Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
21.06.2017 aktualizacja 21.06.2017

Technologia przetwarzania odpadów najlepszym ekologicznym rozwiązaniem w Polsce

Technologia przetwarzania odpadów autorstwa polskiej spółki Bioelektra Group zwyciężyła w krajowym etapie konkursu Energy Globe i awansowała do światowego finału. Uznana została za najlepsze proekologiczne rozwiązanie pochodzące z Polski.

Celem konkursu "Energy Globe" jest budowanie świadomości dotyczącej rozwiązań problemów środowiskowych oraz pokazanie, że każdy może wnieść swój pozytywny wkład w ochronę środowiska. Nagradzane są w nim projekty, które "uważnie i w ekonomicznie uzasadniony sposób wykorzystują zasoby oraz alternatywne źródła energii".

Opracowany przez Polaków sposób przetwarzania odpadów opiera się na technologii autoklawowania, czyli obróbki cieplnej odpadów za pomocą pary wodnej pod ciśnieniem. Dzięki technologii o nazwie RotoSTERIL możliwe jest m.in. przetwarzanie odpadów biodegradowalnych w materiały budowlane. Wykorzystywana jest ona już od kilku lat w należącym do Bioelektra Group zakładzie przetwórstwa odpadów komunalnych w Różankach w woj. warmińsko-mazurskim.

"Nasza technologia przetwarzania odpadów pomaga w ochronie środowiska. Służy ziemi, a przy tym jej stosowanie jest bardzo uzasadnione ekonomicznie" – powiedział, cytowany w komunikacie prasowym prezes Bioelektra Group Jarosław Drozd. - "Zwycięstwa, które odnosimy w kolejnych międzynarodowych konkursach, utwierdzają naszą determinację i przekonanie, że to rozwiązanie powinno być stosowane na szerszą skalę w Polsce i na świecie".

Nie jest to pierwsze wyróżnienie zdobyte przez polską firmę. W styczniu br. Bioelektra Group znalazła się wśród zwycięzców 3. edycji konkursu "The Circulars", organizowanego przez Światowe Forum Ekonomiczne i Forum Ekonomiczne Młodych Liderów. Firmę uhonorowano w kategorii „The Dell Circular Economy People’s Choice Award", na którą głosowali internauci.

Nagroda "Energy Globe" została ustanowiona w 1999 r. z inicjatywy austriackiego inżyniera i ekologa Wolfganga Neumanna. Obecnie stanowi jedno z najbardziej rozpoznawanych i prestiżowych wyróżnień dla nowatorskich proekologicznych rozwiązań. Laureaci konkursu wyłaniani są dwustopniowo. Na etapie krajowym jury wybiera po jednym najlepszym projekcie z każdego kraju uczestniczącego w konkursie - następnie projekty te rywalizują o zwycięstwo na etapie światowym.

Do tegorocznej edycji konkursu firmy i organizacje z całego świata zgłosiły łącznie 2 tys. projektów. Zwycięzcy światowi zostaną wybrani spośród 178 laureatów krajowych. Nagrody przyznane będą w 6 kategoriach: Woda, Powietrze, Ziemia, Ogień, Młodość i Zrównoważone (Ekologiczne) Tworzywa Sztuczne. Bioelektra Group będzie reprezentować Polskę w kategorii Ziemia.

PAP - Nauka w Polsce

kflo/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024