Strona główna Aktualności

Wakacje? Ale nie od myślenia! Centrum Nauki Kopernik szykuje atrakcje

28.06.2017 Imprezy naukowe, Popularyzacja nauki, Popularyzacja, Wydarzenia

Fot. Fotolia

Czy w Wiśle tętni życie? Jak wytropić dinozaura? Co się kryje w księżycowych kraterach? Wakacje wcale nie muszą oznaczać przerwy w myśleniu - pokazuje warszawskie Centrum Nauki Kopernik i szykuje na lato sporo atrakcji.

Zarówno w budynku CNK, jak i w plenerze na zwiedzających czekać będą wakacyjne atrakcje. Najmłodsi mogą tu świetnie się bawić, eksperymentując i zdobywając nowe umiejętności. Dorośli zobaczą unikatowe filmy, spotkają nietuzinkowych naukowców, posłuchają muzyki pod gwiazdami i samodzielnie zrobią krem z filtrem przeciwsłonecznym.

 

WEEKENDOWE WARSZTATY

 

W każdy letni weekend park przy Koperniku przekształcać się będzie w stację badawczą. Centrum zaprasza do warsztatu paleontologa, geologa, badacza atmosfery i gwiezdnego kartografa. W lipcu można będzie nauczyć się rozpoznawać skamieniałości, stworzyć chmurę w butelce, własny wulkan, elektromagnes i mapę nieba. W sierpniu zaś przyjdzie czas na poznawanie kosmosu. Na gości czekają kosmiczni inżynierowie, konstruktorzy, znawcy meteorytów. Pomogą zbudować rakietę, zajrzeć do kraterów księżycowych, znaleźć ziemskie odpowiedniki marsjańskich skał.

 

W budynku Kopernika będzie można znaleźć eksponaty, rozszerzające wiedzę zdobytą na warsztatach plenerowych.

http://www.kopernik.org.pl/news/n/ziemsko-kosmiczna-sciezka-zwiedzania/

 

CNK nie zapomina też o swojej sąsiadce - Wiśle. Co weekend można będzie sprawdzić, jakie mikroorganizmy żyją w tej rzece. Kiedy dzieci eksperymentują, rodzice mogą zrelaksować się na leżakach. Czaka na nich wypożyczalnia książek, czasopism i gier, strefa VR oraz stoisko gastronomiczne.

 

Szczegółowy program lata w parku: http://www.kopernik.org.pl/projekty-specjalne/lato/lato-2017/warsztaty-weekendowe17/

 

Kopernik zaprasza też na letnie warsztaty familijne, które z pewnością spodobają się miłośnikom dinozaurów. Można tam będzie posłuchać m.in. o Prorodactylusach. Stworzenia te ważyły ok. 2 kilo, były wielkości kota i chodziły na czterech nogach. A ich ślady - sprzed 250 mln lat znaleziono w Górach Świętokrzyskich. (http://www.kopernik.org.pl/warsztaty/warsztaty-familijne/na-tropie-dinozaurow/)

 

KINO LETNIE

 

We wszystkie wakacyjne piątki o godz. 21.00, w parku przy Centrum Nauki Kopernik prezentowane będą autorskie filmy, ukazujące ziemskie fenomeny i poszukujące ich analogii we Wszechświecie. Pierwszy seans odbędzie się 30 czerwca. Przed "Spotkaniami na krańcach świata" Wernera Herzoga odbędzie się spotkanie z dr. Krzysztofem Zawieruchą, który bada mikroskopijne zwierzęta żyjące w rejonach polarnych. Jeśli pogoda nie sprzyja, imprezę przenosi się do sal wewnątrz centrum. Wstęp na imprezy jest bezpłatny.

Szczegółowy program: http://www.kopernik.org.pl/projekty-specjalne/lato/lato-2017/kino17/

 

Z kolei w soboty o g. 16.00 można będzie poznać naukowców ze Stowarzyszenia Rzeczników Nauki, którzy opowiedzą o swoich badaniach. Spotkania odbywają się pod kasztanem.

 

W wakacje w CNK każdego dnia działają też minilaby. Można w nich skomponować własny krem z filtrem UV, rozszyfrować tajemnicze oznaczenia kremów i odkryć naturalne substancje, którymi składniki kremu można zastąpić. Można też odwiedzić pozostałe laboratoria – w fizycznym poznać zalety ciekłego azotu; w robotycznym - zaprogramować mobilnego robota, a w biologicznym zobaczyć przeźroczyste stworzenia. W wakacje laboratoria Kopernika zapraszają na minilaby przez cały tydzień. http://www.kopernik.org.pl/laboratoria/minilaby/

 

Latem w CNK prezentowana jest też wystawa "Płyn lub giń". Można się na niej dowiedzieć, jak powstają wiry, jak uciec z tonącej łodzi i... nurkować na sucho. http://www.kopernik.org.pl/wystawy/plyn-lub-gin/

 

Pozostałe informacje o letnich atrakcjach w Koperniku można znaleźć na stronie instytucji. http://www.kopernik.org.pl/lato-w-koperniku/

 

PAP - Nauka w Polsce

 

lt/ ekr/

Tagi: cnk
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Historia o królestwie antynaukowości Historia o królestwie antynaukowości

"W królestwie Monszatana. GMO, gluten i szczepionki" Marcina Rotkiewicza już w samym tytule obiecuje ciekawą opowieść o trzech kontrowersyjnych tematach: żywności modyfikowanej genetycznie, diecie bezglutenowej i ruchach antyszczepionkowych. I tej opowieści dostarcza - ale głównie na jeden z tych tematów.

Więcej

Myśl na dziś

Bądźmy ludźmi, choćby tak długo, póki nauka nie odkryje, że jesteśmy, czym innym.
Stanisław Jerzy Lec

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi