Strona główna Aktualności
Uczelnie

Bydgoszcz/ Porozumienie o współpracy IPN z bydgoską uczelnią

07.07.2017 Historia i kultura, Uczelnie, Uczelnie i instytucje naukowe

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek (L) i rektor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego prof. dr hab. Jacek Woźny (P) podczas podpisania porozumienia o współpracy między UKW i IPN. Współpraca między uczelnią a Instytutem polegać będzie na realizacji wspólnych projektów naukowo-badawczych, dydaktycznych oraz wydawniczych o charakterze edukacyjnym i naukowym. Fot. PAP/Tytus Żmijewski 06.07.2017

Porozumienie o współpracy między Instytutem Pamięci Narodowej i Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, którego celem jest m.in. realizacja wspólnych projektów naukowo-badawczych czy sympozjów, podpisano w czwartek.

"To jest coś naturalnego, że IPN współpracuje z uczelniami wyższymi. Staramy się to robić w całej Polsce. (...) Chcemy, żeby przyszłoroczne obchody stulecia niepodległości skierowane były również do lokalnych społeczności. Stąd nasze projekty kierowane do młodzieży, którą chcemy edukować odnośnie historii miejscowości, w których żyją. Trzeba wydobywać z niepamięci historie lokalnych bohaterów, tych, którzy odbudowywali państwo polskie po odzyskaniu niepodległości" - mówił podczas uroczystości podpisania porozumienia prezes IPN dr Jarosław Szarek.

 

Jego zdaniem bardzo ważna jest współpraca wielu środowisk, której celem jest przekazywanie rzetelnej informacji o najnowszej historii Polski. Szarek zachęcił również do jeszcze szerszego współdziałania lokalnych historyków oraz regionalistów. "Liczba inicjatyw, w których możemy się spotkać, powinniśmy się spotkać z uczelnią, jak także samorządem, jest wielka. Zachęcam do tego" - dodał.

 

"Jestem bardzo szczęśliwy, że udało się doprowadzić do podpisania tego porozumienia. Korzystając ze źródeł IPN możemy doskonalić swój warsztat badawczy, ale i wykonywać pracę dla społeczeństwa. Bez sięgania do nich bardzo trudno jest o rzetelne i ciekawe publikacje historyczne" - podkreślił rektor UKW prof. dr hab. Jacek Woźny.

 

W uroczystości uczestniczył wojewoda kujawsko-pomorski, a także naukowcy z UKW oraz pracownicy IPN.

 

"To wielkie wydarzenie dla Bydgoszczy. Odkąd zajmuje stanowisko wojewody, doceniam współpracę z IPN-em, która jest bardzo dobra. Wiem, że wzbudza emocje kwestia zmian nazw ulic, która upamiętniają osoby związane z minioną epoką, ale musimy być w procesie dekomunizacji konsekwentni, a wspólne działania w tym obszarze również oceniam bardzo dobrze" - wspomniał wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

 

Porozumienia jest formalnym dopełnieniem wieloletniej współpracy między pracownikami naukowymi i dydaktycznymi UKW a IPN. Od roku prof. dr hab. Tadeusz Wolsza, kierownik Zakładu Dziejów Polonii i Ruchów Migracyjnych w Instytucie Nauk Politycznych UKW, jest członkiem Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej, wcześniej pełnił funkcję członka Rady IPN. Na początku tego roku głośnym echem na świecie odbiło się opublikowanie przez krakowski oddział IPN tzw. Bazy "Załogi SS KL Auschwitz" autorstwa dr. hab. Aleksandra Lasika, prof. nadzw. UKW, Kierownika Zakładu Historii Najnowszej Powszechnej i Dziejów Migracji UKW. Jest ona pierwszym, tak kompleksowym zbiorem danych osobowych hitlerowskiej załogi największego obozu zagłady II wojny światowej. (PAP)

 

twi/

Tagi: ipn
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Historia o królestwie antynaukowości Historia o królestwie antynaukowości

"W królestwie Monszatana. GMO, gluten i szczepionki" Marcina Rotkiewicza już w samym tytule obiecuje ciekawą opowieść o trzech kontrowersyjnych tematach: żywności modyfikowanej genetycznie, diecie bezglutenowej i ruchach antyszczepionkowych. I tej opowieści dostarcza - ale głównie na jeden z tych tematów.

Więcej

Myśl na dziś

Bądźmy ludźmi, choćby tak długo, póki nauka nie odkryje, że jesteśmy, czym innym.
Stanisław Jerzy Lec

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi