Strona główna Aktualności
Uczelnie

Prawie 1,7 tys. osób chce studiować na Politechnice Świętokrzyskiej

15.07.2017 Uczelnie, Uczelnie i instytucje naukowe

Fot. Fotolia

Prawie 1,7 tys. osób wzięło udział w I etapie rekrutacji na studia dzienne w roku akademickim 2017/2018 na Politechnice Świętokrzyskiej (PŚk) w Kielcach. Najwięcej kandydatów chce studiować informatykę, ekonomię i logistykę.

„Jesteśmy zadowoleni z tych wyników. Są na podobnym poziomie, jak w ubiegłym roku” – ocenił w piątek podczas konferencji prasowej rektor PŚk, prof. Wiesław Trąmpczyński.

 

Uczelnia przygotowała 1207 miejsc na pierwszym roku 19 kierunków studiów stacjonarnych. W pierwszym etapie rekrutacji zarejestrowało się 1699 kandydatów (z czego chęć studiowania na kierunku „drugiego wyboru” wskazało ok. 1,2 tys. osób, a trzeciego - kilkaset osób).

 

Z kolei studia niestacjonarne na politechnice w Kielcach chce podjąć ok. 540 osób – o sto więcej, niż w ubiegłym roku.

 

Pod względem liczby kandydatów chętnych na miejsce, dominuje informatyka (ok. trzy osoby na miejsce), ekonomia (ok. 2,5 chętnego na miejsce) i logistyka (ponad 2 kandydatów na miejsce). Popularne okazały się też: budownictwo, automatyka i robotyka oraz architektura.

 

Najmniej chętnych jest m. in. na wzornictwo przemysłowe, energetykę, inżynierię bezpieczeństwa i geologię inżynierską.

 

„Prowadzimy taką politykę, by umocnić kierunki, w których (...) mamy doświadczenie i odpowiednią kadrę. Być może, jeśli nie będzie dostatecznej liczby studentów, zlikwidujemy niektóre kierunki. Ale nie wchodzimy też w zupełnie nowe rzeczy, bo powinniśmy postawić przede wszystkim na jakość” – podkreślił prof. Trąmpczyński.

 

Prorektor ds. studenckich i dydaktyki uczelni, prof. Artur Maciąg zaznaczył, że PŚk wprowadziła w tegorocznym naborze wyższe progi punktowe, w stosunku do lat ubiegłych. „To oznacza, że będziemy przejmować coraz lepszych absolwentów szkół średnich” - zauważył prof. Maciąg.

 

Na uczelni właśnie zaczyna się rekrutacja uzupełniająca na część kierunków, a we wrześniu zaplanowano rekrutację dodatkową.

 

Politechnika Świętokrzyska jest najstarszą i jedyną państwową uczelnią techniczną w regionie świętokrzyskim. Kształci ok. 7 tys. studentów na 19 kierunkach i ponad 60 specjalnościach. Zatrudnia 514 nauczycieli akademickich. (PAP)

 

ban/ ekr/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi