Strona główna Aktualności
Technologie

Aplikacja studentów umożliwia meblowanie wnętrz w "rozszerzonej rzeczywistości"

17.07.2017 Technologie, Filmy, Technologia

Fot. Fotolia

Aplikację, dzięki której nie wychodząc z domu można będzie wirtualnie umeblować sobie mieszkanie, stworzyli studenci informatyki Politechniki Łódzkiej. Aplikacja wykorzystuje technologię rozszerzonej rzeczywistości.

Aplikację, dzięki której nie wychodząc z domu można będzie wirtualnie umeblować i udekorować sobie mieszkanie stworzyli studenci informatyki Politechniki Łódzkiej. Dzięki wykorzystaniu technologii rozszerzonej rzeczywistości aplikacja umożliwia na bieżąco zmianę koncepcji wystroju wnętrza, rodzaju i ustawienia mebli, ich kolorów czy materiałów.

 

Do stworzenia aplikacji studenci z zespołu HomU wykorzystali technologię mieszanej rzeczywistości rozszerzonej i urządzenie Microsoft HoloLens. Ich projekt zwyciężył w finale 10. edycji konkursu ABB IT Challenge, którego tematem była interakcja człowieka z technologią.

 

 

Współtwórca aplikacji Piotr Krawiranda przyznał w rozmowie z PAP, że na pomysł aplikacji wpadli, gdy jeden z kolegów miał kłopot z urządzeniem swojego pokoju. Chciał wypróbować kilka pomysłów i sprawdzić, jak będą wyglądać w rzeczywistości. „Stąd narodził się pomysł aplikacji do projektowania wystroju wnętrz w rozszerzonej rzeczywistości” - dodał.

 

Aplikacja bazuje na urządzeniu Microsoft HoloLens, które wykorzystuje mapowanie przestrzeni. Umożliwia modyfikowanie koncepcji na bieżąco oraz obserwowanie interakcje mebli czy dodatków w komponowanej przestrzeni. Dzięki temu można ustawiać meble w rozszerzonej rzeczywistości, wirtualnie obejrzeć je z każdej strony, obracać, dopasowywać do pozycji, ale także przesuwać, zmieniać kolory i materiały – mówił Jakub Forysiak z zespołu HomU.

 

Jak to działa? "Na początku odczekujemy chwilę, aż cały pokój zostanie zmapowany przez urządzenie".

 

Następnie uruchamiamy aplikację i po kolei z menu wybieramy odpowiadające nam meble. Ustawiamy jeden mebel, możemy go dopasować do naszych wymagań np. wybrać jego kolor czy materiał, obrócić go. Później wybieramy kolejne meble i proces się powtarza” - opowiadał Forysiak.

 

Efekt tych działań jest natychmiast widoczny; można także sprawdzić np. czy wstawiona kanapa po rozłożeniu lub szafka po otwarciu drzwi, nadal mieści się w przygotowanej dla niej przestrzeni i nie koliduje z innymi meblami. System ma być połączony z chmurą obliczeniową, w której mają być prowadzone dodatkowe operacje. Dzięki temu możliwe będzie zapisanie wybranej koncepcji umeblowania przestrzeni czy bezpośrednia komunikacja z producentem mebli.

 

Twórcy aplikacji przyznają, że chcieliby być pomostem pomiędzy producentami mebli a klientami. „Chcemy, żeby użytkownik mógł wirtualnie pobrać meble ze strony producenta, ustawić je i dopasować w swoim pokoju. Kiedy już uzna, że dany wystrój wnętrza mu pasuje, po prostu mógłby kliknąć przycisk +kupuję+ i cała procedura byłaby bardziej uproszczona niż obecnie” - dodał.

 

Studenci zapowiadają, że następnym krokiem w udoskonaleniu i wdrożeniu aplikacji będzie zaimplementowanie jej na inne platformy. „Jak wiadomo mapowanie przestrzenne ma być wprowadzone niedługo w wielu różnych telefonach, głównie w iPhonach, co radykalnie zwiększy liczbę odbiorców naszego rozwiązania. Dlatego będzie to pierwsza rzecz, którą chcemy zrobić” - zapowiedział współtwórca aplikacji Krzysztof Fudała.

 

Kolejnym krokiem będzie stworzenie portalu internetowego, w którym producenci będą mogli automatycznie ładować meble, a które - dzięki algorytmom - będą zamieniać się na modele w aplikacji. Jej twórcy chcą także pokazać swoje rozwiązanie światu. "Planujemy brać udział w różnych konkursach dla innowacyjnych produktów, dla projektów studenckich i być może w przyszłości założyć start-up” - zaznaczył Fudała.

 

Członkowie zespołu HomU studiują informatykę na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki. Działają również w Kole Naukowym MAIN przy Instytucie Informatyki Stosowanej PŁ. (PAP)

 

szu/ mni/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego

Z historią, zwyczajami, życiem codziennym oraz religią Inków spisaną na pocz. XVII w. przez potomka hiszpańskiego konkwistadora i inkaskiej księżniczki można zapoznać się w monumentalnym tomie "O Inkach uwagi prawdziwe", który ukazał się nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego.

Więcej

Myśl na dziś

Stosunek pomiędzy nauką a myśleniem staje się autentyczny dopiero wówczas, gdy dostrzegamy przedzielającą je przepaść.
Martin Heidegger

Nasz blog

Koniec schabowego? Koniec schabowego?

Zmiennokształtny makaron, mięso z probówki, wydruki z ryb czy białko z domowego reaktora – takie składniki diety proponują naukowcy. Mają być przy tym zdrowe i smaczne, a nowe prawo ułatwi ich sprzedaż.

Więcej

Tagi