Strona główna Aktualności
Uczelnie

UW będzie wspierał program Studiów Polskich na Uniwersytecie w Cambridge

15.07.2017 Uczelnie, Uczelnie i instytucje naukowe

Fot. Fotolia

Uniwersytet Warszawski będzie wspierał Uniwersytet w Cambridge w rozwoju programu Studiów Polskich na tej brytyjskiej uczelni. W piątek uczelnie podpisały porozumienie w tej sprawie.

Studia Polskie prowadzone są na Uniwersytecie w Cambridge od 2014 r. Program był inicjatywą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej i został uruchomiony m.in. dzięki wsparciu finansowemu Fundacji oraz Departamentu Studiów Słowiańskich Uniwersytetu w Cambridge. Instytucje te przekazały kwotę 340 tys. funtów, która zapewnia funkcjonowanie ośrodka do 2018 r. W styczniu br. 15 mln złotych specjalnej dotacji na wsparcie Centrum Studiów Polskich w Cambridge przyznało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

 

W piątek porozumienie między uczelniami podpisali prof. Leszek Borysiewicz - rektor (vice-chancellor) Uniwersytetu w Cambridge i prof. Marcin Pałys - rektor Uniwersytetu Warszawskiego. Pozwoli ono na rozwój programu nauczania języka polskiego oraz literatury i kultury polskiej na Uniwersytecie w Cambridge, a także na zacieśnianie współpracy naukowej między UW a brytyjską uczelnią.

 

"Kontynuacja funkcjonowania Polish Studies na Uniwersytecie w Cambridge jest szansą dla obu stron na rozwój współpracy w zakresie nauczania i badań" – powiedział, cytowany w przesłanym PAP komunikacie, prorektor UW ds. naukowych dr hab. Maciej Duszczyk. "Określenie form tej współpracy będzie jednym z zadań Advisory Board, w skład której wejdą przedstawiciele Uniwersytetu w Cambridge, Uniwersytetu Warszawskiego i Fundacji na rzecz Nauki Polskiej" - dodał.

 

W planach jest prowadzenie studiów polonoznawczych w zakresie nauk humanistycznych i społecznych oraz realizacja wspólnych polsko-brytyjskich projektów naukowych. Centrum Studiów Polskich będzie zajmowało się także promowaniem polskiej kultury i nauki w środowisku brytyjskim oraz lepszego zrozumienia roli Polski w historii Europy i jej obecnego znaczenia.

 

"Cieszymy się, że wzmocnimy relacje z naszymi kolegami z Polski, co nie tylko ma strategiczne znaczenie dla Uniwersytetu w Cambridge, lecz także dla tego momentu w dziejach Europy" – stwierdził, cytowany w komunikacie prasowym, dyrektor School of Arts and Humanities Uniwersytetu w Cambridge prof. Martin Millett.

 

Nowy program będzie opierał się na sukcesie czteroletniego programu pilotażowego studiów polskich w Cambridge kierowanego przez dr. Stanleya Billa, specjalistę w dziedzinie literatury i kultury polskiej. W 2016 roku program został uznany za najlepszy w rankingu University Subject Tables.

 

Jesienią - dla podkreślenia znaczenia współpracy między uniwersytetami - planowana jest oficjalna uroczystość z udziałem przedstawicieli obu uczelni. (PAP)

 

kflo/ ekr/

Tagi: mnisw , uw , cambridge
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Polskie tłumaczenie jednego z najważniejszych źródeł o historii Egiptu Polskie tłumaczenie jednego z najważniejszych źródeł o historii Egiptu

Do odczytania hieroglifów w 1822 r. jego zapiski stanowiły jedno z najważniejszych źródeł na temat historii faraonów Egiptu. Ukazało się pierwsze polskie tłumaczenie tekstów pozostawionych przez Manethona - kapłana egipskiego, który żył ponad 2 tys. lat temu.

Więcej

Myśl na dziś

Jeśli starszawy, uznany naukowiec mówi, że coś jest możliwe, niemal z pewnością ma rację, lecz jeśli mówi, że to jest niemożliwe, najprawdopodobniej się myli.
Arthur Charles Clarke

Nasz blog

Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji! Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji!

Rola komunikacji naukowej na polskich uczelniach wciąż nie jest dostatecznie doceniona. Ani przez naukowców, ani przez władze uczelni. Zdawałoby się, że prezentowanie osiągnięć naukowców to zadanie biur prasowych. Te jednak często mają ustalone zupełnie inne priorytety.

Więcej

Tagi