22.07.2018
PL EN
15.07.2017 aktualizacja 15.07.2017

Prawie 1,7 tys. osób chce studiować na Politechnice Świętokrzyskiej

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Prawie 1,7 tys. osób wzięło udział w I etapie rekrutacji na studia dzienne w roku akademickim 2017/2018 na Politechnice Świętokrzyskiej (PŚk) w Kielcach. Najwięcej kandydatów chce studiować informatykę, ekonomię i logistykę.

„Jesteśmy zadowoleni z tych wyników. Są na podobnym poziomie, jak w ubiegłym roku” – ocenił w piątek podczas konferencji prasowej rektor PŚk, prof. Wiesław Trąmpczyński.

Uczelnia przygotowała 1207 miejsc na pierwszym roku 19 kierunków studiów stacjonarnych. W pierwszym etapie rekrutacji zarejestrowało się 1699 kandydatów (z czego chęć studiowania na kierunku „drugiego wyboru” wskazało ok. 1,2 tys. osób, a trzeciego - kilkaset osób).

Z kolei studia niestacjonarne na politechnice w Kielcach chce podjąć ok. 540 osób – o sto więcej, niż w ubiegłym roku.

Pod względem liczby kandydatów chętnych na miejsce, dominuje informatyka (ok. trzy osoby na miejsce), ekonomia (ok. 2,5 chętnego na miejsce) i logistyka (ponad 2 kandydatów na miejsce). Popularne okazały się też: budownictwo, automatyka i robotyka oraz architektura.

Najmniej chętnych jest m. in. na wzornictwo przemysłowe, energetykę, inżynierię bezpieczeństwa i geologię inżynierską.

„Prowadzimy taką politykę, by umocnić kierunki, w których (...) mamy doświadczenie i odpowiednią kadrę. Być może, jeśli nie będzie dostatecznej liczby studentów, zlikwidujemy niektóre kierunki. Ale nie wchodzimy też w zupełnie nowe rzeczy, bo powinniśmy postawić przede wszystkim na jakość” – podkreślił prof. Trąmpczyński.

Prorektor ds. studenckich i dydaktyki uczelni, prof. Artur Maciąg zaznaczył, że PŚk wprowadziła w tegorocznym naborze wyższe progi punktowe, w stosunku do lat ubiegłych. „To oznacza, że będziemy przejmować coraz lepszych absolwentów szkół średnich” - zauważył prof. Maciąg.

Na uczelni właśnie zaczyna się rekrutacja uzupełniająca na część kierunków, a we wrześniu zaplanowano rekrutację dodatkową.

Politechnika Świętokrzyska jest najstarszą i jedyną państwową uczelnią techniczną w regionie świętokrzyskim. Kształci ok. 7 tys. studentów na 19 kierunkach i ponad 60 specjalnościach. Zatrudnia 514 nauczycieli akademickich. (PAP)

ban/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2018