Nauka dla Społeczeństwa

19.03.2024
PL EN
27.06.2017 aktualizacja 27.06.2017

Sama obecność smartfona obniża możliwości poznawcze mózgu

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Możliwości poznawcze mózgu obniżają się, kiedy nasz smartfon jest na wyciągnięcie ręki. Nawet, gdy jest wyłączony – dowodzą badania opublikowane w „Journal of the Association for Consumer Research”.

Badani, którzy zostawili swoje smartfony w drugim pomieszczeniu, lepiej wypadli w rozwiązywaniu zadań, niż grupa, która miała smartfony na wyciągnięcie ręki – dowodzą naukowcy z University of Texas w Austin (USA).

Zdaniem naukowców nasze możliwości poznawcze spadają, kiedy mamy dostęp do naszego smartfona - nawet, kiedy w danej chwili jest on wyłączony. Badania przeprowadzono na ok. 800 użytkownikach smartfonów.

Zadania, które wykonywali badani, wymagały pełnej koncentracji dla osiągnięcia wymaganej liczby punktów.

Wcześniej proszono ich losowo o umieszczenie smartfonów na pulpicie ekranem do dołu, w kieszeni lub torbie, albo w sąsiednim pokoju. Wszystkie telefony miały być wyciszone.

Okazało się, że uczestnicy, którzy zostawili swoje telefony w sąsiednim pomieszczeniu, znacząco lepiej wypadli na testach.

Jak komentuje prowadzący badania, Adrian F. Ward, coraz częściej pojawiają się sugestie, że smartfony zaburzają możliwości poznawcze mózgu.

"Twoja świadomość wprawdzie nie myśli o twoim smartfonie, ale ten proces – proces wymagający myślenia o czymś innym – pochłania twoje ograniczone zasoby poznawcze" - komentuje Ward.(PAP)

krx/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024