Strona główna Aktualności
Świat

Duże noworodki częściej są otyłe w dzieciństwie

17.07.2017 Świat

Fot. Fotolia

Dzieci, które przychodzą na świat z dużą masa ciała, częściej są otyłe w wieku przedszkolnym – potwierdza najnowsze badanie, które publikuje czasopismo „Pediatric Obesity”.

Zdaniem autorów artykułu – naukowców z University of Virginia School of Medicine w Charlottesville (Virginia, USA) – wcześnie identyfikując dzieci narażone na otyłość lekarze i rodzice mogą podjąć wspólne działania, by przeciwdziałać tyciu maluchów.

 

"Dzieci, które rodzą się z wyższą niż przeciętna masa ciała są bardziej zagrożone otyłością już od wczesnych lat życia" – skomentowała współautorka pracy Sarah Miller. Jej zdaniem te maluchy mogą odnieść korzyści z wczesnej interwencji.

 

Już wcześniejsze badania wskazywały, że zbyt duża lub za mała masa ciała noworodka predysponuje go do otyłości i powiązanych z nią chorób w przyszłości.

 

Najnowszym badaniem objęto 10 186 dzieci urodzonych zarówno w terminie, jak i przedwcześnie.

 

Jak wykazała analiza, maluchy urodzone o czasie z dużą masą ciała – tj. większą niż 4,5 kg - miały o 69 proc. wyższe ryzyko otyłości w wieku przedszkolnym niż ich rówieśnicy, którzy ważyli w normie po narodzinach. Ta prawidłowość utrzymywała się przynajmniej do 7.-8. roku życia. W tym wieku otyłość stwierdzono u 23 proc. dzieci z dużą masą urodzeniową i u ok. 14 proc. dzieci, które ważyły prawidłowo.

 

Podobnie było w przypadku wcześniaków. Blisko 28 proc. tych, które urodziły się z dużą masą ciała, jak na swój wiek ciążowy, było otyłych w wieku 7-8 lat. W przypadku wcześniaków urodzonych z prawidłową masą ciała, jak na wiek ciążowy, odsetek ten wyniósł nieco ponad 14 proc. W przypadku dzieci urodzonych przedwcześnie naukowcy zaobserwowali, że również zbyt niska masa ciała, jak na wiek ciążowy, wiązała się z wyższym o 28 proc. otyłości.

 

"Mamy nadzieję, że te dane pomogą lekarzom i rodzinom dzieci w podejmowaniu zdrowych wyborów odnośnie stylu życia, które pozwolą uniknąć późniejszych problemów z masą ciała maluchów” – powiedział współautor badania Mark DeBoer. Chodzi na przykład o to, by pediatrzy udzielali porad rodzicom dzieci, które urodziły się duże, aby ograniczali swoim pociechom czas spędzany przed ekranem telewizora, zachęcali je do aktywności fizycznej, a także unikali w diecie takich produktów jak słodzone napoje i soki.

 

Takie działania są o tyle istotne, że obecnie na świecie – w krajach zamożnych i średnio zamożnych - mamy do czynienia z galopującą epidemią otyłości wśród dzieci i młodzieży. Zgodnie ze statystykami niemal 17 proc. dzieci w USA jest otyłych, a kolejne 15 proc. ma nadwagę. Najnowsze dane na ten temat dla Polski pochodzą z badania zrealizowanego w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020 pod auspicjami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Jego wstępne wyniki wskazują, że 31,2 proc. ośmiolatków w Polsce ma nadmierną masę ciała – blisko 12,7 proc. z nich ma otyłość, a 18,5 proc. – nadwagę. (PAP)

 

jjj/ agt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Historia o królestwie antynaukowości Historia o królestwie antynaukowości

"W królestwie Monszatana. GMO, gluten i szczepionki" Marcina Rotkiewicza już w samym tytule obiecuje ciekawą opowieść o trzech kontrowersyjnych tematach: żywności modyfikowanej genetycznie, diecie bezglutenowej i ruchach antyszczepionkowych. I tej opowieści dostarcza - ale głównie na jeden z tych tematów.

Więcej

Myśl na dziś

Bądźmy ludźmi, choćby tak długo, póki nauka nie odkryje, że jesteśmy, czym innym.
Stanisław Jerzy Lec

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi