Strona główna Aktualności
Technologie

Dziewięć startupów z pierwszymi grantami na współpracę z Tauronem

23.06.2017 Technologie, Innowacje

Fot. Fotolia

Technologie m.in. z obszarów wysokosprawnych baterii magazynujących energię czy nowatorskiego wykorzystania grafenu w energetyce przetestują startupy zakwalifikowane do pilotaży w ramach programu Pilot Maker, którego głównym partnerem jest grupa Tauron.

Program Pilot Maker ma pobudzać współpracę korporacji z innowacyjnymi startupami, prowadząc do opracowania i wdrożenia nowatorskich rozwiązań. Trzej partnerzy programu: producent i dystrybutor energii (Tauron), wytwórca rowerów (Kross) oraz producent i dystrybutor świeżych owoców i warzyw (Amplus) określili najważniejsze obszary, w których potrzebują innowacji, licząc na współpracę z startupami.

 

Dotąd przeprowadzono nabory do dwóch rund programu Pilot Maker (do końca lutego i do końca kwietnia), w których Tauron przeanalizował 69 rozwiązań przygotowanych przez startupy. Z końcem czerwca zakończy się kolejny nabór. Zakwalifikowane do udziału podmioty mają otrzymywać do 200 tys. zł finansowania i 50 tys. zł na warsztaty oraz tzw. dedykowany mentoring, czyli szerokie wsparcie eksperckie przy wypracowywaniu i wdrażaniu swojego rozwiązania.

 

Jak poinformował w czwartek Daniel Iwan z biura prasowego Tauronu, pierwsze startupy wybrane przez grupę do fazy pilotażowej to: BM3, BonEffice, Enelion, iGrid Technology, InWill, OneMeter, Advanced Graphene Products, Every European Digital Poland i OPTIMAL Smart Hub.

 

Podmioty te otrzymają teraz granty do 200 tys. złotych na rozwój technologii i rozpoczną w Tauronie testowanie swoich technologii m.in. z zakresu dynamicznego balansowania mocy w sieci ładowarek, wysokosprawnych baterii magazynujących energię, nowatorskiego wykorzystania grafenu w energetyce, zdalnego zarządzania sieciami dystrybucyjnymi czy monitorowania odpływu niskiego napięcia w stacjach transformatorowych.

 

Według przedstawicieli koncernu startupy przedstawiły też interesujące projekty w obszarze Smart Home i optymalizacji zużycia energii.

 

Program akceleracji Pilot Maker jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Przedsięwzięcie wygrało blisko 6 mln zł dofinansowania w konkursie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Jego celem jest opracowanie rozwiązań, które będą mogły być wdrożone w dużych przedsiębiorstwach.

 

Na powodzenie programu liczy m.in. grupa energetyczna Tauron, która z początkiem lutego uruchomiła spółkę pod nazwą Tauron Magenta w celu tworzenia innowacyjnych rozwiązań produktowych, również we współpracy ze startupami. Ma ona m.in. przygotować projekty z zakresu inteligentnych technologii dla domu oraz rozwiązań dla transportu zasilanego energią elektryczną. Udział w programie Pilot Maker ma być jednym z narzędzi współpracy ze startupami.

 

„Chcemy rozbudować kompetencje grupy w modelu open innovation i uruchomić transfer wiedzy pomiędzy startupami, a Tauronem. Działamy stopniowo i konsekwentnie. Powołaliśmy Magentę jako dynamiczną spółkę, która może być partnerem dla startupów. Z jednej strony będzie tam weryfikowany potencjał biznesowy, z drugiej strony, przy pomocy specjalistów z innych spółek Taurona, sprawdzane możliwości technologiczne” - wskazał cytowany prezes grupy Filip Grzegorczyk.

 

Wiceprezes Tauronu ds. zarządzania majątkiem i rozwoju Jarosław Broda wyjaśnił m.in., że w rozpoczynanej fazie programu Pilot Maker wybrana grupa startupów będzie mogła sprawdzić swoje rozwiązania technologiczne na infrastrukturze Taurona.

 

„Jesteśmy otwarci na innowacje generowane przez startupy, jednocześnie dbając o dopasowanie naszych produktów i usług do realnych potrzeb klientów. Poprzez budowę programów akceleracyjnych chcemy wyselekcjonować najciekawsze rozwiązania, które zostaną docenione przez naszych klientów, a także pozwolą na wprowadzanie usprawnień w każdym rodzaju naszej działalności” - zadeklarował Broda.

 

Według wcześniejszych informacji trzej partnerzy programu – Tauron, Kross i Amplus – zdefiniowali w sumie 86 wyzwań, które chcieliby podjąć, korzystając z innowacyjnych rozwiązań.

 

Tauron wskazuje m.in. na rozwiązania służące ograniczaniu strat dystrybuowanej energii elektrycznej poprzez wykorzystanie nowoczesnych metod i urządzeń do monitorowania sieci, jak drony, sensory, czujniki, wykrywanie szumów itp.

 

Amplus liczy np. na stworzenie systemu, który pozwalałby zarządzać i optymalizować produkcję rolno-spożywczą, uwzględniając trendy rynkowe i prognozy zbytu poszczególnych produktów w kolejnych latach. Spółka oczekuje też nowych technologii związanych z metodami przedłużenia trwałości świeżych warzyw i owoców, szczególnie owoców miękkich (jak truskawki, borówki, maliny), sałat, pomidorów czy produktów kapustnych.

 

Przykładem wyzwania dla firmy Kross jest znalezienie takich rozwiązań dla roweru elektrycznego, by był on zawsze gotowy do użycia oraz by wyeliminować problemy z koniecznością ładowania jego akumulatora w tradycyjny sposób. Wśród oczekiwań firmy jest też np. stworzenie zintegrowanego z akumulatorem modułu, pozwalającego przesyłać użytkownikowi informacje o poziomie naładowania i temperaturze przechowywania akumulatora.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

mtb/ dym/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi