Strona główna Aktualności
Uczelnie

Chorzów/ W uniwersyteckim kampusie powstanie nowoczesna strefa rekreacji

29.06.2017 Uczelnie

Fot. Fotolia

Nowoczesna strefa aktywności i rekreacji m.in. z placem zabaw, boiskiem, stołówką pod chmurką, hamakami, ławkami i huśtawkami – powstanie niebawem w kampusie Uniwersytetu Śląskiego w Chorzowie. Miejsce to ma służyć nie tylko studentom, ale i mieszkańcom miasta.

Strefa zlokalizowana będzie w okolicach Śląskiego Międzyuczelnianego Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych należącego do Uniwersytetu Śląskiego. W obiekcie tym, wyposażonym w nowoczesne laboratoria, pracują m.in. naukowcy z Wydziału Informatyki i Nauki o Materiałach oraz Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii.

 

Rektor UŚ prof. Andrzej Kowalczyk podkreślił podczas środowej konferencji, że to ważne dla uniwersytetu przedsięwzięcie wpisuje się w planowany rozwój chorzowskiego kampusu uczelni; jest też otwarciem się uczelni na mieszkańców Chorzowa. "Przybliżamy uniwersytet do miasta, a miasto do uniwersytetu" – mówił rektor.

 

Koszt budowy tej wielofunkcyjnej strefy to ok. 900 tys. zł. Jak podano podczas konferencji, Uniwersytet Śląski i miasto Chorzów zadeklarowały wydanie na ten cel po 300 tys. zł. Brakujące 300 tys. zł uczelnia chce uzyskać ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, o co ma wkrótce aplikować.

 

Na strefę o powierzchni ok. 2 tys. m kw. złożą się m.in. plac zabaw, boisko do gry w piłkę nożną i koszykówkę, stołówka pod chmurką, hamaki, ławki, huśtawki, a także część ogrodowa z różnorodną roślinnością. Wiele urządzeń ma być przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. Do budowy wymienionych elementów architekci planują zastosować proste, surowe materiały takie jak beton, stal ocynkowana czy drewno.

 

Prace budowalne mają ruszyć wiosną przyszłego roku, a jeśli projekt uzyska ministerialne dofinansowanie, budowa strefy ma się zakończyć w 2018 r.

 

Aleksander Bednarski z pracowni SLAS Architekci podkreślił podczas konferencji, że strefa jest jednym z pierwszych elementów szerszego planu zagospodarowania tego dawnego terenu wojskowego, gdzie teraz mieszczą się m.in. uczelniane obiekty.

 

Nowoczesna przestrzeń ma być atrakcyjna dla wszystkich grup wiekowych – od dzieci, przez młodzież i studentów po seniorów. "Staraliśmy się unikać takiego stereotypowego placu zabaw (...). Jest to przestrzeń, w której zaprojektowaliśmy wiele urządzeń, które nie tylko mogą służyć jako zabawki, ale jako miejsca do siedzenia, do rekreacji różnych grup użytkowników" – wyjaśnił architekt.

 

Projekt jest wspólną inicjatywą Uniwersytetu Śląskiego oraz Chorzowa i wpisuje się w ideę rozwoju Śląskiego Międzyuczelnianego Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych. Jednym z elementów rozwoju tego miejsca jest konsolidacja Instytutu Fizyki UŚ z chorzowskim obiektem (obecnie część naukowców pracuje wciąż w Katowicach, a część już w Chorzowie). Jak mówił rektor UŚ, przeniesienie Instytutu Fizyki z Katowic do Chorzowa to kwestia maksymalnie 1,5 roku.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

akp/ zan/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Historia o królestwie antynaukowości Historia o królestwie antynaukowości

"W królestwie Monszatana. GMO, gluten i szczepionki" Marcina Rotkiewicza już w samym tytule obiecuje ciekawą opowieść o trzech kontrowersyjnych tematach: żywności modyfikowanej genetycznie, diecie bezglutenowej i ruchach antyszczepionkowych. I tej opowieści dostarcza - ale głównie na jeden z tych tematów.

Więcej

Myśl na dziś

Bądźmy ludźmi, choćby tak długo, póki nauka nie odkryje, że jesteśmy, czym innym.
Stanisław Jerzy Lec

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi