Strona główna Aktualności
Uczelnie

Granty na projekty badawcze dla najlepszych nowych studentów UŚ

12.07.2017 Uczelnie, Uczelnie i instytucje naukowe

Fot. Fotolia

Granty do 5 tys. zł na projekty badawcze lub edukacyjne – to nowa inicjatywa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach skierowana do najzdolniejszych absolwentów szkół średnich, którzy podejmą w tym roku studia na tej uczelni i już mają pomysł na swoje własne badania.

Na realizację grantów w roku akademickim 2017/2018 przewidziano łącznie 150 tys. zł – poinformował w środę rzecznik uczelni Jacek Szymik-Kozaczko.

 

Inicjatywa skierowana jest do studentów I roku rozpoczynających naukę na studiach licencjackich lub jednolitych studiach magisterskich. Konkurs ma wspierać zdolnych młodych ludzi, którzy już pod koniec szkół średnich osiągają wysokie wyniki w nauce i jednocześnie mają pomysły na projekty badawcze lub edukacyjne.

 

O grant w wysokości do 5 tys. zł będą mogli ubiegać się laureaci olimpiad przedmiotowych, którzy tytuł laureata uzyskali w roku rozpoczęcia studiów, a także osoby, które w części pisemnej egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym lub dwujęzycznym uzyskały 100 proc. punktów możliwych do zdobycia.

 

Grant będzie realizowany przy wsparciu wybranego przez studenta opiekuna (nauczyciela akademickiego posiadającego co najmniej stopień naukowy doktora), odpowiadającego za nadzór merytoryczny. Projekt badawczy lub edukacyjny może obejmować: przygotowanie publikacji, wyjazdy konferencyjne, kwerendy biblioteczne, udział w warsztatach, szkoleniach i kursach, udział w zagranicznych akademickich szkołach letnich oraz inne, niewymienione wcześniej działania, pod warunkiem uzyskania akceptacji merytorycznej – opiekuna i formalnej – Centrum Obsługi Studentów.

 

Wnioski konkursowe będzie można składać w Centrum Obsługi Studentów od listopada do 15 grudnia br. Rozstrzygnięcie konkursu ma nastąpić do 10 stycznia 2018 r.

 

Z kolei na realizację projektów studenci będą mieć czas do końca września 2018 r.; ich rozliczenie powinno nastąpić w ciągu dwóch tygodni od zakończenia przedsięwzięcia.

 

Podobny program, którego celem jest wsparcie najlepszych nowych studentów - absolwentów szkół średnich z najwyższymi wynikami egzaminu maturalnego - ogłosiła niedawno Politechnika Śląska w Gliwicach. Tam jednak uczelnia (również od nowego roku akademickiego) uruchamia program mentorski.

 

Istotą tego programu – jak tłumaczyła uczelnia – jest stworzenie jego uczestnikom warunków do zaistnienia stałej relacji mentor-mentee (podopieczny, uczeń). Mentor - wybrany nauczyciel akademicki - pełni w niej rolę przewodnika i doradcy wspierającego podopiecznego w rozwoju jego kompetencji merytorycznych oraz tych związanych z rozwojem osobistym. Studenci biorący udział w tym programie będą nim objęci przez cały czas trwania studiów I stopnia.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

akp/ ekr/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Polskie tłumaczenie jednego z najważniejszych źródeł o historii Egiptu Polskie tłumaczenie jednego z najważniejszych źródeł o historii Egiptu

Do odczytania hieroglifów w 1822 r. jego zapiski stanowiły jedno z najważniejszych źródeł na temat historii faraonów Egiptu. Ukazało się pierwsze polskie tłumaczenie tekstów pozostawionych przez Manethona - kapłana egipskiego, który żył ponad 2 tys. lat temu.

Więcej

Myśl na dziś

Jeśli starszawy, uznany naukowiec mówi, że coś jest możliwe, niemal z pewnością ma rację, lecz jeśli mówi, że to jest niemożliwe, najprawdopodobniej się myli.
Arthur Charles Clarke

Nasz blog

Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji! Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji!

Rola komunikacji naukowej na polskich uczelniach wciąż nie jest dostatecznie doceniona. Ani przez naukowców, ani przez władze uczelni. Zdawałoby się, że prezentowanie osiągnięć naukowców to zadanie biur prasowych. Te jednak często mają ustalone zupełnie inne priorytety.

Więcej

Tagi