Strona główna Aktualności

Kraków/ Studenci AGH będą inwentaryzować zabytki w Pafos na Cyprze

21.06.2017 Archeologia

Fot. Fotolia

Studenci Akademii Górniczo-Hutniczej będą inwentaryzować Park Archeologiczny w Pafos - tegorocznej Europejskiej Stolicy Kultury i miasta wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO - poinformowała w środę PAP rzeczniczka prasowa AGH Anna Żmuda-Muszyńska.

Studenci wyruszą na dwutygodniowy obóz naukowy na Cyprze w sierpniu, w ramach XVI Wyprawy BARI. W wyprawie uczestniczyć będzie 12 studentów i trzech opiekunów. Ich głównym celem będzie przeprowadzenie geodezyjnej inwentaryzacji obiektów zabytkowych znajdujących się na terenach Parku Archeologicznego.

 

Jak poinformowała rzeczniczka, pomiarami objęte zostaną wykopy archeologiczne, zabytki architektoniczne i starożytna ceramika pochodząca z Agory. Zespół z AGH zbada również takie obiekty jak Dom Dionizosa, świątynię Asklepiejon oraz amfiteatr Odeon.

 

Do inwentaryzacji studenci planują wykorzystać metodę skaningu laserowego oraz zautomatyzowaną platformę fotogrametryczną zbudowaną przez członków Koła. Wykonają również nalot fotogrametryczny bezzałogowym statkiem latającym.

 

Efektem pomiarów będzie dokumentacja techniczna w postaci m.in. ortofotomapy, przekrojów geodezyjnych czy fotoplanów badanych miejsc.

 

Ponadto studenci planują wykonanie wizualizacji 3D mierzonych obiektów oraz opracowanie tzw. wirtualnej wycieczki po szlakach turystycznych w Pafos przy pomocy kamer sferycznych.

 

Opracowane przez studentów AGH dane zachowają informacje o bieżącym stanie oraz geometrii obiektów i zasilą archeologiczną bazę danych Parku. Dodatkowo wykonane przez nich klasyczne pomiary wspomogą bieżącą pracę archeologów w Pafos.

 

Wyprawę organizuje Koło Naukowe Geodetów Dahlta działające przy Wydziale Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH.

 

Jak poinformowała rzeczniczka, początki Wypraw Bari sięgają lat 70., kiedy odbyły się pierwsze wyjazdy studentów AGH do Maroka i na Bliski Wschód. Nazwa wypraw jest symboliczna - upamiętnia włoskie miasto Bari, które miało być celem pierwszej ekspedycji.

 

Do tej pory zorganizowano kilkanaście wypraw m.in. do Iraku, Libii, Hiszpanii czy Portugalii. Wszystkie dotychczasowe wyjazdy związane były z inwentaryzacją zabytkowych obiektów, z których większość znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

 

W 1975 roku Wyprawa BARI wyruszyła m.in. do Aleppo w Syrii. Obiektem pomiaru była XIII-wieczna cytadela położona w centrum miasta. Inwentaryzacja wykonana przez studentów z AGH pozwoli w przyszłości na wierną rekonstrukcję zabytku zniszczonego przez działania wojenne w tamtym regionie.

 

Organizacja XVI Wyprawy BARI jest możliwa dzięki współpracy opiekunów KNG Dahlta z krakowskimi archeologami z Uniwersytetu Jagiellońskiego pracującymi pod kierunkiem prof. dr hab. Ewdoksji Papuci-Władyki w mieście Pafos na Cyprze. Inwentaryzacja starożytnych zabytków zachowanych w mieście widniejącym na liście UNESCO możliwa będzie dzięki wsparciu Paphos Agora Project i pozwoleniu Departamentu Starożytności na Cyprze.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

hp/ zan/

Tagi: cypr , agh
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi