Strona główna Aktualności
Przyroda

Doświadczenie z "dzieciństwa" decyduje o tym, gdzie motyl złoży jaja

16.07.2017 Ekologia, Przyroda, Życie

Źródło: Adrian Łukowski

Motyle namiotniki ze swojego "dzieciństwa" zapamiętują najlepszą do życia roślinę. Badania wykazały, że to, na jakim gatunku owad ten żerował jako larwa decyduje, gdzie złoży jaja jako osobnik dorosły.

Namiotnik czeremszaczek (Yponomeuta evonymellus) to niewielki (16-25 mm), biały motyl w charakterystyczne czarne kropki. Żywi się liśćmi czeremchy – krzewu występującego w polskich lasach. Larwy namiotnika żerują pod osłoną oprzędu - włóknistej struktury, utworzonej z cienkich, jedwabistych nici. Wyglądem przypomina ona namiot – stąd polska nazwa tego popularnego motyla.

 

Choć w Polsce czeremszaczek jest najpospolitszym gatunkiem z rodziny namiotnikowatych, to dotychczas niewiele było wiadomo na temat jego biologii. Od kilku lat bada ją zespół naukowców z Instytutu Dendrologii PAN w Kórniku, Katedry Łowiectwa i Ochrony Lasu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytetu Zielonogórskiego.

 

Poznańscy badacze sprawdzali doświadczalnie - zarówno w laboratorium, jak i w lesie - zwyczaje życiowe tych motyli. Choć zwykle żywią się one na czeremsze zwyczajnej, to niedawno zauważono, że mogą odżywiać się także liśćmi czeremchy amerykańskiej. Badania poznańskich naukowców pokazały, że samice motyli częściej składały jaja na liściach tego gatunku czeremchy, na którym żerowały jako gąsienice. Przeżywalność gąsienic w lesie była jednak większa na liściach czeremchy zwyczajnej niż na czeremsze amerykańskiej.

 

„Przeżywalność owadów jest prawdopodobnie związana z właściwościami samych liści. Liście czeremchy amerykańskiej są mniejsze, błyszczące i śliskie – dlatego oprzędy owadów zsuwają się z nich w czasie deszczu i wiatru. Owady wtedy giną” – mówi Adrian Łukowski, współautor badań.

 

Zarówno czeremcha zwyczajna, jak i amerykańska występują w Polsce. Są to krzewy tworzące podszyt w lasach iglastych i mieszanych. Czeremcha amerykańska została wprowadzona do polskich lasów w XX wieku. Obecnie jest uważana za jeden z najbardziej inwazyjnych gatunków roślin, który wypiera naturalnie występującą czeremchę zwyczajną i zakrzacza las. Niestety jej zwalczanie jest trudne, bo świetnie odrasta z korzeni po ścięciu pnia.

 

Badacze liczyli, że namiotniki mogą spisać się w roli naturalnych przeciwników inwazyjnego gatunku czeremchy. Jednak badania zweryfikowały ich oczekiwania. „Namiotniki raczej nie sprawdzą się jako wróg czeremchy amerykańskiej. Trzeba dalej szukać wrogów naturalnych tej inwazyjnej rośliny” - wyjaśnia Adrian Łukowski.

 

Pełen tekst artykułu jest dostępny na stronie: http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/een.12428/full

 

PAP - Nauka w Polsce, Anna Wierzbicka (Katedra Łowiectwa i Ochrony Lasu Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, finalistka FameLab 2016)

 

Tekst jest jednym z efektów programu Rzecznicy Nauki, zorganizowanego przez Centrum Nauki Kopernik i Fundację British Council. Program umożliwia nawiązanie współpracy pomiędzy popularyzującymi wiedzę naukowcami, a dziennikarzami zajmującymi się sprawami nauki.

 

ekr/

Tagi: motyle
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Historia o królestwie antynaukowości Historia o królestwie antynaukowości

"W królestwie Monszatana. GMO, gluten i szczepionki" Marcina Rotkiewicza już w samym tytule obiecuje ciekawą opowieść o trzech kontrowersyjnych tematach: żywności modyfikowanej genetycznie, diecie bezglutenowej i ruchach antyszczepionkowych. I tej opowieści dostarcza - ale głównie na jeden z tych tematów.

Więcej

Myśl na dziś

Bądźmy ludźmi, choćby tak długo, póki nauka nie odkryje, że jesteśmy, czym innym.
Stanisław Jerzy Lec

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi