Strona główna Aktualności
Świat

Zawartość portfela widać na twarzy

12.07.2017 Świat

Fot. Fotolia

Majętny czy ledwo wiążący koniec z końcem? Informacje na temat statusu socjoekonomicznego danej osoby można wyczytać z jej twarzy – wynika z badania zamieszczonego w „Journal of Personality and Social Psychology”.

Na podstawie neutralnego wyrazu twarzy można ocenić, czy określona osoba zarabia powyżej, czy poniżej średniej krajowej. Zaliczenie kogoś do grona ludzi bogatych lub biednych wpływa z kolei na prawdopodobieństwo zatrudnienia. Wyniki badań wskazują, że pracodawcy przychylniej patrzą na osoby o wysokim statusie socjoekonomicznym.

 

Naukowcy z Uniwersytetu w Toronto (Kanada) podzielili studentów ze względu na status socjoekonomiczny ich rodziny na osoby uzyskujące dochody poniżej lub powyżej średniej krajowej. Następnie sfotografowali ochotników z neutralnym wyrazem twarzy.

 

Inna grupa studentów miała za zadanie na podstawie oglądanego zdjęcia ocenić, czy dana osoba jest majętna, czy raczej uboga. Okazało się, że uczestnicy, z dokładnością większą od przypadku (53 proc. prawidłowych wyborów), byli w stanie określić status socjoekonomiczny poszczególnych modeli.

 

„Wykazaliśmy, że studenci w wieku zaledwie 18-22 lat mieli na koncie już tyle doświadczeń życiowych, że zdążyły one uwidocznić się na ich twarzy i ukształtować ją do tego stopnia, że inni ludzie mogli ocenić ich status socjoekonomiczny” – komentuje jeden z autorów badania prof. Nicholas Rule.

 

Badacze przekonują, że emocje, których doświadczamy w ciągu życia, stopniowo zmieniają wyraz naszej twarzy. Nawet jeśli wydaje nam się, że w danym momencie nie wyrażamy żadnych emocji, to na twarzy mamy wypisane, czy w przeszłości często się uśmiechaliśmy (cecha kojarzona z dobrobytem), czy chodziliśmy zmartwieni i zasmuceni. Te subtelne sygnały nie uchodzą uwadze innych ludzi.

 

O szczegółach badania można przeczytać na stronie: http://psycnet.apa.org/?&fa=main.doiLanding&doi=10.1037/pspa0000091  (PAP)

 

ooo/ ekr/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 1
Skomentuj Zobacz wszystkie   Dyskutuj na forum

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi