Strona główna Aktualności
Świat

W klasztorze Św. Katarzyny na Półwyspie Synaj odkryto nieznany manuskrypt

06.07.2017 Świat

Fot. Ministerstwo Starożytności Egiptu

Manuskrypt z V lub VI w. odkryli w czasie prac remontowych mnisi w klasztorze Św. Katarzyny na Półwyspie Synaj w Egipcie. Zawiera greckie teksty dotyczące medycyny, w tym fragmenty dzieł "ojca medycyny" - Hipokratesa.

O odkryciu poinformowano we wtorek w Kairze w siedzibie Ministerstwa Starożytności Egiptu.

 

Znaleziony przez mnichów w czasie prac remontowych w bibliotece klasztoru św. Katarzyny manuskrypt składa się ze skórzanych stron, zatem jest pergaminem. Papier wyparł często stosowany przez mieszkańców Bliskiego Wchodu papirus czy pergamin dopiero po okresie średniowiecza.

 

Księga pochodzi z V lub VI w. i zawiera teksty autorstwa Hipokratesa (ok. 460 lat p.n.e. - ok. 377 lat p.n.e.) greckiego lekarza zwanego ojcem medycyny. Słynne są szczególnie jego zasady etyki lekarskiej. W manuskrypcie znajdują się też trzy inne teksty medyczne nieznanego autorstwa. Jeden z nich zawiera ilustracje obrazujące zioła lecznicze stosowane w recepturach, które zanikły przed początkiem XIII w. - wynika z komunikatu udostępnionego przez Ministerstwo Starożytności Egiptu.

 

Odkryty manuskrypt jest palimpsestem, co oznacza, że poszczególne jego strony były wykorzystywane kilkukrotnie - pod najnowszym tekstem widoczne są nieco starte wcześniejsze opracowania - pergamin był bardzo kosztownym materiałem, dlatego był wtórnie wykorzystywany. W przypadku księgi odkrytej w synajskim klasztorze drugą warstwę tworzy Kodeks Synajski, czyli rękopis Nowego Testamentu.

 

W bibliotece klasztoru Św. Katarzyny na Synaju, gdzie dokonano nieoczekiwanego znaleziska, znajduje się zbiór w postaci 6 tys. manuskryptów zapisanych m.in. w języku arabskim, greckim, koptyjskim czy ormiańskim. Najstarsze teksty pochodzą z IV w. n.e.

 

Klasztor św. Katarzyny ufundował w poł. VI w. cesarz Justynian. Jednak już 200 lat wcześniej cesarzowa Helena (matka Konstantyna) w tym samym miejscu rozkazała wznieść sanktuarium dookoła krzewu, uważanego za biblijny krzew gorejący, przez który Mojżesz miał usłyszeć głos Boga. Obecnie w klasztorze mieszka kilkunastu mnichów, głównie wyznania grecko prawosławnego, ale w czasach jego świetności było ich nawet kilkuset. (PAP)

 

szz/ agt/

Fot. Ministerstwo Starożytności Egiptu

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Retro, festyny i fandomy - raporty ze światów współczesnej kultury Retro, festyny i fandomy - raporty ze światów współczesnej kultury

Przystanek Woodstock, Mazurska Noc Kabaretowa i portal Wizaż.pl - choć wydaje się, że rzeczy tych nie łączy absolutnie nic, każda jest wyrazem życia kulturalnego współczesnych Polaków. Tomasz Szlendak i Krzysztof Olechnicki zapraszają czytelników do wspólnej refleksji nad różnymi, częstokroć skrajnie odmiennymi, sposobami uczestnictwa we współczesnej kulturze.

Więcej

Myśl na dziś

Nauka nie buduje mostów nad przepaściami myśli, lecz po prostu stoi jako tablica ostrzegawcza.  Karl Kraus
Karl Kraus

Nasz blog

Koniec schabowego? Koniec schabowego?

Zmiennokształtny makaron, mięso z probówki, wydruki z ryb czy białko z domowego reaktora – takie składniki diety proponują naukowcy. Mają być przy tym zdrowe i smaczne, a nowe prawo ułatwi ich sprzedaż.

Więcej

Tagi