Strona główna Aktualności
Historia i kultura

Gliwice/ Społecznicy i archeolodzy szukają reliktów średniowiecznego kościoła

11.07.2017 Archeologia, Historia i kultura

Fot. Fotolia

Średniowiecznego kościoła w gliwickiej dzielnicy Czechowice (Śląskie) wspólnymi siłami szukają społecznicy i archeolodzy. Już po pierwszym dniu prac, na domniemanym terenie, znaleziono fragmenty średniowiecznych naczyń oraz – prawdopodobnie – relikty samego kościoła.

"W miejscu, w którym przypuszczaliśmy, że znajdował się kiedyś kościół, znaleźliśmy dwa fragmenty fundamentów. Wydaje się, że jest to ten kościół, ale pracujemy dopiero drugi dzień, więc trudno nam to jeszcze ostatecznie potwierdzić" – powiedział PAP we wtorek kierownik prac Radosław Zdaniewicz, który jest prezesem górnośląskiego oddziału Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich oraz archeologiem z Muzeum w Gliwicach.

 

Pierwszego dnia prac archeolodzy wraz z sześcioma chętnymi społecznikami założyli wykop na powierzchni 15 metrów na 1 metr. Zdaniewicz podkreślił, że już w pierwszym dniu – oprócz fragmentów fundamentów budowli – znaleziono tam m.in. sporo fragmentów naczyń średniowiecznych z XIV-XV wieku oraz jedną srebrną monetę z tamtego czasu, której dokładny okres pochodzenia zbada niebawem numizmatyk.

 

Głównym założeniem tych prac jest znalezienie reliktów średniowiecznego kościoła pw. św. Jerzego, a także zbadanie, jak dokładnie wyglądała ta świątynia i kiedy funkcjonowała. "Z końca XVII wieku zachował się zapis, że był to kościół drewniany, że posiadał dzwonnicę i zakrystię, oraz że generalnie był w złym stanie. Jednak były to tylko ogólnie informacje, nikt nie zapisał, jak on dokładnie wyglądał" – podał Zdaniewicz.

 

Nie wiadomo też, co w późniejszych wiekach z kościołem się stało. "Jest taka lokalna historia, że spłonął, ale czy tak się stało, trudno powiedzieć. Na razie żadnej warstwy spaleniskowej nie znaleźliśmy, więc może popadł w ruinę, zawalił się dach, potem go rozebrano na potrzeby jakichś miejscowych zabudowań – w tym momencie nie da się tego jeszcze określić" – zaznaczył kierownik prac.

 

Czechowice to najbardziej wysunięta na północ dzielnica Gliwic. Zdaniewicz wskazał, że jej początki sięgają średniowiecza właśnie. "Choć na tym terenie odkryto nawet pradziejowe zabytki" – podkreślił. Pierwsza wzmianka o Czechowicach pochodzi jednak z XIV wieku. Chodzi o spis wsi, które musiały płacił dziesięcinę na rzecz Kościoła. "Można więc powiedzieć, że na początku XIV wieku Czechowice były już taką zagospodarowaną wsią, skoro były wymienione jako wieś, która musi płacić podatek na rzecz Kościoła" – podkreślił archeolog.

 

Pierwsza tura prac wykopaliskowych potrwa do środy. "Robimy to zupełnie społecznie, bez żadnych funduszy, więc musimy te prace dopasować do naszego czasu i naszych możliwości" – wskazał archeolog. Dodał, że nie działają pod presją czasu, ponieważ wydana przez wojewódzkiego konserwatora zabytków zgodna na prowadzone tam prace obowiązuje do przyszłego roku.

 

Inicjatorem i pomysłodawcą poszukiwania czechowickiego kościoła jest Stowarzyszenia Rozwoju Czechowic. (PAP)

 

akp/ agt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Historia o królestwie antynaukowości Historia o królestwie antynaukowości

"W królestwie Monszatana. GMO, gluten i szczepionki" Marcina Rotkiewicza już w samym tytule obiecuje ciekawą opowieść o trzech kontrowersyjnych tematach: żywności modyfikowanej genetycznie, diecie bezglutenowej i ruchach antyszczepionkowych. I tej opowieści dostarcza - ale głównie na jeden z tych tematów.

Więcej

Myśl na dziś

Bądźmy ludźmi, choćby tak długo, póki nauka nie odkryje, że jesteśmy, czym innym.
Stanisław Jerzy Lec

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi