągnięciom naukowym kobiet w matematyce i naukach pokrewnych.

Konferencja odbywać się będzie od czwartku do soboty w Rzeszowie.

 

Jednym z jej organizatorów jest pierwsze w kraju Polskie Towarzystwo Kobiet w Matematyce, które powstało wiosną 2016 roku na Uniwersytecie Rzeszowskim. Jego celem jest reprezentowanie środowiska polskich kobiet zajmujących się matematyką i naukami pokrewnymi zarówno w polskim środowisku naukowym, jak i w europejskich i światowych gremiach.

 

Barbara Pękala z Towarzystwa poinformowała PAP, że konferencja „Śladami kobiet w matematyce – w stulecie urodzin profesor Heleny Rasiowej” będzie pierwszą z cyklu podobnych konferencji. Mają one promować osiągnięcia i zasługi kobiet, których badania, działalność zawodowa i publikacje „wniosły istotny wkład w rozwój nauki polskiej, głównie matematyki i nauk pokrewnych”.

 

„Głównym celem pierwszej z planowanego cyklu konferencji jest uhonorowanie wybitnej polskiej matematyczki – profesor Heleny Rasiowej, której 100-lecie urodzin przypada w tym roku” – poinformowała Pękala.

 

W ramach konferencji odbędzie się sesja specjalna "Wieczór wspomnień o profesor Helenie Rasiowej". Przewidziano też sesje poświęcone specjalistycznym zagadnieniom z dziedziny matematyki, w tym m.in. dotyczące podstaw matematyki i logiki, analizy zespolonej, równań różniczkowych czy rozszerzeń i zastosowań zbiorów rozmytych.

 

W ramach konferencji odbędzie się też panel dyskusyjny, na którym przedyskutowane zostaną sposoby przezwyciężania trudności pojawiających się w pracy naukowej i w drodze do sukcesów, oraz zaprezentowane zostaną pozytywne wzorce osobowe w naukach ścisłych.

 

Organizatorami konferencji są wraz z Polskim Towarzystwem Kobiet w Matematyce także Wydział Matematyczno-Przyrodniczy UR, Warszawskie Centrum Nauk Matematycznych i Wydział Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej Politechniki Łódzkiej.

 

Towarzystwo planuje kolejne podobne konferencje poświęcone osiągnięciom naukowym kobiet w naukach ścisłych, ale ich harmonogram nie jest jeszcze szczegółowo ustalony.

 

Helena Rasiowa urodziła się w Wiedniu 20 czerwca 1917 r. W 1918 r. rodzina przeniosła się do Warszawy. Rasiowa w 1938 r. rozpoczęła studia matematyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Po wybuchu II wojny światowej przerwała studia i wraz z rodziną przeniosła się do Lwowa, skąd wkrótce cała rodzina wróciła do Warszawy, gdzie Helena podjęła edukację na tajnych kompletach, zorganizowanych przez wykładowców Uniwersytetu Warszawskiego, m.in. Karola Borsuka, Jana Łukasiewicza, Andrzeja Mostowskiego.

 

Jej pierwsza praca magisterska napisana pod kierunkiem Jana Łukasiewicza i Bolesława Sobocińskiego spłonęła podczas powstania warszawskiego w 1944 roku. Ona sama przeżyła wraz z matką w piwnicy pokrytej ruinami zburzonego budynku.

 

Po wojnie krótko pracowała w szkole średniej. Później, za namową Mostowskiego wróciła na UW i tam pod jego kierunkiem napisała drugą pracę magisterską, którą obroniła w roku 1945. Następnie została zatrudniona na UW, gdzie w 1950 r. obroniła rozprawę doktorską, a jej promotorem był również Mostowski. Rozprawa doktorska Rasiowej „Algebraic treatment of the functional calculus of Lewis and Heyting” zawierała główne kierunki jej przyszłych badań.

 

W 1956 r. zdobyła drugi stopień naukowy (równoważny habilitacji) w Instytucie Matematyki Polskiej Akademii Nauk, a w 1967 r. Rada Państwa nadała jej tytuł profesora zwyczajnego.

 

Jej dorobek naukowy obejmuje trzy monografie i ponad 100 publikacji naukowych. Nad nową monografią „Algebraic Analysis of Non-Classical First Order Logics” pracowała do końca życia. Tematyka prac obejmuje logikę dedukcyjną, metody algebraiczne w logice i algebrze związane z logiką, logikę klasyczną i nieklasyczną, algorytmikę i sztuczną inteligencję.

 

Prof. Rasiowa była jedną z pierwszych osób, które dostrzegły znaczenie logiki matematycznej dla informatyki oraz przyszłość i znaczenie informatyki. Wykształciła pokolenia studentów i badaczy, wypromowała ponad 20 doktorów. Współpracowała z wieloma wybitnymi naukowcami w kraju i na świecie, głosiła wykłady na uniwersytetach całego świata. Działała aktywnie w Polskim Towarzystwie Matematycznym, w latach 1955-1957 była jego sekretarzem, a w latach 1958-1959 wiceprezesem.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

api/ zan/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi