Strona główna Aktualności
Zdrowie

Polscy naukowcy opracowali implant stabilizujący po kontuzji psie kolano

24.06.2017 Zdrowie

Fot. Katedra Chirurgii i Rentgenologii z Kliniką UWM oraz firma "ChM'' Implanty oraz narzędzia ortopedyczne

Psy, podobnie jak ludzie, są narażone na kontuzje stawów kolanowych. Zerwanie więzadeł krzyżowych w tylnych łapach to zjawisko powszechne u czworonogów. Polscy naukowcy opracowali implant, dzięki któremu psy z takim schorzeniem odzyskują pełną sprawność.

Metodę operacyjnego leczenia zerwanego więzadła krzyżowego przedniego poprzez wszczepienie implantu do przeciętej uprzednio guzowatości kości piszczelowej opracowali naukowcy z Katedry Chirurgii i Rentgenologii z Kliniką Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Zespołem naukowców kieruje dr nauk weterynaryjnych Yauheni Zhalniarovich.

 

Jak wyjaśnił naukowiec, zerwanie więzadeł krzyżowych w psich kolanach to poważny i powszechny problem, z jakim borykają się właściciele czworonogów. Około 80 procent wszystkich przypadków kulawizny kończyn tylnych jest spowodowanych właśnie tą kontuzją. Psy, które są narażone na zerwanie więzadeł krzyżowych w stawach kolanowych, przeważnie mają nadwagę, zażywają za mało ruchu lub mają predyspozycje genetyczne. Podkurczona tylna łapa i pies kuśtykający na pozostałych trzech to najczęstszy widok czworonoga z tym schorzeniem.

 

Opracowana metoda leczenia zerwanych więzadeł krzyżowych w stawie kolanowym polega na wszczepieniu implantu tytanowego, który wmontowuje się po rozcięciu i przemieszczeniu do przodu guzowatości kości piszczelowej- wyjaśnił dr Zhalniarovich.

 

Jak dodał, technika opracowana przez jego zespół, w dłuższym czasie daje najmniej zmian zwyrodnieniowych u psa, co sprowadza się do tego, że przez dłuższy czas pies jest sprawny i nie kuleje.

 

Poprzednie techniki stabilizacji psiego kolana opracowane przez Belgów były z zastosowaniem implantu od strony przyśrodkowej. W konsekwencji dochodziło do nierównego rozkładu sił w kolanie, co mogło powodować złamania guzowatości (fragment kości piszczelowej-PAP).

 

"Polski implant jest mocowany od strony przedniej za pomocą dwóch wkrętów na środku i dzięki temu staw kolanowy w psiej łapie jest stabilny i nie poddaje się on mikroruchom" - tłumaczy naukowiec.

 

Co ważne, rehabilitacja czworonoga przebiega szybko i sprawnie. Psy z innowacyjnym implantem mogą obciążać operowaną łapę już po trzech dniach; gdy stosuje się starszą metodę, pies może stawać na operowaną kończynę dopiero na 2-3 tygodniach.

 

Dodatkową zaletą metody jest cena - operacja z zastosowaniem innowacyjnego implantu jest tańsza o około połowę od dotychczasowych technik operacyjnych.

 

Z naukowcami z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego współpracuje firma "ChM" Implanty oraz narzędzia ortopedyczne" z Juchnowca Kościelnego koło Białegostoku, która prototypy implantów do psiego kolana drukuje na drukarkach 3 D.

 

Metoda leczenia operacyjnego z zastosowaniem innowacyjnego implantu dopracowywana jest na owcach, ponieważ - jak tłumaczą naukowcy - kolano owcy ma podobną biomechanikę, jak kolano psa. Ale docelowo implant będzie stosowany u psów. Pierwsze operacje u czworonogów z pełnym sukcesem olsztyńscy naukowcy już wykonali.

 

Na opracowanie metody leczenia operacyjnego zerwanych więzadeł krzyżowych przednich z zastosowaniem implantu zespół dr Zhalniarovicha otrzymał grant z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w wysokości 972 tys zł. (PAP)

 

ali/ zan/

Tagi: weterynaria , psy
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Historia o królestwie antynaukowości Historia o królestwie antynaukowości

"W królestwie Monszatana. GMO, gluten i szczepionki" Marcina Rotkiewicza już w samym tytule obiecuje ciekawą opowieść o trzech kontrowersyjnych tematach: żywności modyfikowanej genetycznie, diecie bezglutenowej i ruchach antyszczepionkowych. I tej opowieści dostarcza - ale głównie na jeden z tych tematów.

Więcej

Myśl na dziś

Bądźmy ludźmi, choćby tak długo, póki nauka nie odkryje, że jesteśmy, czym innym.
Stanisław Jerzy Lec

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi