Strona główna Aktualności
Świat

Mrówka na mrówce – i powstaje mrówcza wieża Eiffla

17.07.2017 Świat

Fot. Fotolia

Naukowcy z Georgia Institute of Technology (USA) odkryli, że mrówki, używając swoich ciał, potrafią budować wysokie konstrukcje przypominające kształtem wieżę Eiffla, które stale się zapadają i odbudowują.

Jak twierdzą badacze z Georgia Institute of Technology (Georgia Tech), te niesamowite budowle powstają bez lidera czy skoordynowanej pracy. Mrówki powtarzają pewien cykl ruchów i nieświadomie uczestniczą w konstruowaniu wieży o wysokości nawet 30 długości ich ciał.

 

W ten sposób owady próbują pokonać wysoką przeszkodę, szukając drogi ucieczki lub źródła pokarmu.

 

"Jeśli obserwujesz mrówki tylko przez 30 sekund, nie domyślisz się, że w 20 minut mogą stworzyć coś nieprawdopodobnego – mówi David Hu, profesor inżynierii mechanicznej w Georgia Tech i współautor badania. - Bez planowania, za pomocą metody prób i błędów tworzą strukturę o dzwonowatym kształcie, która ma pomóc im w przetrwaniu".

 

Odkrycia dokonano przypadkowo. Naukowcy chcieli nagrać mrówki pracujące przez dwie godziny, ale kamera pracowała godzinę dłużej.

 

"Nie spodziewaliśmy się niczego ciekawego podczas tej dodatkowej godziny, więc przyspieszyliśmy nagranie dziesięciokrotnie – opowiada drugi współautor badania, profesor Georgia Tech Craig Tovey. - Byliśmy zachwyceni tym, jak inaczej wyglądały wtedy działania mrówek”.

 

W przyspieszeniu widoczny był proces ciągłego zapadania i odnawiania się wieży z mrówek – zbyt wolny, by zobaczyć go na nagraniu o normalnej prędkości. By potwierdzić swe obserwacje, naukowcy wykorzystali promieniowanie rentgenowskie. Nakarmili mrówki radioaktywnym jedzeniem, a następnie włożyli całą mrówczą kolonię do aparatu rtg. Kamery ponownie uchwyciły owady budujące wieżę.

 

Jak dokładnie one powstają? Mrówki wchodzą coraz wyżej po innych mrówkach i pozwalają kolejnym stanąć na sobie – ale tylko trzem.

 

"Odkryliśmy, że mrówki są w stanie utrzymać ciężar 750 razy większy od nich, ale najbardziej komfortowo czują się, podtrzymując trzy mrówki – opowiada Tovey. - Jeśli jest ich więcej niż trzy, po prostu rezygnują, przestają być częścią konstrukcji i odchodzą”.

 

By budowla mogła zachować stabilność pnąc się w górę, robi się coraz szersza na dole, przypominając kształtem znaną na całym świecie paryską wieżę Eiffla. Wieża jest też w ciągłym ruchu, stale się zapadając i odbudowując. Mrówki wspinają się do góry po jej bokach, potem powoli ześlizgują do podstawy, odchodzą - i powtarzają ten sam cykl godzinami.

 

"Wieże z mrówek są jak ludzka skóra. Ciągle się odbudowują i uzupełniają fragmenty swej powierzchni" – porównuje Hu.

 

Odkrycie, które opisano na łamach pisma "Royal Society Open Science", można zdaniem naukowców wykorzystać w konstruowaniu robotów modularnych, którym budowanie wież sprawia nadal wiele kłopotów.(PAP)

 

dwo/ agt/

Tagi: mrówka , mrówki
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Historia o królestwie antynaukowości Historia o królestwie antynaukowości

"W królestwie Monszatana. GMO, gluten i szczepionki" Marcina Rotkiewicza już w samym tytule obiecuje ciekawą opowieść o trzech kontrowersyjnych tematach: żywności modyfikowanej genetycznie, diecie bezglutenowej i ruchach antyszczepionkowych. I tej opowieści dostarcza - ale głównie na jeden z tych tematów.

Więcej

Myśl na dziś

Bądźmy ludźmi, choćby tak długo, póki nauka nie odkryje, że jesteśmy, czym innym.
Stanisław Jerzy Lec

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi