Strona główna Aktualności
Technologie

Łódź/ Kino sferyczne 3D w Centrum Nauki i Techniki pokaże mikro i makroświat

30.06.2017 Technologie, Kosmos, Technologia

Fot. Fotolia

Kino sferyczne 3D prezentujące niewidzialny dla ludzkiego oka mikro i makroświat ma być jedną z największych atrakcji powstającego w Łodzi Centrum Nauki i Techniki EC1. Interaktywna edukacyjna placówka ma rozpocząć działalność pod koniec roku.

Jak poinformował dyrektor CNiT EC1 Paweł Żuromski kino sferyczne 3D w kształcie kopuły będzie integralną częścią jednej z trzech edukacyjnych ścieżek w Centrum zatytułowanej "Mikroświat – Makroświat". Zwiedzający wystawę na interaktywnych stanowiskach i instalacjach będą mogli zobaczyć obiekty niewidzialne dla ludzkiego oka – m.in. struktury atomowe, cząstki elementarne, a także najdalsze zakątki wszechświata, obiekty kosmiczne i urządzenia do eksploracji kosmosu.

 

"Kino sferyczne będzie uzupełnieniem i integralną częścią tej ekspozycji. Będą w nim wyświetlane krótkie tematyczne filmy, które w szerszym kontekście ukażą zjawiska oglądane wcześniej na wystawie. Atrakcją jest to, że ten niedostępny świat będzie można zobaczyć z bliska w trójmiarze" – tłumaczył.

 

Kino 3D mieści się w srebrzystej kuli w miejscu, w którym historycznie zainstalowany był drugi turbogenerator dawnej łódzkiej elektrowni EC1. Swoim wyglądem przypomina działające już w tym kompleksie Planetarium, lecz - jak podkreślił jego kierownik Tomasz Kisiel - od tej atrakcji kino sferyczne odróżnia użyta technologia 3D oraz fakt, że prezentowane w nim filmy mają bezpośrednio korespondować z elementami interaktywnymi wystawy.

 

"Dzięki temu na pokazie te same oglądane wcześniej na ekspozycji zagadnienia można zrozumieć trochę inaczej i w innym, pełniejszym kontekście. Gdybyśmy rozdzielali te dwa doświadczenia, naprawdę sporo byśmy stracili" – zaznaczył.

 

Tematy wyświetlanych tam filmów mają być zróżnicowane. W "Nanocam" goście będą mogli poznać tajniki najmniejszych cząstek otaczającego świata. "Astronauta 3D" pokaże praktyczne problemy, z jakimi stykają się kosmonauci. Starsi widzowie będą zaś mogli obejrzeć m.in. "Paszport do Wszechświata", gdyż – jak zaznaczono - repertuar kina 3D ma być ustalany z myślą o wszystkich grupach wiekowych. Docelowo ma być wyświetlanych rotacyjnie do 10 filmów trwających ok. 30 minut.

 

Kula mieści dziesięciometrowy ekran sferyczny i może w niej przebywać jednocześnie do 45 widzów. Filmy wyświetlane są w technologii 4K z pięciu projektorów. Wyposażenie kina kosztowało ok. 3,5 mln zł.

 

Premierową projekcję dla publiczności zaplanowano razem z otwarciem Centrum Nauki i Techniki EC1, czyli w grudniu br. Obecnie – jak poinformował Żuromski – trwa końcowy etap w zakresie aranżacji i wyposażania ekspozycji.

 

Edukacyjna placówka powstaje w zachodniej części rewitalizowanego kompleksu dawnej elektrowni EC1. Znajdą się w nim trzy ścieżki edukacyjne, adresowane do dzieci, młodzieży i dorosłych. Dwie pozostałe to "Przetwarzanie energii" - m.in. z multimedialnym mappingiem wyświetlany na oryginalnym turbogeneratorze firmy Brown Boveri oraz "Historia wiedzy i cywilizacji" prezentująca wiedzę z dziedziny chemii, fizyki i nauk przyrodniczych oraz jej wykorzystanie w codziennym życiu człowieka.

 

Łącznie na ekspozycję Centrum złoży się ponad 140 instalacji – praktycznie każda będzie interaktywna. Najnowsze technologie połączone zostaną z odrestaurowanymi oryginalnymi urządzeniami zabytkowej elektrowni.

 

Szacuje się, że rocznie to miejsce będzie odwiedzać ok. 430 tys. osób.

 

Koszt przygotowania ekspozycji Centrum ma wynieść 45,5 mln zł, z czego 18,3 mln zł EC1-Miasto Kultury otrzymało z UE w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2022. (PAP)

 

bap/ zan/

Tagi: ec1 , łódź
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego

Z historią, zwyczajami, życiem codziennym oraz religią Inków spisaną na pocz. XVII w. przez potomka hiszpańskiego konkwistadora i inkaskiej księżniczki można zapoznać się w monumentalnym tomie "O Inkach uwagi prawdziwe", który ukazał się nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego.

Więcej

Myśl na dziś

Stosunek pomiędzy nauką a myśleniem staje się autentyczny dopiero wówczas, gdy dostrzegamy przedzielającą je przepaść.
Martin Heidegger

Nasz blog

Koniec schabowego? Koniec schabowego?

Zmiennokształtny makaron, mięso z probówki, wydruki z ryb czy białko z domowego reaktora – takie składniki diety proponują naukowcy. Mają być przy tym zdrowe i smaczne, a nowe prawo ułatwi ich sprzedaż.

Więcej

Tagi