Strona główna Aktualności
Uczelnie

UW będzie wspierał program Studiów Polskich na Uniwersytecie w Cambridge

15.07.2017 Uczelnie, Uczelnie i instytucje naukowe

Fot. Fotolia

Uniwersytet Warszawski będzie wspierał Uniwersytet w Cambridge w rozwoju programu Studiów Polskich na tej brytyjskiej uczelni. W piątek uczelnie podpisały porozumienie w tej sprawie.

Studia Polskie prowadzone są na Uniwersytecie w Cambridge od 2014 r. Program był inicjatywą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej i został uruchomiony m.in. dzięki wsparciu finansowemu Fundacji oraz Departamentu Studiów Słowiańskich Uniwersytetu w Cambridge. Instytucje te przekazały kwotę 340 tys. funtów, która zapewnia funkcjonowanie ośrodka do 2018 r. W styczniu br. 15 mln złotych specjalnej dotacji na wsparcie Centrum Studiów Polskich w Cambridge przyznało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

 

W piątek porozumienie między uczelniami podpisali prof. Leszek Borysiewicz - rektor (vice-chancellor) Uniwersytetu w Cambridge i prof. Marcin Pałys - rektor Uniwersytetu Warszawskiego. Pozwoli ono na rozwój programu nauczania języka polskiego oraz literatury i kultury polskiej na Uniwersytecie w Cambridge, a także na zacieśnianie współpracy naukowej między UW a brytyjską uczelnią.

 

"Kontynuacja funkcjonowania Polish Studies na Uniwersytecie w Cambridge jest szansą dla obu stron na rozwój współpracy w zakresie nauczania i badań" – powiedział, cytowany w przesłanym PAP komunikacie, prorektor UW ds. naukowych dr hab. Maciej Duszczyk. "Określenie form tej współpracy będzie jednym z zadań Advisory Board, w skład której wejdą przedstawiciele Uniwersytetu w Cambridge, Uniwersytetu Warszawskiego i Fundacji na rzecz Nauki Polskiej" - dodał.

 

W planach jest prowadzenie studiów polonoznawczych w zakresie nauk humanistycznych i społecznych oraz realizacja wspólnych polsko-brytyjskich projektów naukowych. Centrum Studiów Polskich będzie zajmowało się także promowaniem polskiej kultury i nauki w środowisku brytyjskim oraz lepszego zrozumienia roli Polski w historii Europy i jej obecnego znaczenia.

 

"Cieszymy się, że wzmocnimy relacje z naszymi kolegami z Polski, co nie tylko ma strategiczne znaczenie dla Uniwersytetu w Cambridge, lecz także dla tego momentu w dziejach Europy" – stwierdził, cytowany w komunikacie prasowym, dyrektor School of Arts and Humanities Uniwersytetu w Cambridge prof. Martin Millett.

 

Nowy program będzie opierał się na sukcesie czteroletniego programu pilotażowego studiów polskich w Cambridge kierowanego przez dr. Stanleya Billa, specjalistę w dziedzinie literatury i kultury polskiej. W 2016 roku program został uznany za najlepszy w rankingu University Subject Tables.

 

Jesienią - dla podkreślenia znaczenia współpracy między uniwersytetami - planowana jest oficjalna uroczystość z udziałem przedstawicieli obu uczelni. (PAP)

 

kflo/ ekr/

Tagi: mnisw , uw , cambridge
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Retro, festyny i fandomy - raporty ze światów współczesnej kultury Retro, festyny i fandomy - raporty ze światów współczesnej kultury

Przystanek Woodstock, Mazurska Noc Kabaretowa i portal Wizaż.pl - choć wydaje się, że rzeczy tych nie łączy absolutnie nic, każda jest wyrazem życia kulturalnego współczesnych Polaków. Tomasz Szlendak i Krzysztof Olechnicki zapraszają czytelników do wspólnej refleksji nad różnymi, częstokroć skrajnie odmiennymi, sposobami uczestnictwa we współczesnej kulturze.

Więcej

Myśl na dziś

Stosunek pomiędzy nauką a myśleniem staje się autentyczny dopiero wówczas, gdy dostrzegamy przedzielającą je przepaść.
Martin Heidegger

Nasz blog

Koniec schabowego? Koniec schabowego?

Zmiennokształtny makaron, mięso z probówki, wydruki z ryb czy białko z domowego reaktora – takie składniki diety proponują naukowcy. Mają być przy tym zdrowe i smaczne, a nowe prawo ułatwi ich sprzedaż.

Więcej

Tagi