Strona główna Aktualności

Czymże jest życie? Wywiad-rzeka z Magdaleną Fikus

07.07.2017 Książka

Nie tylko o swoim życiu, ale i o tym, czym w ogóle jest życie, opowiada badaczka prof. Magdalena Fikus w cyklu rozmów z Ireną Cieślińską. No bo kiedy da się wolną rękę dwóm świetnym popularyzatorkom nauki, można być pewnym, że tematy rozmów nie skończą się na wspomnieniach z młodości...

"Pani inżynier od życia" to cykl rozmów, z których wyłania się ciekawa historia życia Magdaleny Fikus (ur. 1936 r.). Badaczka opowiada o trudnych latach studiów w ZSRR, pracy w zakładzie Davida Shugara, twórcy polskiej szkoły biofizyki molekularnej, małżeństwie z dziennikarzem Dariuszem Fikusem, stażu w USA na Uniwersytecie Stanforda. Opowiada też o początkach Warszawskiego Festiwalu Nauki - pierwszego w Polsce festiwalu nauki.

 

Oczywiście nie brakuje tu też opowieści o dzieciństwie, młodości, rodzinie, przyjaciołach, życiu uczuciowym.

 

Dobrze się jednak składa, że z jedną z najbardziej cenionych polskich popularyzatorek nauki rozmawia Irena Cieślińska, która również popularyzacją nauki zajmuje się nie od dziś (to dyrektor programowa Centrum Nauki Kopernik i dziennikarka naukowa). Zawsze więc, kiedy w rozmowie pojawia się temat zawadzający o naukę, Cieślińska zaczyna drążyć... Są więc rozmowy o GMO, o walce z otyłością czy o wadach gentycznych. Między paniami czuć sympatię i nić porozumienia, dzięki czemu książkę czyta się z przyjemnością.

 

Fikus nie wstydzi się mówić, o tym, z czym nierozłącznie wiąże się praca naukowca - setkach nieudanych prób i doświadczeń, a także o badaniach, które okazały się niepotrzebne. "W naszym domu był duży stół, przy nim taka ława, a ja niemal codziennie siadałam po pracy na tej ławie i mówiłam: >>Znowu mi nie wyszło<<. Marta, moja córka, przywołuje to jako bodaj najsilniejsze wspomnienie z dzieciństwa. (...) Do tego, żeby być naukowcem, trzeba mieć szczególny charakter" - mówi Fikus.

 

Opowiada, że "jedyny taki prawdziwie twórczy okres w moim życiu to jest festiwal nauki". I przypomina, jak wyglądały początki tego pierwszego w Polsce festiwalu, kiedy zwykli obywatele mieli okazję zajrzeć do laboratoriów i posłuchać o badaniach naukowców (Ja wybrałam swoją pracę dziennikarki naukowej między innymi dzięki temu, że jako dzieciak chodziłam na te festiwale, więc czytałam o tym z tym większą ciekawością).

 

Prof. Fikus opowiada, że w 1996 r. jej dawny szef, David Shugar był w Edynburgu podczas tamtejszego festiwalu nauki. "Zgarnął fizyków, paru chemików, biologów i opowiedział o tym, co widział. Rzucił: >>Może byśmy się postarali zrobić coś takiego w Polsce?<<. Było nas ze dwadzieścia zaangażowanych w sprawę osób" - wspomina prof. Fikus. To jej właśnie zaoferowano, aby została dyrektor pierwszego festiwalu, ale ona ze skromności odmówiła i zgodziła się tylko na funkcję wicedyrektor. Prof. Fikus teraz trochę żałuje, że nie zgodziła się wtedy szefować festiwalowi. Ale i tak zaznacza: "to była bezwzględnie największa przygoda mojego życia".

 

Moim zdaniem trochę zbyt wiele razy rozmowa schodzi na tematy polityczne... Jednak rozmowa o tym, czym według nauki jest życie, która zamyka książkę, to na pewno fragment, do którego warto dotrzeć.

 

Książka "Pani inżynier od życia - rozmowa z Magdaleną Fikus" Ireny Cieślińskiej ukazała się nakładem wydawnictwa Czarne.

 

PAP - Nauka w Polsce, Ludwika Tomala

 

lt/ agt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi