Strona główna Aktualności
Świat

Naukowcy wstępnie badają kolejny cel misji New Horizons

08.07.2017 Świat

Fot. Fotolia

Astronomowie starają się dowiedzieć czegoś więcej o obiekcie z Pasa Kuipera, koło którego w 2019 ma przelecieć sonda kosmiczna New Horizons. Wykorzystali do tego okazję w postaci zakrycia przez ten obiekt jednej z gwiazd - poinformowała NASA.

Badacze analizują dane uzyskane 3 czerwca b.r. podczas zjawiska zwanego zakryciem. Obiekt o nazwie 2014 MU69 z Pasa Kuipera przeszedł na tle jednej z gwiazd, na chwilę ją przesłaniając. W zorganizowanej kampanii obserwacyjnej wzięło udział ponad 50 osób. Obserwacje prowadzono z RPA i Argentyny, wzdłuż przewidywanego pasa zakrycia. Zaplanowanie tych obserwacji było możliwe dzięki Kosmicznemu Teleskopowi Hubble’a (który należy do NASA/ESA) oraz obserwatorium Gaia (misja ESA).

 

Przenośne teleskopy na powierzchni Ziemi pozwoliły na wykonanie łącznie ponad 100 tysięcy zdjęć zakrycia gwiazdy przez obiekt 2014 MU69. O ile samego obiektu nie wykryto bezpośrednio, to jego oddziaływanie na światło gwiazdy pozwoliło uzyskać nowe informacje, które pomogą w realizacji misji New Horizons.

 

Dane pokazują, że obiekt 2014 MU69 nie jest aż tak ciemny, ani tak duży, jak się spodziewano. Wcześniejsze dane Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, uzyskane od momentu odkrycia obiektu w 2014 r., sugerowały, że ma on od 20 do 40 km średnicy. Dane z naziemnej kampanii obserwacyjnej wskazują, że jego rozmiar jest mniejszy niż 20 km.

 

Jak tłumaczy Alan Stern z Southwest Research Institute w San Antonio (Teksas, USA), kierownik naukowy misji New Horizons, fakt, że przeprowadzone obserwacje zakrycia udały się z każdego planowanego miejsca, a jednocześnie nie dostrzeżono w ich trakcie obiektu bezpośrednio oznacza, że obiekt może mieć duże albedo (zdolność odbijania światła), ale mniejszy rozmiar niż oczekiwano. Są też dwie inne możliwości: może być podwójny, albo stanowić zbiorowisko mniejszych ciał.

 

Naukowcy mają nadzieję na uzyskanie kolejnych danych, bowiem następne zakrycia gwiazd przez obiekt 2014 MU69 nastąpią 10 lipca i 17 lipca. W tym pierwszym terminie obserwacje wspomoże dodatkowo obserwatorium SOFIA, czyli 2,5-metrowy teleskop pracujący na pokładzie samolotu. Z kolei 17 lipca do obserwacji dołączy Kosmiczny Teleskop Hubble’a. Oba te teleskopy będą szukały dowodów na to czy wokół 2014 MU69 znajduje się „kosmiczny gruz” mogący stanowić zagrożenie dla sondy New Horizons.

 

Sonda New Horizons dokonała przelotu koło Plutona w lipcu 2015 roku. Teraz leci w kierunku obiektu 2014 MU69, koło którego przemknie w 2019 r. (PAP)

 

cza/ ekr/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Retro, festyny i fandomy - raporty ze światów współczesnej kultury Retro, festyny i fandomy - raporty ze światów współczesnej kultury

Przystanek Woodstock, Mazurska Noc Kabaretowa i portal Wizaż.pl - choć wydaje się, że rzeczy tych nie łączy absolutnie nic, każda jest wyrazem życia kulturalnego współczesnych Polaków. Tomasz Szlendak i Krzysztof Olechnicki zapraszają czytelników do wspólnej refleksji nad różnymi, częstokroć skrajnie odmiennymi, sposobami uczestnictwa we współczesnej kulturze.

Więcej

Myśl na dziś

Nauka nie buduje mostów nad przepaściami myśli, lecz po prostu stoi jako tablica ostrzegawcza.  Karl Kraus
Karl Kraus

Nasz blog

Koniec schabowego? Koniec schabowego?

Zmiennokształtny makaron, mięso z probówki, wydruki z ryb czy białko z domowego reaktora – takie składniki diety proponują naukowcy. Mają być przy tym zdrowe i smaczne, a nowe prawo ułatwi ich sprzedaż.

Więcej

Tagi