Strona główna Aktualności
Uczelnie

Dwa bankomaty na terenie kampusu AGH dostosowano do potrzeb osób niewidomych

01.07.2017 Uczelnie

Fot. Fotolia

Dwa bankomaty znajdujące się na terenie kampusu Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie dostosowano do potrzeb osób niewidomych i słabowidzących - poinformowała w piątek rzecznik prasowy uczelni Anna Żmuda-Muszyńska. Polecenia są w tych urządzeniach sygnalizowane za pomocą komunikatów głosowych.

Jeden z bankomatów znajduje się na tyłach głównego budynku AGH, drugi, na terenie Miasteczka Studenckiego, przy aptece na ul. Rostafińskiego.

 

Osoby z dysfunkcją wzroku nie są w stanie korzystać ze zwykłych bankomatów bez pomocy osób trzecich. Bankomaty z komunikatami głosowymi podpowiadają użytkownikowi krok po kroku instrukcję wypłacania pieniędzy czy dokonywania innych transakcji. Korzystający z nich powinni mieć słuchawki, które trzeba podpiąć w określone miejsce urządzenia.

 

"Polecenia wybierane są na klawiaturze numerycznej, dodatkowo opisanej alfabetem Braille'a. Dzięki głosowym podpowiedziom użytkownik może samodzielnie wykonać tę codzienną czynność" – mówiła Anna Żmuda-Muszyńska.

 

Absolwent AGH, a obecnie pracownik Uczelnianego Centrum Informatyki Marcin Ryszka, który jest osobą niewidomą podkreśla, że to co dla osób zdrowych jest prostą czynnością, dla niepełnosprawnych okazuje się sporym utrudnieniem, dlatego cieszy fakt, że na terenie AGH znajdują się dwa bankomaty dźwiękowe.

 

W AGH studiuje ok. 450 osób niepełnosprawnych. Wśród nich są 33 osoby z dysfunkcją wzroku. AGH jest drugą, po Uniwersytecie Jagiellońskim, uczelnią w Krakowie pod względem liczby niepełnosprawnych studentów. Mają oni do swojej dyspozycji m.in. specjalistyczne podjazdy, windy i oznaczenia sal w języku Braille'a.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

wos/ pat/

Tagi: agh , bankomaty
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi