Strona główna Aktualności
Społeczeństwo

500 mln zł w nowym programie NCBR na wsparcie badań społeczno-gospodarczych

07.07.2017 Uczelnie, Społeczeństwo, Filmy, Prawo, Uczelnie i instytucje naukowe

Fot. Fotolia

Na kwotę 500 mln zł opiewa nowy program Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) - Gospostrateg, przeznaczony na wsparcie badań społeczno-gospodarczych. "To będzie inwestycja w przyszłość Polaków, w lepszą jakość życia" - ocenił wicepremier Jarosław Gowin.

Gospostrateg, czyli "Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków" to nowy program wsparcia badań społeczno-gospodarczych prowadzony przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Jest adresowany do jednostek naukowych oraz instytucji realizujących politykę rozwojową. Nabór wniosków rozpocznie się 14 sierpnia i potrwa do 12 września br.

 

Całkowity budżet programu wynosi 500 mln zł. Budżet pierwszego konkursu otwartego to 150 mln zł. Jak powiedział PAP dyrektor NCBR prof. Maciej Chorowski, budżet pojedynczego projektu nie powinien przekraczać 30 mln zł, a projekt powinien trwać nie dłużej niż trzy lata.

 

 

"To będzie inwestycja w przyszłość Polaków, w lepszą jakość życia" - powiedział PAP wicepremier, szef resortu nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

 

"Spodziewamy się, że będzie to bardzo silne narzędzie wsparcia działań zarówno administracji publicznej, jak i różnego rodzaju instytucji publicznych, które będą towarzyszyć i wspierać wdrażanie Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju" - zaznaczył z kolei prof. Chorowski.

 

O dofinansowanie będą mogły się ubiegać konsorcja złożone z co najmniej dwóch jednostek naukowych i jednej instytucji zdolnej do wdrożenia wyników projektu. Zgłaszane projekty będą mogły uwzględniać fazę badawczą i fazę przygotowań wyników badań naukowych do zastosowania w praktyce, lub tylko tę drugą.

 

"Projekty, które będą zgłaszane i realizowane w ramach Gospostratega wyróżniają się tym, że oprócz fazy badawczej muszą mieć fazę wdrożeniową, a więc każdy, kto składa projekt musi mieć partnera po stronie instytucji publicznych odpowiedzialnych za realizację polityk publicznych" - zaznaczył minister Jarosław Gowin, w którego ocenie jest to program unikalny.

 

W programie organizowane będą dwa rodzaje konkursów. "Jest konkurs otwarty - najbliższy opiewa na 150 mln zł - i mogą startować w tym konkursie wszelkie konsorcja skupiające z jednej strony instytucje naukowe, z drugiej strony instytucje publiczne" - powiedział. NCBR zaplanował też konkurs zamknięty adresowany do instytucji publicznych. "Poprzez ten konkurs poszczególne instytucje państwowe będą szukały wdrożeniowych rozwiązań problemów, z którymi się na co dzień borykają" - dodał wicepremier.

 

Wicepremier zapowiedział w rozmowie z PAP, że kierowany przez niego resort będzie się starał o środki w ramach tego programu na pilotaż nowych zasad ewaluacji uczelni. "Chcemy też przeprowadzić pilotaż dotyczący nowego modelu kształcenia nauczycieli" - zadeklarował.

 

Wyraził też nadzieję, że poprzez nowy program zwiększy się aktywność instytucji publicznych w rozwiązywaniu problemów demograficznych. "Wiadomo, że niski poziom dzietności czy szybkie tempo starzenia się polskiego społeczeństwa - to są wyzwania o charakterze cywilizacyjnym. (...) Dlatego liczę na to, że nie tylko ministerstwo rodziny (Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - PAP), ale także takie instytucje jak ZUS sięgną po środki z Gospostratega i dzięki tym środkom wypracują rozwiązania, które będą mogły służyć wsparciu demograficznemu Polski" - dodał.

 

Środki przeznaczone na program Gospostrateg pochodzą z budżetu krajowego. "Tym bardziej każdy z tych projektów będzie oglądany i analizowany przez ekspertów bardzo uważnie, bo żadnej złotówki, którą rząd zabiera z podatków obywateli nie można zmarnować" - podkreślił minister nauki.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

szz/ kflo/ ekr/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Historia o królestwie antynaukowości Historia o królestwie antynaukowości

"W królestwie Monszatana. GMO, gluten i szczepionki" Marcina Rotkiewicza już w samym tytule obiecuje ciekawą opowieść o trzech kontrowersyjnych tematach: żywności modyfikowanej genetycznie, diecie bezglutenowej i ruchach antyszczepionkowych. I tej opowieści dostarcza - ale głównie na jeden z tych tematów.

Więcej

Myśl na dziś

Bądźmy ludźmi, choćby tak długo, póki nauka nie odkryje, że jesteśmy, czym innym.
Stanisław Jerzy Lec

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi