Strona główna Aktualności
Historia i kultura

W sobotę prezentacja wirtualnej rekonstrukcji wsi sprzed 100 lat

21.06.2017 Technologie, Historia i kultura, Imprezy naukowe, Technologia, Wydarzenia

Fot. J. Janowski

Wirtualną rekonstrukcję wsi Zabrost Wielki (Gross Sobrost) z 1917 r., położonej w woj. warmińsko-mazurskim, będzie można obejrzeć w sobotę, podczas uroczystości upamiętniającej 100-lecie odbudowy tej miejscowości po zniszczeniach I wojny światowej.

W ramach imprezy, która rozpocznie się w sobotę o godz. 17.00 w Zabroście Wielkim zaplanowano panel naukowy poświęcony zabytkowej architekturze w Zabroście Wielkim. Wezmą w nim udział pracownicy Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego: Marta Bura i Janusz Janowski (pomysłodawcy projektu) oraz historyk dr Marek Łapo, którzy przybliżą Zabrost Wielki sprzed 100 lat.

 

Celem naukowców jest odtworzenie pruskiej wsi Zabrost Wielki (Gross Sobrost), która została odbudowana tuż po zniszczeniach związanych z I wojną światową w 1916-1917 r. na podstawie projektu pruskiego architekta Carla Kujatha. Po II wojnie światowej Gross Sobrost znalazł się w granicach Polski. Jego nazwę przemianowano na Zabrost Wielki. W 1954 roku wieś zasiedlili Ukraińcy.

 

Na potrzeby odtworzenia wsi naukowcy wykorzystali bardzo szerokie spektrum metod badawczych, które następnie zintegrowali ze sobą. Wśród nich były różne typy skanowania laserowego: naziemne i mobilne, lotnicze. Dodatkowo użyto fotogrametrię lotniczą oraz modelowanie budynków na podstawie zachowanych zdjęć sprzed stu lat.

 

To pierwszy projekt w Polsce, w którym wykorzystano tak szerokie spektrum laserowych technologii dokumentacyjnych - przekonują inicjatorzy akcji.

 

Jak wyjaśnił w marcu w rozmowie z PAP prof. Jan Salm z Politechniki Łódzkiej, odbudowa wsi i miast wschodniopruskich po zniszczeniach wojennych była bardzo szeroka - dotyczyła dworów, zagród i zajazdów. Jednak przypadek Zabrostu był wyjątkowy. "Nie znam drugiego przykładu realizacji całościowego założenia wedle jednego projektu" - wyjaśnił prof. Salm. W jego ocenie to właśnie jednolity charakter architektoniczny odbudowy jest wyjątkowy w skali całych Prus Wschodnich.

 

Trójwymiarowa rekonstrukcja wsi zostanie zaprezentowana w sobotę w Zabroście Wielkim na wielkoformatowym telebimie. Naukowcy planują też udostępnić wirtualną rekonstrukcję wsi na stronie internetowej Laboratorium Cyfrowego Humanistyki UW.

 

Jak podkreślają inicjatorzy przedsięwzięcia, w sobotę zostaną zaprezentowane na razie pierwsze rezultaty zintegrowanego projektu badawczego. Oprócz specjalistów z UW z Laboratorium Cyfrowego Humanistyki w prace zaangażowane są m.in. Laboratorium Geomatyki Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie

 

Podczas imprezy otwarta zostanie również plenerowa wystawa dotycząca unikalnej architektury wsi. Imprezie będą towarzyszyły występy zespołów folklorystycznych, wokalnych i tanecznych, atrakcje dla dzieci, korowód sobótkowy z pochodniami nad rzekę Węgorapę oraz inne atrakcje.

 

Szczegółowe informacje dotyczące wydarzenia dostępne są na stornie: https://www.facebook.com/events/1930363283877620/

 

PAP - Nauka w Polsce

 

szz/ ekr/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi