Strona główna Aktualności
Przyroda

Chomiki z Jaworzna przetestują konstrukcje klatek

11.07.2017 Przyroda, Życie

Źródło: PTOP "Salamandra"

Choć gryzonie zwykle są obiektem testów - tym razem to dzikie chomiki europejskie przetestują produkty wykonane przez polskich przyrodników. W przyszłym tygodniu odbędzie się akcja wsiedlania chomików na polach w okolicach Jaworzna. Gryzonie będą wpuszczane do specjalnych klatek aklimatyzacyjnych.

Na początku drugiej połowy lipca niewielka grupa ok. 10 dzikich chomików europejskich zostanie odłowiona w wybranych populacjach na terenie Śląska. Zostaną one następnie wysiedlone na terenie użytku ekologicznego "Chomik Europejski" w Jaworznie.

 

Populacja dzikich chomików europejskich na terenie gminy Jaworzno (woj. śląskie) jest bardzo mało zróżnicowana genetycznie. Powodem tego stanu rzeczy jest fakt, że została ich bardzo niewielka grupa, wewnątrz której dochodzi do kojarzenia się osobników spokrewnionych. Zjawisko to może zmniejszyć szanse na przetrwanie tego gryzonia - który już teraz jest zagrożony wyginięciem.

 

Aby przeciwdziałać tej sytuacji, konieczna jest ochrona czynna, której elementem jest m.in. wymiana pewnej liczby osobników między izolowanymi grupami, co doprowadzi do urozmaicenia ich puli genowych. Pierwsze tego typu działania na terenie Polski zostaną zrealizowane w tym roku na zlecenie Jaworzna przez Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra” oraz specjalistów z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

 

Przesiedlanych zwierząt nie można jednak po prostu wypuścić na wolność na nowym stanowisku. Jak tłumaczy PTOP "Salamandra" w przesłanym PAP komunikacie, w takiej sytuacji przestraszone gryzonie rozpierzchłyby się po dużym terenie i mogłyby paść ofiarą drapieżników, zanim zdołałyby się osiedlić. Dlatego właśnie będą wypuszczane do specjalnych klatek aklimatyzacyjnych, ustawionych na polach - w miejscach dogodnych do życia tych zwierząt.

 

W klatkach tych przez co najmniej tydzień chomiki będą przyzwyczajały się do nowego otoczenia. Będą tam miały również możliwość wykopania bezpiecznych nor. Po ok. tygodniu klatki zostaną usunięte a zwierzęta będą mogły spokojnie się zadomowić i zająć większe terytoria w nowym miejscu zamieszkania.

 

Klatki te pomyślano tak, by nie tylko zapobiegały przedwczesnemu wydostaniu się z nich chomików, ale także by chroniły je przed drapieżnikami. PTOP "Salamandra" ma doświadczenie w podobnych akcjach dotyczących innych gryzoni: susłów moręgowanych, które przywraca do środowiska naturalnego w okolicach kamienia Śląskiego i na Dolnym Śląsku. W przeciwieństwie jednak do żyjących w koloniach susłów, chomiki są samotnikami. Każdy osobnik musi być więc wypuszczany do odrębnej klatki. Specjaliści z PTOP „Salamandra” przygotowują właśnie cztery rodzaje solidnych klatek aklimatyzacyjnych, stworzonych specjalnie dla chomików.

 

"Podczas tegorocznego, eksperymentalnego wsiedlania sprawdzimy, które z nich najlepiej się sprawdzają" – mówi cytowany w przesłanym komunikacie kierownik przedsięwzięcia dr Andrzej Kepel. "Staraliśmy się, korzystając z doświadczeń własnych z susłami oraz zagranicznych – z chomikami, opracować modele wytrzymałe, a jednocześnie łatwe w transporcie i ustawianiu na polach. Teraz zostaną one przetestowane przez chomiki" - dodaje.

 

"Jak na zwierzęta wielkości świnki morskiej, są one bardzo silne, bojowe i wytrwałe. Mają też bardzo długie i ostre zęby. Nie wątpimy więc, że test będzie bardzo intensywny. Mamy nadzieję, że nasze konstrukcje przejdą go pomyślnie" – mówi dr Kepel.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

kflo/ ekr/

Tagi: chomiki

Źródło: PTOP "Salamandra"

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Historia o królestwie antynaukowości Historia o królestwie antynaukowości

"W królestwie Monszatana. GMO, gluten i szczepionki" Marcina Rotkiewicza już w samym tytule obiecuje ciekawą opowieść o trzech kontrowersyjnych tematach: żywności modyfikowanej genetycznie, diecie bezglutenowej i ruchach antyszczepionkowych. I tej opowieści dostarcza - ale głównie na jeden z tych tematów.

Więcej

Myśl na dziś

Bądźmy ludźmi, choćby tak długo, póki nauka nie odkryje, że jesteśmy, czym innym.
Stanisław Jerzy Lec

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi