Strona główna Aktualności
Historia i kultura

Archeolodzy w Pasłęku w poszukiwaniu sekretnego tunelu

11.07.2017 Archeologia, Historia i kultura, Filmy

Fot. Fotolia

Niewykluczone, że będziemy mieli tu do czynienia z pozostałością tunelu, który łączył zamek z kościołem - powiedział PAP kierujący pracami archeologicznym w pobliżu pasłęckiego zamku archeolog dr Jacek Wysocki z UKSW. Poszukiwacze skarbów z kolei typują Pasłęk jako jedną z lokalizacji Bursztynowej Komnaty.

Pasłęk został założony w średniowieczu przez Krzyżaków. Istnieje tam zamek i w jego okolicy na początku lipca rozpoczęto wykopaliska archeologiczne. "Liczymy, że na pewno coś tutaj odkryjemy. Na ten temat się bardzo wiele mówi, bardzo wiele pisze, także być może będzie to bursztynowa komnata, być może jeszcze coś ciekawszego - stwierdził z przymrużeniem oka burmistrz Pasłęka Wiesław Śniecikowski, kiedy wbijano pierwszą, symboliczną łopatę. Warto jednak dodać, że o bursztynowej komnacie w kontekście pasłęckiego zamku także mówią współczesne legendy.

 

Archeolodzy faktycznie liczą na ciekawe odkrycie, ale spodziewają się znaleźć ukryty tunel, który miałby łączyć zamek z kościołem. Przeprowadzone w ubiegłym roku badania z użyciem georadaru wskazują, że jest szansa na jego odkrycie. Badania wykazały "szereg śladów na tym obszarze sugerujących, że pod ziemią znajdują się obiekty stworzone przez człowieka. Jeden z tych obiektów jest szczególnie interesujący. Anomalia ta ma przebieg liniowy i łączy pobliski zamek z kościołem" - wytłumaczył dr Rafał Solecki, archeolog z Uniwersytetu im. kard. S. Wyszyńskiego w Warszawie.

 

Prowadzone w tym roku wykopaliska mają pozwolić na interpretację tych anomalii. Badania zaplanowane są na sześć tygodni.

 

"W tym przypadku będziemy mieli być może realizację takich legend, które dotyczą bardzo wielu obiektów zamkowych, kościołów na terenie Polski, gdzie mówi się o tym, że skądś dokądś były jakieś tajne tunele" - wyraził nadzieję kierujący pracami archeologicznymi w pobliżu pasłęckiego zamku dr Jacek Wysocki.

 

 

Naukowiec wyjaśnił, że w żadnym przypadku do tej pory istnienia owych legendarnych przejść nie udało się potwierdzić. "Tutaj być może uda nam się znaleźć relikty takiego właśnie tajnego przejścia" - powiedział. Archeolog uważa, że jeżeli przypuszczenia się potwierdzą, to odkrycie będzie ewenementem w skali ogólnopolskiej.

 

"Potencjalnie jest to znalezisko niezwykle ciekawe, które może być eksponowane, może stać się atrakcją turystyczną na skalę ogólnopolską (...) potencjalnie jest to rewelacja - ocenił dr Wysocki. Dodał jednak, że uczynienie z takiego tunelu atrakcji turystycznej wymagałoby dodatkowych zabiegów konserwatorskich i odpowiedniego zabezpieczenia go.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

mni/ ksk/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi