Strona główna Aktualności

Najdawniejsze dzieje Azji Południowo-Wschodniej w dużym skrócie

03.07.2017 Książka

"Archeologia i historia Azji Południowo-Wschodniej. Od czasów prahistorycznych do schyłku średniowiecza" to bardzo skrótowy wstęp do tematyki. Jednak do tej pory na polskim rynku wydawniczym brakowało publikacji z tej dziedziny napisanej przez rodzimego naukowca.

"Najdawniejsza przeszłość Azji Południowo-Wschodniej nigdy nie znajdowała się w kręgu zainteresowań polskich badaczy" - zauważa we wstępie książki jej autor, doktorant w Instytucie Archeologii UAM w Poznaniu, Kasper Hanus. Młody naukowiec już w 2013 r. rozpoczął szeroko zakrojone badania archeologiczne w tej części świata. Jego celem było rozpoznanie sieci osadniczej dawnej Kambodży. Badaczowi udało się m.in. odkryć około 80 nieznanych stanowisk archeologicznych.

 

Hanus był też uczestnikiem kilku innych przedsięwzięć naukowych w Azji. W Nepalu brał udział w projekcie pod auspicjami UNESCO, który miał na celu wykonanie dokumentacji krajobrazu archeologicznego miejsc związanych z życiem Siddharthy - założyciela buddyzmu. W ostatnim czasie młody badacz uczestniczy w badaniach słynnej Równiny Dzbanów w Laosie, gdzie znajdują się setki monumentalnych, kamiennych "dzbanów". Archeolodzy próbują ustalić, dlaczego powstały - i ile ich tak naprawdę zostało wykutych.

 

Publikacja - jak na zakres tematyki - nie jest obszerna: obejmuje okres od pojawienia człowieka do schyłku średniowiecza, i dotyczy obszaru Kambodży, Mjanmy, Laosu, Tajlandii, Wietnamu, Brunei, Filipin, Indonezji, Malezji, Singapuru oraz Timoru Wschodniego. Sprawia wrażenie raczej książki kieszonkowej, i - jak stwierdza autor - należy traktować ją jako wstęp do tematyki. Ambicją naukowca było jednak zaprezentowanie przeszłości tej części świata w sposób całościowy. Niezaspokojona ciekawość osób, które sięgną po syntezę, może ugasić obszerna, głównie anglojęzyczna, bibliografia.

 

Atutem książki jest fakt, że autor powołuje się na najnowsze wyniki prac wykopaliskowych i badawczych. Z pewnością jednak zabrakło korekty, gdyż bardzo liczne są np. błędy interpunkcyjne. Autor nie jest też konsekwentny w stosowaniu skrótów, w tym określających lata - zamiennie używa sformułowań "p.n.e." z "przed naszą erą" a nawet BP czy BC. Te ostatnie mogą sprawiać problemy ze zrozumieniem, szczególnie w przypadku osób nie będących specjalistami. Irytujące są też ewidentne błędy związane ze składem tekstu. W książce znajdują się co prawda barwne fotografie i mapy, ale ich jakość często pozostawia wiele do życzenia. Ich dobór wydaje się dość przypadkowy.

 

Książkę oparto o materiał zebrany w czasie pisania pracy magisterskiej. Wydana w obecnej formie jest bardziej skryptem dla studentów, niż popularnonaukowym wprowadzeniem w temat. Tym bardziej, że autor obszernie przytacza obcojęzyczne cytaty z innych źródeł. Charakterystyki kolejnych epok zajmują głównie opisy stanowisk archeologicznych i zabytków, które na nich odkryto. Każdy z rozdziałów kończy bardzo krótkie podsumowanie danego okresu.

 

Należy wyrazić nadzieję, że jest to pierwsza, ale nie ostatnia książka na ten temat, nieporuszany dotychczas przez polskich archeologów. Liczę na to, że kolejna zostanie wydana w większą dbałością o korektę i ukierunkowaniem na czytelnika nie związanego ze światem naukowym; że znajdzie się w niej raczej opis życia ówczesnych ludzi, niż techniczna charakterystyka stanowisk archeologicznych.

 

Książka ukazała się drukiem nakładem wydawnictwa ArchaeGraph. Można ją również pobrać nieodpłatnie w formacie PDF tutaj: http://docs.wixstatic.com/ugd/1887de_9485ceaf833e4dea853e529894667fda.pdf

 

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

 

szz/ zan/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi