Strona główna Aktualności
Uczelnie

Współpraca Politechniki Rzeszowskiej i 3. Podkarpackiej Brygady OT

29.06.2017 Uczelnie

Fot. PAP/ Darek Delmanowicz 21.05.2017

Pozyskiwanie kandydatów do służby w 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej, kształtowanie wśród studentów postaw patriotycznych i powinności obronnych wobec ojczyzny to niektóre z założeń współpracy Politechniki Rzeszowskiej i 3. Podkarpackiej Brygady OT w Rzeszowie.

Porozumienie w tej sprawie w środę podpisali rektor Politechniki Rzeszowskiej (PRz) prof. Tadeusz Markowski i dowódca 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej w Rzeszowie płk dypl. Arkadiusz Mikołajczyk.

 

Współpraca między uczelnią a 3. Brygadą OT w Rzeszowie przewiduje m.in. upowszechnianie działalności edukacyjnej na rzecz obrony państwa, tradycji i promowanie osiągnięć brygady i PRz, kształtowanie wśród studentów postaw patriotycznych i powinności obronnych wobec ojczyzny, popularyzowanie służby wojskowej i postaw służących zapewnieniu bezpieczeństwa Polsce, a także rekrutowanie kandydatów do służby w 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

 

"Mamy nadzieję, że będziemy korzystać z wiedzy, doświadczenia tej uczelni przy budowaniu, formowaniu brygady. Liczymy, że przyszłych absolwentów tej uczelni będziemy mogli przywitać w naszych szeregach" – mówił płk. Mikołajczyk. "My musimy dzisiaj tworzyć podwaliny przyszłych kadr dowódczych WOT i jednym z ważnych elementów jest sięganie do ludzi wykształconych, ludzi młodych, a przede wszystkim mądrych, otwartych na przyszłość" – dodał.

 

Z kolei uczelnia na współpracy z 3. Brygadą OT skorzysta - zdaniem prof. Markowskiego – na promocji PRz i "wykorzystaniu absolwentów" w kadrze.

 

"Kadra, która ewentualnie zagości w brygadzie, to nie tylko absolwenci klasycznych sensu stricto wydziałów technicznych, ale również wydziału zarządzania" – ocenił rektor PRz.

 

W ramach współpracy uczelnia udostępni tereny Akademickiego Ośrodka Szybowcowego Politechniki Rzeszowskiej w Bezmiechowej, gdzie żołnierze 3. Brygady OT będą mogli szkolić się i ćwiczyć w warunkach górskich i leśnych, letnich i zimowych, w tym uczyć się latać na paralotniach, odbywać loty szkoleniowe na szybowcach, uczyć się jeździć na nartach itp.

 

"Chodzi o przygotowanie grup specjalnych 3. Brygady, specjalizujących się w działaniach górskich i do tego będą mieli do dyspozycji ośrodek w Bezmiechowej" – zaznaczył rektor PRz.

 

Ponadto uczelnia udostępni też 3. Brygadzie sale i laboratoria na spotkania i szkolenia dla studentów, pracowników PRz i potencjalnych kandydatów do WOT, zbiory biblioteczne, umożliwi żołnierzom Brygady korzystanie z obiektów szkoleniowych.

 

Obie instytucje będą też wspólnie organizować wydarzenia, które będą szerzyć wśród studentów i w społeczeństwie idee wychowania patriotycznego, służby na rzecz społeczności lokalnej, współdziałania i przyjaźni w zespołach ludzkich.

 

Płk Mikołajczyk podkreślił też, że w przyszłości wojska, nie tylko WOT, będą mogły korzystać również z różnego rodzaju technicznych rozwiązań Politechniki Rzeszowskiej.

 

Prof. Markowski zapowiedział, że prawdopodobnie we wrześniu zostanie powołane specjalne Centrum tzw. podwójnych technologii. Nie chciał ujawnić szczegółów, wyjawił jedynie, że chodzi o współpracę z przemysłem zbrojeniowym. Dodał, że w sobotę zostanie podpisany list intencyjny dotyczący kooperacji, współpracy trzech uczelni (Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu, politechnik Świętokrzyskiej i Rzeszowskiej), które podpisały z Polską Grupą Zbrojeniową umowę.

 

Chociaż oficjalne podpisanie umowy między PRz a 3. Brygadą OT odbyło się w środę, to w ramach współpracy wcześniej odbyły się już wykłady dotyczące koncepcji formowania 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. (PAP)

 

api/ malk/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Intrygująca wycieczka po kapitalizmie Intrygująca wycieczka po kapitalizmie

Rzadko kiedy biorę do ręki książkę naukową zaintrygowany - skutecznemu zaczytaniu przeszkadza często ich sztywny układ, nieczytelne i skomplikowane tabelki. Inaczej jest w przypadku "Kapitalizmu. Historii krótkiego trwania" autorstwa dr. Kacpra Pobłockiego.

Więcej

Tagi