Strona główna Aktualności
Świat

Coraz więcej cieplejszych dni podczas arktycznych zim

16.07.2017 Świat

Fot. Fotolia

Podczas arktycznych zim coraz częściej zdarzają się okresy przejściowego ocieplenia i trwają one coraz dłużej – informują klimatolodzy w publikacji na łamach "Geophysical Reseach Letters".

Choć cieplejsze okresy, gdy temperatury rosną powyżej minus 10 st. C., są normalnym zjawiskiem dla zimy w Arktyce, najnowsze badanie dowiodło, że obecnie takich ociepleń jest więcej i trwają one dłużej niż 30 lat temu.

 

Międzynarodowy zespół kierowany przez Roberta Grahama, klimatologa z Norweskiego Instytutu Polarnego w Tromso, zebrał i analizował dane pochodzące z badań terenowych, dryfujących po Oceanie Arktycznym boi i stacji pogodowych z okresu od 1893 do 2017 roku. Wykorzystano też globalne reanalizy meteorologiczne sporządzone przez Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych w brytyjskim Reading dla lat 1979-2016.

 

Okazało się, że od 1980 roku podczas każdej zimy w rejonie Bieguna Północnego odnotowuje się średnio sześć przejściowych ociepleń więcej niż uprzednio. Co więcej, okresy te wydłużają się: z poniżej dwóch dni przed 30 laty do dwóch i pół dnia obecnie.

 

Badacze odkryli też, że w ostatnich latach każde zimowe ocieplenie korelowało w czasie z dużą burzą zbliżającą się do Arktyki. Podczas burz silne wiatry z południa przywiewają nad region ciepłe, wilgotne powietrze znad Atlantyku.

 

"Okresy ocieplenia i burze to właściwie to samo zjawisko - mówi Graham. - Im więcej burz, tym więcej przejściowych ociepleń, czyli więcej dni z temperaturą powyżej minus 10 st. C. zamiast poniżej minus 30 st. C., i średnia zimowa temperatura wzrasta".

 

Jak wyjaśnia naukowiec, ciepłe powietrze, które burze przynoszą nad Arktykę, nie tylko utrudnia tworzenie nowego lodu, ale może też naruszyć istniejącą już pokrywę lodową.

 

Do tego występujące podczas burz opady dają warstwę śniegu izolującą istniejący lód od chłodniejszego powietrza, które po ociepleniu powraca do Arktyki, co dodatkowo ogranicza przyrost pokrywy lodowej.

 

Z badania wynika również, że częstotliwość i długość okresów zimowego ocieplenia różnią się w poszczególnych regionach Arktyki. Atlantycka strona Bieguna Północnego doświadcza średnio 10 przejściowych ociepleń podczas każdej zimy, a obszar od strony Pacyfiku ma ich tylko pięć. Jak tłumaczą badacze, znad Oceanu Atlantyckiego podczas zimy nadciąga więcej burz, stąd więcej cieplejszych dni po tej stronie bieguna.

 

Graham wraz ze współpracownikami planują kontynuację badań. Będą szukać odpowiedzi na pytanie, co odpowiada za wzrost liczby burz nad Arktyką, jakie są prognozy na przyszłość i co to oznacza dla tamtejszej pokrywy lodowej i globalnego ocieplenia. (PAP)

 

dwo/ agt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Polskie tłumaczenie jednego z najważniejszych źródeł o historii Egiptu Polskie tłumaczenie jednego z najważniejszych źródeł o historii Egiptu

Do odczytania hieroglifów w 1822 r. jego zapiski stanowiły jedno z najważniejszych źródeł na temat historii faraonów Egiptu. Ukazało się pierwsze polskie tłumaczenie tekstów pozostawionych przez Manethona - kapłana egipskiego, który żył ponad 2 tys. lat temu.

Więcej

Myśl na dziś

Jeśli starszawy, uznany naukowiec mówi, że coś jest możliwe, niemal z pewnością ma rację, lecz jeśli mówi, że to jest niemożliwe, najprawdopodobniej się myli.
Arthur Charles Clarke

Nasz blog

Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji! Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji!

Rola komunikacji naukowej na polskich uczelniach wciąż nie jest dostatecznie doceniona. Ani przez naukowców, ani przez władze uczelni. Zdawałoby się, że prezentowanie osiągnięć naukowców to zadanie biur prasowych. Te jednak często mają ustalone zupełnie inne priorytety.

Więcej

Tagi