Strona główna Aktualności
Uczelnie

Kraków/ Powstał nowoczesny budynek Instytutu Nauk Geologicznych UJ

27.06.2017 Uczelnie, Uczelnie i instytucje naukowe

Nowy Instytut Nauk Geologicznych UJ, źródło: Biuro Prasowe UJ

System zarządzania budynkiem - BMS, dachowo-fasadowe instalacje fotowoltaiczne, gruntowe pompy ciepła i zielony dach – to niektóre atuty najnowszej inwestycji Uniwersytetu Jagiellońskiego, czyli siedziby Instytutu Nauk Geologicznych UJ (ING UJ) na Kampusie 600-lecia.

Uroczyste otwarcie obiektu odbyło się w poniedziałek. Prace budowlane rozpoczęły się jesienią 2014 r. i trwały 20 miesięcy. Czterokondygnacyjny budynek, o powierzchni całkowitej 5,8 tys. m kw. i kubaturze 23,4 tys. m sześc., powstał przy ul. Gronostajowej 3a. Budynek jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych.

 

Nowa siedziba ING UJ jest ogrzewana ciepłem Ziemi, a energia elektryczna w pogodne dni jest generowana w większości ze światła słonecznego.

 

„Na dachu oraz na fasadzie południowo-zachodniej zainstalowaliśmy przyjazną środowisku instalację fotowoltaiczną, która dzięki Słońcu generuje energię elektryczną. Dzięki tej instalacji zmniejszą się koszty związane z eksploatacją obiektu. Dodatkowo nasz budynek ogrzewany jest wyłącznie naturalnym ciepłem Ziemi, przy pomocy zamontowanych pomp ciepła. Cała instalacja to 55 pionowych odwiertów, z których każdy ma 110 m głębokości - wyjaśniła dr Beata Dziubińska z ING UJ.

 

Jak dodała, zielony dach obiektu odzwierciedla naturalne środowisko Jury Krakowsko-Częstochowskiej. „Posadzona roślinność nie wymaga znacznej ingerencji człowieka, dzięki czemu minimalizuje się koszty utrzymania. Miejsce to służy również do celów dydaktycznych. Widać stąd panoramę geologiczną Krakowa i okolic, w tym m.in. Dolinę Wisły, zrąb Wawelu i Sowińca, Płaskowyż Ojcowski czy Górę Pychowicką" - zauważyła.

 

Na parterze budynku znajduje się aula główna na 105 miejsc. Na pierwszym piętrze studenci mają do dyspozycji siedem sal dydaktycznych, bibliotekę z czytelnią, salę komputerową oraz dwa pomieszczenia rekreacyjne, w których mogą odpocząć w przerwie między zajęciami, co jest nowością na UJ.

 

Pozostałe kondygnacje mieszczą 16 specjalistycznych laboratoriów wyposażonych w nowoczesną aparaturę. Są to m.in.: Pracownia szlifierska, Pracownia preparatyki mikroskamieniałości, Pracownia kruszenia i przesiewania skał, Pracownia sedymentologiczna i preparatyki skał, Pracownia komputerowa/kartografii geologicznej.

 

Oprócz laboratoriów w budynku znajdują się pokoje pracowników naukowych i administracyjnych, studenckiego koła naukowego, sala konferencyjna oraz pokój profesorski, w którym zgromadzono liczne pamiątki po wielkich uczonych uniwersyteckich nauk o Ziemi.

 

Nowy budynek został zaprojektowany i wybudowany z zachowaniem zasad zrównoważonego rozwoju, ze szczególną dbałością o środowisko naturalne oraz oszczędne gospodarowanie surowcami w całym cyklu budowlano-użytkowym. Wyposażono go w system zarządzania BMS (system zarządzania budynkiem), który - jak podała uczelnia w komunikacie prasowym - jest ważnym elementem inteligentnego budownictwa. „To zintegrowany system, który daje możliwość monitorowania i zarządzania wszystkimi urządzeniami znajdującymi się w budynku i jego otoczeniu" - czytamy w informacji UJ.

 

Przetarg na budowę ING UJ ogłoszono w systemie „zaprojektuj i buduj". Najkorzystniejszą ofertę, opiewającą na kwotę 35,6 mln zł, złożyło konsorcjum firm Aldesa Construcciones Polska i Aldesa Construcciones. Wykonawca zlecił dokumentację projektową pracowni ION Architekci z Krakowa, po czym uzyskał niezbędne decyzje i pozwolenia.

 

Siedziba Instytutu Nauk Geologicznych UJ, obok powstającego w sąsiedztwie Wydziału Chemii, to ostatni etap rządowego Programu Budowy Kampusu 600-lecia Odnowienia UJ.

 

Program Budowy Kampusu 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego został ustanowiony przez Sejm RP w 2001 r. Na jego realizację, wraz z późniejszymi nowelizacjami ustawy, przeznaczono 962 mln zł, z czego środki z budżetu państwa sięgnęły ponad 940 mln zł. Wkrótce do nowo wybudowanego budynku na Kampusie UJ przeprowadzi się Wydział Chemii. (PAP)

 

bko/ ekr/

Tagi: uj , geologia , kraków
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi