Strona główna Aktualności
Uczelnie

Śląskie/ WRDS zaniepokojona "szkicowością" rozwiązań w projekcie o NIT

11.07.2017 Uczelnie, Uczelnie i instytucje naukowe

Fot. Fotolia

Zaniepokojenie "szkicowością" rozwiązań proponowanych w projekcie ustawy o Narodowym Instytucie Technologicznym (NIT), zwłaszcza w zakresie zapisów dotyczących organizacji i gospodarki finansowej Instytutu – wyraziła Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego (WRDS) w Katowicach.

Projekt ustawy, w myśl której powołany ma zostać Narodowy Instytut Technologiczny (NIT), przygotowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Według projektu w skład NIT miałoby wejść kilkadziesiąt instytutów badawczych. NIT miałby prowadzić badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinach priorytetowych dla Polski.

 

Stanowisko w sprawie NIT członkowie WRDS przyjęli w poniedziałek podczas plenarnego spotkania w Katowicach. Uczestniczyła w nim przewodnicząca Rady Dialogu Społecznego Henryka Bochniarz.

 

"To stanowisko wskazuje na pewne obawy środowiska naukowego, a przy okazji nas – członków WRDS, związane z ewentualną utratą osobowości prawnej przez instytuty działające w naszym województwie, który zostałyby +wchłonięte+ przez NIT. Samo powołanie tak dużego instytutu budzi pewne kontrowersje, natomiast największe nasze obawy związane są z tym, że nie do końca wiadomo, jak to by miało w praktyce działać" – powiedział PAP przewodniczący śląskiej WRDS Marek Zychla.

 

Dodał, że choć są to "generalne obawy", ponieważ "być może pojawi się nowy tekst (projektu) ustawy", to chodzi o zasygnalizowanie problemu.

 

Jak wskazano w przekazanym PAP stanowisku, "przygotowany przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego projekt ustawy o NIT przewiduje włączenie do tego instytutu początkowo 36 instytutów badawczych, w tym grupy sześciu instytutów mających siedziby na terenie województwa śląskiego, a także dwóch śląskich oddziałów instytutów mających siedziby poza województwem śląskim (…). Samodzielne dotąd instytuty mają w szczególności zostać pozbawione osobowości prawnej i być częścią nowego podmiotu (NIT) z siedzibą w Warszawie".

 

W związku z tym WRDS w Katowicach wyraża zaniepokojenie "szkicowością rozwiązań proponowanych w projekcie ustawy o NIT, zwłaszcza w zakresie zapisów dotyczących organizacji NIT i gospodarki finansowej NIT, co w szczególności może się odbić negatywnie na instytutach badawczych działających na terenie województwa śląskiego".

 

Jednocześnie WRDS "za konieczne" uważa "bardzo wnikliwe przeanalizowane" przez ministerstwo nauki "krytycznych uwag" ze strony społeczeństwa.

 

Członkowie WRDS obawiają się bowiem m.in.: wystąpienia chaosu w początkowym okresie działania NIT, "związanego ze skalą przedsięwzięcia przy niedopracowaniu spójnych dokumentów organizacyjnych"; utraty projektów badawczo-rozwojowych obecnych i przyszłych przez instytuty włączane do NIT; możliwości przeprowadzania zwolnień pracowników w tle reorganizacji; a także możliwości utraty uprawnień w zakresie certyfikacji i notyfikacji z uwagi na pozbawienie tych instytutów osobowości prawnej.

 

Jak wskazano, chodzi także o obawy przed: utratą kontaktu z sektorem małych i średnich przedsiębiorstw, "ponieważ olbrzymi instytut, jakim będzie NIT nie będzie dla nich adekwatnym, co do wielkości partnerem"; potencjału naukowego przez woj. śląskie oraz degradacją instytutów badawczych, w tym działających na terenie woj. śląskiego.

 

Dlatego też WRDS wnioskuje do ministra nauki o zapewnienie m.in.: uniknięcia chaosu organizacyjnego związanego z włączeniem instytutów badawczych do NIT poprzez m.in. "obligatoryjne" dołączenie do projektu ustawy projektów rozporządzeń, w tym o statucie NIT; niezmniejszanie kadry instytutów badawczych włączanych do NIT z terenu woj. śląskiego; a także o wykorzystanie w procesie tworzenia NIT zasad dialogu społecznego.

 

Stanowisko ma być przesłane do wicepremiera i szefa resortu nauki Jarosława Gowina.

 

W czerwcu minister Jarosław Gowin powiedział, że pozbawienie instytutów osobowości prawnej i przeniesienie jej na cały NIT jest najbardziej kontrowersyjną i kosztowną częścią reformy. "Nie wykluczam, że być może z tego elementu się wycofamy" - mówił wówczas w rozmowie z money.pl. Zapowiedział też, że biorąc pod uwagę trwające wciąż prace nad projektem ustawy o NIT jest gotów przesunąć reformę w czasie na przykład na 1 lipca 2018 roku, ale - jak wówczas stwierdził - jest za wcześnie, aby wyrokować o konkretnych terminach.

 

Drugim tematem poniedziałkowego spotkania WRDS w Katowicach było szkolnictwo zawodowe, w kontekście przeprowadzanych obecnie reform. W tej sprawie nie przyjęto jednak stanowiska, ale zapowiedziano dalsze prace nad nim.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

akp/ ekr/

Tagi: mnisw , wrds , nit
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Intrygująca wycieczka po kapitalizmie Intrygująca wycieczka po kapitalizmie

Rzadko kiedy biorę do ręki książkę naukową zaintrygowany - skutecznemu zaczytaniu przeszkadza często ich sztywny układ, nieczytelne i skomplikowane tabelki. Inaczej jest w przypadku "Kapitalizmu. Historii krótkiego trwania" autorstwa dr. Kacpra Pobłockiego.

Więcej

Tagi