Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
22.06.2017 aktualizacja 22.06.2017

Sejmowa komisja o zmianach ws. odwołań od decyzji o kategorii naukowej

Zmiany w procedurze odwołań od decyzji o przyznaniu: kategorii naukowej oraz grantów badawczych z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Narodowego Centrum Nauki, zakłada projekt nowelizacji ustawy dot. finansowania nauki, którym zajęła się w czwartek sejmowa komisja.

Sejmowa Komisja Edukacji Nauki i Młodzieży rekomendowała w czwartek przyjęcie z kilkoma niewielkimi poprawkami projektu nowelizacji ustawy o zasadach finansowania nauki oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego.

Nowelizacja przewiduje m.in. zmiany przepisów dotyczących przyznawania kategorii naukowej jednostkom naukowym, a także zmiany w zasadach przyznawania środków finansowych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) oraz Narodowe Centrum Nauki (NCN).

Obecnie nie jest możliwe pełne stosowanie przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego w postępowaniach w sprawie przyznania kategorii naukowej jednostkom naukowym. To samo dotyczy postępowań w sprawie przyznania środków finansowych, w programach prowadzonych przez NCBiR oraz NCN. Chodzi o specyfikę prowadzonych postępowań, w tym o szczególny sposób merytorycznej oceny wniosków dokonywanej przez ekspertów.

W nowych regulacjach (w odniesieniu do wskazanych postępowań) przewidziano więc częściowe wyłączenie stosowania przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego. W ten sposób mają być - wg rządu - wyeliminowane wątpliwości prawne, wynikające z odmiennego sposobu przyznawania kategorii naukowej jednostkom naukowym oraz środków finansowych przez NCBiR i NCN w stosunku do reguł określonych w Kpa.

"Popieram racjonalność przesłanek wprowadzenia tego rodzaju regulacji ustawowej. Wydaje mi się jednak, że warto pomyśleć o poważniejszym rozszerzeniu katalogu regulacji, które będą wyłączone z postępowania Kpa" - powiedziała poseł Ewa Tomaszewska (PiS) i zgłosiła w tym zakresie cztery niewielkie poprawki. Komisja przychyliła się do jej propozycji.

Włodzimierz Nykiel (PO) wyraził zrozumienie, że nowelizacja ma uprościć procedury i przyspieszyć ich przebieg. "Ale pamiętajmy, że Kpa (...) ma na celu ochronę praw strony postępowania. Jeśli wyłączamy Kpa, jednocześnie pozbawiamy stronę możliwości obrony swoich praw przede wszystkim w odwołaniu" - zaznaczył.

Podał przykład wydziału uczelni, któremu na skutek odwołania podniesiono kategorię naukową. "Wydział skorzystał ze swoich praw, bo uważał, że niewzięte zostały okoliczności, które wynikały z dokumentów" - opowiedział. Nykiel zastanawiał się, czy takie odwołania rzeczywiście były częste i utrudniały proces kategoryzacji. "Obawiam się, że uprościmy tak dalece to postępowanie, że strony utracą swoje prawa, a przecież od tego, jaka jest kategoria, wiele zależy" - powiedział Nykiel.

Wiceprzewodniczący Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego Zbigniew Marciniak odpowiedział mu, że - jak sobie wyobraża - po zmianie przepisów procedura odwoławcza dalej będzie istnieć, ale sprawy rozstrzygać będą eksperci ze świata akademickiego, a nie sąd. "Chciałbym, żeby w działaniach w obszarze świata akademickiego bardziej brał udział etos i odpowiedzialność, a nie groźba skierowania sprawy do sądu" - zaznaczył.

Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Łukasz Szumowski zaznaczył, że odwołania są wpisane w ustawę i ten przepis nie jest zmieniany. "Nadal będzie możliwość składania odwołań" - zapewnił. Zwrócił uwagę, że rzeczywiście w każdej ewaluacji odwołań jest dużo i są one rozpatrywane przez przedstawicieli środowiska akademickiego.

Projekt ustawy przewiduje też możliwość finansowania większego zakresu działań, związanych z wydawaniem czasopism i monografii naukowych, służących upowszechnianiu wyników badań i wprowadzania ich do obiegu międzynarodowego. Przyznawanie środków finansowych będzie zależeć od poziomu czasopism i monografii oraz ich znaczenia dla rozwoju nauki oraz innowacyjności polskiej gospodarki.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024