Strona główna Aktualności
Uczelnie

40 mln zł dotacji z MNiSW na modernizację budynku UJ

27.06.2017 Uczelnie

Fot. Fotolia

40 mln zł otrzyma Uniwersytet Jagielloński w Krakowie na modernizację przyszłej siedziby Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych (WSMiP). Umowę w tej sprawie podpisali w poniedziałek wicepremier Jarosław Gowin i rektor UJ prof. Wojciech Nowak.

Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych został utworzony w 2000 r. i do dziś nie ma swojej siedziby. Działalność dydaktyczna wydziału prowadzona jest obecnie w wynajmowanych obiektach usytuowanych w znacznym rozproszeniu. Plan inwestycji zakłada kompleksową przebudowę i modernizację budynku UJ przy ul. Reymonta 4, który do 2015 r. był siedzibą Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej.

 

Jak poinformował Uniwersytet Jagielloński, całkowita wartość inwestycji, ustalona w oparciu o projekt budowlany i wykonawczy, wynosi 84,4 mln zł. Oprócz MNiSW remont dofinansuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska – przekaże 21,8 mln zł. Pozostałe koszty pokryje uczelnia. Prace budowlane rozpoczną się pod koniec bieżącego roku.

 

„Priorytetem akademii od czasów platońskich do współczesnych jest kształcenie elit w duchu wartości, których symbolem jest przymiotnik w nazwie uniwersytetu krakowskiego – w duchu wartości +jagiellońskich+. Cieszę się, że dzisiaj ministerstwo może udzielić wsparcia przedsięwzięciu, dzięki któremu proces kształtowania przyszłych elit administracyjnych, politycznych, gospodarczych, ale także naukowych w obszarze stosunków międzynarodowych, będzie przebiegał w warunkach dużo godniejszych” – powiedział w poniedziałek wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

 

Rektor UJ prof. Wojciech Nowak zaznaczył, że ważne jest dla uniwersytetu, aby dbać także o budynki w centrum miasta (uczelnia ma już nowoczesny kompleks budynków – Kampus 600-lecia – na obrzeżach Krakowa).

 

„Zyskujemy bazę i powierzchnię dydaktyczną dla jednego z najmłodszych wydziałów, który nigdy nie miał własnego pomieszczenia. Nie chcemy kolejnego szkieletora (niezadbany, nieużytkowany przez długie lata budynek w pobliżu centrum Krakowa - PAP), który będzie stał i straszył” – zaznaczył rektor.

 

Roboty budowlane obejmą m.in. zmianę układu pomieszczeń, wyznaczenie nowych ciągów komunikacyjnych, w tym przebudowę części biegów klatek schodowych i zaprojektowanie schodów zewnętrznych, pełną wymianę instalacji wewnętrznych i remont elewacji.

 

Laboratoria i warsztaty zostaną przekształcone w sale biblioteczne i dydaktyczne. Planowana jest również termomodernizacja – zamontowane instalacje obniżą koszty zużycia energii o ok. 60 proc. Główna konstrukcja budynku pozostanie niezmieniona. Budynek będzie dostosowany do potrzeb osób o różnych stopniach niepełnosprawności.

 

Zastosowane rozwiązania mają zapewnić pracownikom i studentom odpowiednie warunki zarówno pod względem uczestnictwa w zajęciach dydaktycznych i pracy naukowej, jak i potrzeb socjalnych. Przeniesienie pracowników i studentów WSMiP do jednego budynku ma też wpłynąć bezpośrednio na poprawę warunków pracy i zmniejszyć koszty funkcjonowania wydziału, pozwoli również na rezygnację z komercyjnego wynajmu pomieszczeń i związanych z nim opłat.

 

Budynek przy ul. Reymonta w Krakowie powstał, jako siedziba Instytutu Fizyki i jest jednym z kilku obiektów zrealizowanych w początkach lat 60. z okazji 600-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego przypadającego na 1964 r. Znajdujący się w budynku do 2015 r. Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, obecnie przeniesiono do nowego obiektu na III Kampusie UJ. Budynek został zaprojektowany i wykonany w układzie szkieletowym. Jest to obiekt siedmiokondygnacyjny, w całości podpiwniczony. Po modernizacji będzie mógł pomieścić wszystkie jednostki pozostające w strukturze WSMiP. Pozwoli to na znaczne podwyższenie jakości działalności dydaktycznej i zlikwiduje straty czasu studentów i pracowników wynikające z konieczności przemieszczania się pomiędzy oddalonymi jednostkami.

 

W przebudowanym obiekcie przewiduje się łącznie miejsce do nauki dla ponad 3 tys. studentów i 376 pracowników. Pełna działalność Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych rozpocznie się w roku akademickim 2020/2021.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

bko/ ekr/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi