Strona główna Aktualności
Uczelnie

Kielce/ Kierunek lekarski i dietetyka najpopularniejsze na UJK

13.07.2017 Zdrowie, Uczelnie, Uczelnie i instytucje naukowe

Fot. Fotolia

Kierunek lekarski, dietetyka oraz kryminologia stosowana i psychologia – to najpopularniejsze kierunki studiów pierwszego etapu rekrutacji na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego (UJK) w Kielcach. Naukę na uczelni chce podjąć ponad 6 tys. osób.

Wyniki pierwszego etapu rekrutacji na rok akademicki 2017/2018 przedstawił w środę podczas konferencji prasowej w Kielcach rektor UJK, prof. Jacek Semaniak.

 

Na uczelni chce studiować 6 tys. 261 osób. Uniwersytet przygotował niemal 4 tys. miejsc na studiach stacjonarnych, z czego 2,7 tys. to miejsca na studiach I stopnia i jednolitych magisterskich. Na studia stacjonarne zarejestrowano ok. 8,5 tys. kandydatów, w tym na studia I stopnia i jednolite magisterskie - ok. 7,7 tys. kandydatów (w ramach jednej opłaty rekrutacyjnej można było wskazać dwa kierunki studiów).

 

Najwięcej osób - tak jak przez poprzednie dwa lata - chce studiować na UJK kierunek lekarski, to 2 tys. 139 kandydatów. 399 kandydatów chce podjąć studia na nowym kierunku - dietetyce. 369 osób chce studiować kryminologię stosowaną, a 358 - psychologię. W pierwszej dziesiątce popularności znalazły się też m. in. kosmetologia, fizjoterapia, filologia angielska.

 

„Wśród dziesięciu najpopularniejszych kierunków jest pięć kierunków, które zostały uruchomione w ostatnich dwóch, trzech latach. To jest najlepsza odpowiedź na pytanie, w jaki sposób uniwersytet reaguje na zmieniające się potrzeby rynku pracy” – podkreślił prof. Semaniak.

 

Jeśli chodzi o liczbę kandydatów na miejsce, tu także przodują: kierunek lekarski (28,5 kandydata na miejsce) i dietetyka (7,9). Na trzecim miejscu jest kosmetologia(7,6), przed kryminologią stosowaną (6,1).

 

UJK chce uruchomić od października - poza dietetyką i studiami skandynawskimi - jeszcze dwa nowe kierunki studiów I stopnia: rolnictwo ekologiczne i zdrowie środowiskowe.

 

Najmniej osób chce studiować na UJK politologię, fizykę i ochronę środowiska. Kierunki te zostaną uruchomione, jeśli kandydaci potwierdzą - składając dokumenty - chęć studiowania lub w drugim etapie rekrutacji pojawią się kolejni chętni. Drugi etap rusza 22 lipca.

 

W tym roku uczelnia otworzyła nowy system rekrutacyjny dla studentów z zagranicy. Wśród kandydatów jest 206 obcokrajowców, pochodzących m. in. z Ukrainy, Białorusi, Finlandii, Hiszpanii, Niemiec, Norwegii, Szwecji, Finlandii.

 

Uczelnia prowadzi studia w języku angielskim na kierunku lekarskim i biotechnologii. W tym roku w tym języku będzie prowadzony także nowy kierunek - studia skandynawskie. Jak mówił rektor, UJK planuje otworzyć w przyszłości rok zerowy dla studentów-obcokrajowców, którzy będą chcieli uczyć się języka polskiego.

 

Ponad połowa kandydatów na kielecki uniwersytet, to mieszkańcy woj. świętokrzyskiego - stanowią 52,6 proc. wszystkich chętnych. Wśród pozostałych potencjalnych studentów tej uczelni, dominują mieszkańcy sąsiednich regionów: Mazowsza (9,7 proc.), woj. łódzkiego (6,8 proc.), Śląska (5,8 proc.), Podkarpacia (5,6 proc.), Małopolski (5,4 proc.) i woj. lubelskiego (5,1 proc.).

 

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach to największa państwowa uczelnia w regionie. Prowadzi zajęcia na 44 kierunkach studiów, dla ponad 11 tys. osób. Zatrudnia ok. 1400 pracowników, w tym 878 nauczycieli akademickich. (PAP)

 

ban/ ekr/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Historia o królestwie antynaukowości Historia o królestwie antynaukowości

"W królestwie Monszatana. GMO, gluten i szczepionki" Marcina Rotkiewicza już w samym tytule obiecuje ciekawą opowieść o trzech kontrowersyjnych tematach: żywności modyfikowanej genetycznie, diecie bezglutenowej i ruchach antyszczepionkowych. I tej opowieści dostarcza - ale głównie na jeden z tych tematów.

Więcej

Myśl na dziś

Bądźmy ludźmi, choćby tak długo, póki nauka nie odkryje, że jesteśmy, czym innym.
Stanisław Jerzy Lec

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi