Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
19.07.2017 aktualizacja 19.07.2017

W. Brytania/Eksperci apelują o zakaz gry w rugby dla młodzieży szkolnej

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Eksperci z brytyjskiego Newcastle University apelują o wycofanie ze szkół zajęć rugby, ze względu na ogromne zagrożenia zdrowotne, jakie wiążą się z uprawianiem tego sportu przez młode osoby.

Artykuł na ten temat pojawił się w najnowszym numerze pisma „British Journal of Sports Medicine” (http://bjsm.bmj.com/content/early/2017/07/06/bjsports-2016-096996).

Swój apel naukowcy oparli na wcześniejszych badaniach, które dowiodły, że zajęcia rugby w szkole wiążą się z licznymi urazami ciała, często także bardzo poważnymi. W związku z tym wzywają rządy państw, aby na mocy przyjętej przez ONZ Konwencji o Prawach Dziecka usunęli tak ryzykowny sport ze szkół.

W najnowszej publikacji zespół prof. Allyson Pollock ponownie przeanalizował kilkadziesiąt badań poświęconych zaletom oraz ryzyku wynikającym z uprawiania sportów kontaktowych, w szczególności rugby, przez dzieci.

Okazało się, że kontuzje, do których dochodzi podczas szkolnych zajęć rugby, mogą prowadzić do długotrwałych szkód, szczególnie jeśli chodzi o dziewczęta. Jest to o tyle istotne, że np. w Wielkiej Brytanii żeńskie młodzieżowe drużyny rugby są coraz popularniejsze.

Jak tłumaczą autorzy pracy, kontuzje sportowe wyłączają dzieci z zajęć szkolnych czasami nawet na kilka tygodni. Poza tym dowiedziono, że wstrząs i urazy głowy są związane ze zwiększonym ryzykiem rozwoju choroby Alzheimera oraz demencji.

„Musimy działać od razu, aby uchronić nasze dzieci przez urazami, które są nieodłącznym elementem rugby. Zebrane przez nas dowody wskazują, że niezwykle wysoki wskaźnik kontuzji spowodowanych uprawianiem tej dyscypliny obecny jest we wszystkich grupach wiekowych dzieci i młodzieży szkolnej” - podkreśla prof. Pollock.

„Istnieje konsensus co do tego, że sporty kolizyjne mają wyższy wskaźnik urazów niż sporty bezdotykowe, takie jak chociażby piłka nożna. Samo rugby charakteryzuje się zaś najwyższym wskaźnikiem kontuzji i urazów wśród wszystkich dyscyplin sportowych uprawianych przez młode osoby” - dodaje.

Jak zauważa, istnieją kraje, w których potraktowano ten problem poważnie i wprowadzono zmiany służące zwiększeniu bezpieczeństwa dzieci. "Na przykład Kanada zmieniła przepisy dotyczące szkolnych zajęć hokeja na lodzie. Jest to jedyna sprawdzona metoda skutecznego obniżenia wysokich wskaźników kontuzji wśród uczniów” - tłumaczy Pollock.

Raport ekspertów zbiegł się w czasie z planami Rugby Football Union, której zamiarem jest wprowadzenie do 2019 roku zajęć rugby dla miliona angielskich uczniów uczęszczających do szkół państwowych.(PAP)

kap/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024