17.07.2018
PL EN
12.07.2017 aktualizacja 12.07.2017

Zawartość portfela widać na twarzy

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Majętny czy ledwo wiążący koniec z końcem? Informacje na temat statusu socjoekonomicznego danej osoby można wyczytać z jej twarzy – wynika z badania zamieszczonego w „Journal of Personality and Social Psychology”.

Na podstawie neutralnego wyrazu twarzy można ocenić, czy określona osoba zarabia powyżej, czy poniżej średniej krajowej. Zaliczenie kogoś do grona ludzi bogatych lub biednych wpływa z kolei na prawdopodobieństwo zatrudnienia. Wyniki badań wskazują, że pracodawcy przychylniej patrzą na osoby o wysokim statusie socjoekonomicznym.

Naukowcy z Uniwersytetu w Toronto (Kanada) podzielili studentów ze względu na status socjoekonomiczny ich rodziny na osoby uzyskujące dochody poniżej lub powyżej średniej krajowej. Następnie sfotografowali ochotników z neutralnym wyrazem twarzy.

Inna grupa studentów miała za zadanie na podstawie oglądanego zdjęcia ocenić, czy dana osoba jest majętna, czy raczej uboga. Okazało się, że uczestnicy, z dokładnością większą od przypadku (53 proc. prawidłowych wyborów), byli w stanie określić status socjoekonomiczny poszczególnych modeli.

„Wykazaliśmy, że studenci w wieku zaledwie 18-22 lat mieli na koncie już tyle doświadczeń życiowych, że zdążyły one uwidocznić się na ich twarzy i ukształtować ją do tego stopnia, że inni ludzie mogli ocenić ich status socjoekonomiczny” – komentuje jeden z autorów badania prof. Nicholas Rule.

Badacze przekonują, że emocje, których doświadczamy w ciągu życia, stopniowo zmieniają wyraz naszej twarzy. Nawet jeśli wydaje nam się, że w danym momencie nie wyrażamy żadnych emocji, to na twarzy mamy wypisane, czy w przeszłości często się uśmiechaliśmy (cecha kojarzona z dobrobytem), czy chodziliśmy zmartwieni i zasmuceni. Te subtelne sygnały nie uchodzą uwadze innych ludzi.

O szczegółach badania można przeczytać na stronie: http://psycnet.apa.org/?&fa=main.doiLanding&doi=10.1037/pspa0000091  (PAP)

ooo/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2018