Strona główna Aktualności
Uczelnie

Uniwersytet Śląski przenosi Instytut Fizyki z Katowic do Chorzowa

30.06.2017 Uczelnie

Fot. Fotolia

Do 1,5 roku ma trwać przeniesienie ostatniej części Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego z Katowic do Chorzowa, gdzie od pięciu lat w nowoczesnym obiekcie Śląskiego Międzyuczelnianego Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych pracuje już część naukowców z tej jednostki.

W dotychczasowe miejsce fizyków przy ul. Uniwersyteckiej w Katowicach, w sąsiedztwie której znajduje się m.in. rektorat i uczelniana biblioteka, przeniosą się następnie filolodzy z obecnego Wydziału Filologicznego przy placu Sejmu Śląskiego.

 

Przeniesienie ostatniej części Instytutu Fizyki z Katowic do Chorzowa od kilku miesięcy wywołuje wiele emocji i protestów wśród tych naukowców i studentów, którzy wciąż są obecni w Katowicach. Ich przedstawiciele nieraz przekonywali m.in. w lokalnych mediach, że w Chorzowie będą mieli gorsze warunki do pracy i nauki, a kampus znajduje się na uboczu, w miejscu słabo skomunikowanym.

 

Jednak zdaniem rektora UŚ prof. Andrzeja Kowalczyka konsolidacja tej jednostki będzie korzystna zarówno dla studentów, jak i pracowników. "Odtąd wszystkie laboratoria fizyki będą w jednym miejscu. Poza tym, w Chorzowie znajdują się też laboratoria Instytutu Nauki o Materiałach, które są komplementarne z tymi fizycznymi. Budujemy tam więc mocny kampus nauk stosowanych" – powiedział PAP rektor.

 

Obecnie w chorzowskim kampusie uczy się już ok. 400 studentów fizyki, a w Katowicach – 70.

 

Decyzja uczelnianego senatu w tej sprawie zapadła pod koniec marca. Proces przenosin ostatniej części Instytutu ma potrwać do 1,5 roku. "Generalnie zakładamy, że w perspektywie najbliższego roku 80 proc. infrastruktury, która jest w Katowicach, będzie już przeniesiona do Chorzowa. Wszystko zależy jednak od specyfiki laboratoriów, ponieważ do przeniesienia niektórych z nich konieczne będzie zaangażowanie specjalistycznych firm" – mówił prof. Kowalczyk.

 

Koszt tej konsolidacji wyniesie do 10 mln zł. Obejmuje on m.in. koszty przenosin specjalistycznego sprzętu i adaptację innego, starszego budynku przy Śląskim Międzyuczelnianym Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych, gdzie również znajdować się mają niektóre laboratoria.

 

Po przeprowadzce fizyków do Chorzowa, ich dotychczasowy budynek w Katowicach zostanie wyremontowany i zaadaptowany na potrzeby studentów tej części Wydziału Filologicznego, która obecnie mieści się przy katowickim placu Sejmu Śląskiego. Teraz kształci się tam ok. 2 tys. studentów, m.in. na kierunku filologia polska.

 

"Budynek przy placu Sejmu Śląskiego nigdy nie uzyskał funkcji akademickich, ponieważ jest to typowy biurowiec, zbudowany przed wojną na potrzeby administracji. Obiekt jest niedogodny z punktu widzenia studentów i pracowników – nie ma tam ani wewnętrznej przestrzeni akademickiej, ani zewnętrznej" – wskazał rektor.

 

W przyszłości filolodzy będą też mogli mieć zajęcia przy ul. Bankowej 14, sąsiadującej z ul. Uniwersytecką. "To budynek o funkcjach dydaktycznych, są tam aule, sale seminaryjne, ćwiczeniowe, te dwa obiekty pozwolą na swobodne funkcjonowanie katowickiej części wydziału filologicznego" – dodał rektor.

 

Rektor dodał, że przeniesienie filologów na ul. Uniwersytecką 4 to kwestia trzech lat, a koszt odnowienia i adaptacji budynku po fizykach to 20-25 mln zł. "Kwota ta częściowo pochodzić będzie z naszych środków m.in. uzyskanych ze sprzedaży budynku przy pl. Sejmu Śląskiego, ale chcemy też aplikować o środki zewnętrzne w ramach dofinansowania na termomodernizację budynków" – powiedział prof. Kowalczyk.

 

Budynek przy placu Sejmu Śląskiego zostanie następnie wystawiony na sprzedaż. "Myślę, że znajdą się chętni, ponieważ budynek mieści się obok Urzędu Marszałkowskiego i Urzędu Wojewódzkiego" – mówił prof. Kowalczyk.

 

Należące do UŚ Śląskie Międzyuczelniane Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych zlokalizowane jest na dawnym terenie wojskowym, przy granicy Chorzowa ze Świętochłowicami. Niedaleko biegnie Drogowa Trasa Średnicowa – jedna z głównych arterii Śląska. W nowoczesnym obiekcie pracują m.in. naukowcy z Wydziału Informatyki i Nauki o Materiałach oraz Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii.

 

Najbliższe plany rozwoju kampusu uniwersyteckiego w Chorzowie obejmują również stworzenie tam nowoczesnej strefy aktywności i rekreacji, która – jeśli uda się pozyskać dofinansowanie – ma powstać w przyszłym roku. "W dalszej perspektywie myślimy też o zbudowaniu tam akademika" – wskazał rektor.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

akp/ zan/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Historia o królestwie antynaukowości Historia o królestwie antynaukowości

"W królestwie Monszatana. GMO, gluten i szczepionki" Marcina Rotkiewicza już w samym tytule obiecuje ciekawą opowieść o trzech kontrowersyjnych tematach: żywności modyfikowanej genetycznie, diecie bezglutenowej i ruchach antyszczepionkowych. I tej opowieści dostarcza - ale głównie na jeden z tych tematów.

Więcej

Myśl na dziś

Bądźmy ludźmi, choćby tak długo, póki nauka nie odkryje, że jesteśmy, czym innym.
Stanisław Jerzy Lec

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi