Strona główna Aktualności
Technologie

Podlaskie/ 57 mln zł z UE dla firm na badania i rozwój

30.06.2017 Technologie, Innowacje, Technologia

Fot. Fotolia

Implanty medyczne, suplementy diety czy też roboty stosowane w rolnictwie chcą wdrożyć podlaskie firmy, które dostały 57 mln zł z UE na badania i prace naukowe - poinformowano w czwartek na konferencji prasowej w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku.

Firmy będą tworzyć centra badawcze, prowadzić własne badania lub kupować wyniki takich badań, by je wdrożyć, inwestować w zakup aparatury do badań.

 

Dotacje dostały 22 firmy (wybrane z 50) z branży rolno-spożywczej, metalowo-maszynowej, medycznej czy ekoinnowacji. Te branże są wśród tzw. inteligentnych specjalizacji województwa podlaskiego, kluczowych dla jego rozwoju.

 

Firmy wybrano w pierwszym tego typu konkursie na dotacje z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) Województwa Podlaskiego 2014-2020. Wartość planowanych inwestycji to 111,6 mln zł.

 

Jak mówił wicemarszałek województwa podlaskiego Maciej Żywno, jednym z obszarów RPO, który jest ważny nie tylko dla regionu, ale całej UE jest "stawianie na innowacyjność" w firmach dając im szansę na badania i rozwój. Temu mają służyć pieniądze rozdysponowane w konkursie. Firmy będą pracować nad ulepszaniem swoich produktów, chcą też tworzyć miejsca pracy.

 

"Wiemy, że województwo podlaskie do tej pory miało bardzo niski procent środków inwestowanych w badania, które jednak zawsze powodują, że firma może mieć swoje produkty lepsze, nowsze" - mówił Żywno.

 

Dzięki przyznanym dotacjom prace badawcze i wdrożeniowe przyniosą m.in produkcję nowych dodatków do żywności, suplementów diety, urządzenia medyczne, ale mają być też produkowane nowe łodzie wycieczkowe, firmy chcą też produkować nowoczesne układy paliwowe do pojazdów silnikowych, prądnice.

 

W ocenie dyrektorki biura innowacyjności przedsiębiorstw w urzędzie marszałkowskim Emilii Malinowskiej zainteresowanie konkursem było duże. Przy ocenie brano pod uwagę m.in. takie elementy jak planowane przez firmy np. zgłoszenia patentowe czy zastrzeganie wzorów użytkowych.

 

Malinowska mówiła, że większość firm nie prowadzi własnej działalności badawczej, bo wiąże się to z dużymi środkami - muszą zainwestować w infrastrukturę badawczo-rozwojową, prowadzić prace, a łatwiej jest - jak dodała - kupić np. maszyny do produkcji. "Ale mamy tutaj takich pionierów - firmy, które są znane na rynku, ale też dość młode podmioty, które aktywnie działają i osiągają pierwsze sukcesy w swojej działalności i innowacjach, które wdrażają" - powiedziała.

 

Kolejny konkurs na prace badawczo-rozwojowe w firmach będzie ogłoszony w sierpniu, do podziału będzie 75 mln zł.(PAP)

 

swi/ kow/ dym/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Historia o królestwie antynaukowości Historia o królestwie antynaukowości

"W królestwie Monszatana. GMO, gluten i szczepionki" Marcina Rotkiewicza już w samym tytule obiecuje ciekawą opowieść o trzech kontrowersyjnych tematach: żywności modyfikowanej genetycznie, diecie bezglutenowej i ruchach antyszczepionkowych. I tej opowieści dostarcza - ale głównie na jeden z tych tematów.

Więcej

Myśl na dziś

Bądźmy ludźmi, choćby tak długo, póki nauka nie odkryje, że jesteśmy, czym innym.
Stanisław Jerzy Lec

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi